2020 Patara Antik Kenti Yılı İlan Edilmiş!

Temmuz sonları… Hava sıcak… Kaş’tan Akyaka‘ya doğru kıvrıla kıvrıla koyların arasından arabayla seyahat halindeyiz. Dalgaların yardığı kayaların arasında uzanan tertemiz turkuaz mavisi suları seyreyleyerek yol alıyoruz. Çocukla Gezin, 2019 yazı tatil rotamızı sırasıyla Pamukkale, Çıralı, Kaş, Patara ve Akyaka olarak organize ettik. İki çocukla yollardayız yine…

Patara

Sıcak ve rüzgar…

Denizin ve tarihin beraber kombin olduğu, doğanın hala bozulamadığı yer. Karetta’ların yuvalarının bulunduğu ince kumların kilometrelerce uzandığı sahil…

Ve Anadolu’da cumhuriyet rejiminin uygulandığı ilk medeniyet…

Patara

Patara Antik Kenti, Likya’nın en önemli ve en eski antik kenti. Demir çağı öncesine ait taş balta örnekleri, Hititlerden kalma yazıtlar ve Orta tunç çağına ait seramik objelerin bulunduğu Patara, Helenistik dönemde Xhantos Vadisinden denize açılabilecek en uygun konumdaki yerleşim alanı olması nedeniyle tarih boyunca hep önemli bir kent olmuş.

Patara Antik şehrine yolun üzerinde göreceğiniz Roma zafer takından giriliyor. Tiyatro, hamam, meclis binası ve tiyatrosu, su kanalları, bataklığa yakın inşa edilen ambarı ve etkileyici sütunlardan oluşan yolu… Cumhuriyet ile yönetilen ve bir dönem başkent olan Patara‘nın sokaklarında gördüğümüz yazılar hep mecliste alınan kararlar.

Denizine gelelim… Ege kıyılarından sonra denize üşümeden girebileceğimiz, Çıralı ve Kaş gibi Antalya denizlerinden sonra ayağımızı acıtmadan sahilinde yürüyebileceğimiz Patara, biraz da dalgalı olunca en eğlenceli aktivite oldu bizim için. Sudan çıkmak bilmedik azıcık…

İşte bu en sevdiğimiz çocuklu gezi kriterlerine en uygun olan Patara‘ya bir de antik kent eklenince bendeniz mutlu mesut…. Mümkünse yıl boyunca burada kalalımm istedim.

Gelelim anne gözüyle Patara Antik Kenti;

Kente girecekseniz çocuklar ücretsiz.

Müzekart ile yetişkinler ziyaret edebilir.

Önce kenti gezdik biz. En fazla yarım saatte gezilebiliyor.

Antik kentte otopark, Müze kafe ve tuvalet bulunuyor.

Pusetle gezilebilir.

Yaz sıcağı tabiki şapka ve koruyucu yanınızda bulunsun 😉

Anne gözüyle Patara sahili;

Sahile inmeden önce mutlaka marketlerde durup su, içecek, yiyeceklerinizi almanızı öneririm.

Büyük bir alana yayılı otopark yer alıyor.

Sahilde soyunma kabinleri, tuvalet ve duşlar yer alıyor.

Ayrıca sahilde fast food servisi veren bir kafe yer alıyor.

Sahilde şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Yada kendi kamp sandalye ve şemsiyenizi götürebilirsiniz.

Pusetle gezmeyi önermiyorum, her yer kum.

Deniz suyu genel olarak ılık. Sığ ve kumluk.

Kaş ve Çıralı’dan sonra çocuklar için kumdan kale yapma zamanı işte bu sahilin en güzel aktivitesi. Yanınıza kova küreklerinizi alın!!!

Patara rüzgarlı bir sahil. Bu nedenle sahilde kırmızı bayrak görürseniz bu girilmez anlamındadır.
Eğer bayrağı sarı ve kırmızı olarak görürseniz, bu girilebilir ama yine dalga yüzünden dikkatli yüzülmesi gerektiğini ifade ediyor. Böyle durumlarda lütfen yetkililerin uyarılarına dikkat ederek denize girin.

Sahilde belirli alanlarda karettaların yuvaları olduğu için şezlong ve şemsiyeye izin verilmiyor.

Karettaların yuvaları işaretlenerek koruma altına alınmış. Sahilde görürseniz çocuklarla mutlaka ziyaret ediniz.

Patara Nerede?

Patara, antik güneşin hala kumların üzerine düştüğü bozulmamış bir sahil. Sığ ve ılık deniz arayan aileler için önerebileceğim bir nokta. Eğer tatil planlarınızda yolunuzun üzerinde Patara varsa, mutlaka antik kenti görmeden devam etmeyin.

Çocukla Patara sahilinde neler yapılır diye merak edenler için yazmış olduğum bloğumu beğendiyseniz paylaşmanız beni çok mutlu eder.

Antik güneşin üzerinize doğduğu rotalarda gezmeniz dileklerimle, sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.