Salda Gölü Rehberi

Türkiye’nin Maldivleri…Salda Gölü.

Turkuaz tutkunlarına sesleniyorum. Salda Gölünü mutlaka görmelisiniz. Krater gölü olan Salda‘da mavinin en güzel tonlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun sebebi volkanik bir patlamayla oluşması ve biliyor musunuz 184 metre derinleşiyor. Bu özelliğiyle Türkiye’nin en derin, dünyanınsa 5. si olarak sıralamada yer alıyor.

Temmuz ayının ilk haftasında Lavanta Festivali için Isparta’ya yolumuz düştü. Bu esnada yol üzerinde bulunan Salda Gölünü de gezdim. Hatta gölde yüzdüm.

Salda Gölünde Çocuklarla Neler Yapılır?

Öncelikli olarak özel aracınızla giderseniz, tüm gölün çevresini şöyle bir turlayın. Muhteşem manzaralar sizi bekliyor.

Beyaz Adaları görmeye gidin. Plajda biraz yürümeniz gerekecek ama, sahilde görünen bu adaların manzarası etkileyici. Burada suya girdiğimde pek çok kişinin gölün kiliyle çamur banyosu yaptığını gördüm. Size de öneririm.

Orman Kampı ve Yeşilova Belediyesi Halk Plajı gölde suya girmek için öneriliyor. Fotoğraf grubuyla gittiğim için buraları göremediğimden, çocuklar için uygunluğu hakkında fikrim yok.

Ama şöyle bir araştırma yaptım, biz ailecek gezenlere yönelik. Orman Kampında çadır kurulabiliyor. Bu bölgede Orman Bakanlığının sitesinden ulaştığım bilgiye göre bisiklet sürebilir, doğa yürüyüşü de yapılabilir. Bence çocuklarla doğanın keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir kamp yeri. İsterseniz bakanlığın sayfasından detaylara ulaşabilirsiniz. Link

Salda Gölünü günübirlik bir gezi olarak planlıyorsanız, Yeşilova‘daki Şişçi Fatih‘te yemek yemenizi öneririm. Köfteler, şişler lezzetli ve tarhana çorbası çoook güzel. Yalnız çorbalar acı, bu nedenle çocuklara öneremiyorum 🙁

Eğer Salda Gölünde akşam kalacaksanız, günbatımı manzarası hoş olabilir. Bunun için yanınızda kamp sandalyelerinden bulundurmanızı öneriyorum. Böylece istediğiniz noktada seyir yapabilirsiniz.

Salda Gölü Nerededir ve Nasıl Ulaşılır?

Salda Gölünü, Burdur yolu üzerinde göreceksiniz zaten ama yinede tam olarak lokasyon için haritayı kullanabilirsiniz.

Salda Gölü plajlarında dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikli olarak şunu belirtmeliyim ki, Orman Bakanlığının sayfasına girip incelerseniz, Salda Gölünde yüzmek önerilmiyor. Ama neden? Çünkü bir anda derinleşen ve gölün tabanında yer yer balçık olan bölgeler nedeniyle gölün çektiği belirtiliyor. Kendine güvenip ilerlere yüzebilenler tehlikeli durumlar yaşamışlar.

Eğer Salda Gölü plajlarında yüzmek istiyorsanız, çoğunluğun yüzdüğü noktalarda ve kıyıdan uzaklaşmadan turkuaz suların keyfini çıkarabilirsiniz. Herhangi bir olumsuz durumda sorumluluk size ait, önceden belirtmek isterim. En güzel plajsa Tabiat Parkı içinde yer alanmış. Tabi buraya giriş ücreti ödüyorsunuz, haberiniz olsun.

Salda Gölü yüksekte olduğu için ve kumlarda beyaz olduğu için güneş koruması kullanmanızı öneririm.

Yine yüksekte olduğu için yaz akşamları bile serin olabilir.

Plajlarda yer alan kafeleri pek önermiyorum. Ama temel ihtiyaçları geçiştirmek amaçlı uğranılabilir. Su, içecek ve aburcubur buradan temin edilebilir.

Beyaz Adaların plajında soyunma kabinleri yer alıyor. Ayrıca gölden çıkınca kullanabileceğiniz duşluklar var. Lavabolarsa plajın gerisinde bulunuyor.

Halk plajında yer alan otopark alanı

Salda Gölüyle ilgili önerilerim ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bazı bilgileri anne gözüyle size anlatmaya çalıştım. Bunlar dışında bölgede biraz daha gezmek isterseniz size birkaç tavsiyem olacak.

Salda Gölünden sonra çocuklarla Sagalossos Antik Kenti ve Lavanta Kokulu Köyü ziyaret edebilirsiniz. Hem böylece üç günlük, bütçesi yüksek olmayan kültürel bir gezi yapmış olursunuz.

Halk Plajında birkaç noktada yer alan fotoğraf noktalarından en sevdiğim burası oldu…

Eğer daha uzun rotalı kültür gezisi yapmak isterseniz Kapadokya‘yı da planınıza eklemenizi öneriyorum. Bunun için Balonla Kapadokya yazım size bölgeyle ilgili fikir verebilir.

Eğer bu yazımı faydalı bulduysanız, sosyal medyada paylaşır mısınız? Böylece çocuklu gezilen mutlu rotalarla birbirimize yararımız dokunacaktır… Unutmayın!Kelebek etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.