Kırmızı Erik ve Şerbeti

Kırmızı erik, yaz sonuna doğru olgunlaşan bir meyvedir bilirim. Genel olarak Ağustos başında etraftaki ağaçlarda ya da pazarlarda satılırken bulabilirsiniz. Hele birde böyle sulu sulu ve mayhoş olanlarından alırsanız kimseye vermeden hepsini kendiniz yiyin. Neden mi?

Kırmızı ve mor erik A ve C vitamini deposuymuş…

*Diyetisyen Şebnem Kandıralı- Sabah Gazetesi internet sayfası 04.08.2014 tarihli yazısından almış olduğum bilgiye göre;

İki orta boy erikte 12.5 mg C vitamininin var olduğunu ifade eden Kandıralı, “C vitamini yaraların iyileşmesi, enfeksiyonlarla mücadelede ve besinlerdeki demir emiliminin arttırılması için gereklidir. Bir antioksidan olarak C vitamini kalp hastalığı, katarakt ve bazı kanserlerin önlenmesinde rol oynar. Taze erik, erik kurusundan veya erik suyundan daha fazla C vitamini içerir. Günlük A vitamini ihtiyacının da %8′ ini karşılar. A vitamini sağlıklı görme ve üreme fonksiyonları ve kemik gelişimini destekler. Kırmızı/mor erik aynı zamanda lif (tanesi başına 1 g kadar) ve doğal bir laksatif olan dihidroksifenil izatini içerir. Kabızlık ve sindirim sorunlarını rahatlatıcıdır. Ayrıca kırmızı ve mor erik, menapoz sonrası kadınlarda yapılan bir araştırma sonucunda kemik mineral yoğunluğunu arttırdığı, beynin hafıza kapasitesini çoğalttığı, antioksidan deposu olması sebebiyle Alzheimer’ı yavaşlattığı tespit edilmiş.*

Böyle yararlı meyveleri mutlaka sezonunda ve dalından booolca tüketmeliyiz. Çocuklarımızın da meyve yemelerini böylece özendirmiş oluruz. Onları ne kadar paketli yiyeceklerden uzak tutarsak o kadar sağlıklarına katkımız olacaktır. Unutmayın Doal Aburcubur yiyelim, yedirelim!

Bolca almanızı tavsiye ediyorum, hatta dondurucuya 2-3 paket (her paket en az 350 gr olsun) atıverin. Kışın gerektiğinde kaynatıp içebilirsiniz.

Evet, dondurucuya böyle atıyorum sonra kışın ihtiyaç oldukça çıkarıp pişiriyorum, size de öneririm.
Evet, dondurucuya böyle atıyorum sonra kışın ihtiyaç oldukça çıkarıp pişiriyorum, size de öneririm.

Öyleyse yazın serinlemek, kışınsa yemeklerin yanına içecek olarak pişirebileceğiniz pratik kırmızı erik şerbeti tarifime gelelim;

Malzemeler

En az 350 gr kırmızı erik

8 bardak su

İsteğe bağlı tarçın çubuğu ve birkaç adet karanfil

İsteğe bağlı 6 kaşık dolusu şeker

isteğe göre şeker yerine birkaç kaşık daha fazla bal

Kırmızı erik şerbeti yapılışı

Tencereye suyu koyun ve erikleri ilave edin

Sonra isteğinize bağlı olarak tarçın ve karanfili de ekleyin

Erikler iyice yumuşayana kadar kaynatın

Sonra bir tel süzgeçten erikleri geçirerek sürahiye doldurun

Buzdolabında iyice soğuttuktan sonra içine buz, nane ya da yeşil elma ekleyerek sunum yapabilirsiniz

Tabi bu tarifi akşam yemeklerinin yanına, çocuklu davetlerinizde ya da diğer parti organizasyonlarınızda farklı sunumlarla sofranıza koymak konuklarınızı mutlu edecektir.

Bir püf noktası; Yukarıdaki tarifimin malzemelerin miktarlarını istediğiniz oranda arttırıp,  yazın taze tazeyken pişirip,  cam kavanozlara doldurup konserve gibi bekletebilirsiniz. Böylece yaz kış farketmeksizin ihtiyacınız olduğunda açıp kullanabilirsiniz.

Kırmızı rengiyle iştah kabartıyor değil mi?
Kırmızı rengiyle iştah kabartıyor değil mi?

Aslında tüm bu meyvelerden yapılan sular hep aynı tarifle pişiriliyor. Tabi şeker miktarı ve içine atılacak extra baharatlar gibi şeyler herkesin damak zevkine göre değişebilir. Bizim mutfakta şeker yerine bal koyuyorum artık. Böylece suyun içinde meyveler pişerken önce kendi şekerleri suya geçiyor. Daha sıcakken içine bal katıp, buzdolabında soğumaya bırakıyorum. Çocuklarım yemekte içmeye alıştıkları bu meyve sularıyla içim rahat. Çocuklarla seyahatte ya da tatilde böyle bir lüks olamıyor çoğu zaman. Kutu meyve sularını almak durumunda kalıyoruz. Ama çocuklarım büyüdükçe anladım ki, onlarda bizim gibi su ve ayran istemeye başladılar. Bu kendiliğinden doğal bir şekilde olmaya başladı. Tüm o renkli reklamlara rağmen….yani doal aburcubur planım işe yaramaya başladı.

Sizin mutfakta durumlar nasıl? Belki yoğun çalışma temposundan bu tarz içecek veya yemeklere vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Haklısınız, bunları pişirmek için bir süre lazım.  O zamanda işten yorgun dönen bedeniniz, belki limon ve naneyle süslenmiş sıcak bir çayla  günün yorgunluğunu atmak ihtiyacında…Ama bir yandan da yapmak istiyorsunuz çocuklarınız için. Öyleyse dinleyin; Çayınız için suyu kaynatın. Bu sırada dondurucudan çıkardığınız kırmızı erikleri ve suyu tencereye koyup, ateşin altını yakın. Tencerenin kapağını kapatın, ateşi en kısığı alın. Fırınınızın saatini 40 dakikaya ayarlayın. Bu sırada çayınızı alın ve koltuğunuza oturup dinlenin, keyfinize bakın. Alarm çalınca erikler yumuşamış mı kontrol edin. Eğer tamamsa içine hemen balı döküverin ve iyice karıştın. Bu şekilde demlensin. Bir saat sonra tam siz yatmadan önce tel süzgeçten geçirip buzdolabına alın , hatta süzmeyin hoşaf olsun.  İşte oldu, hem dinlendiniz hem de yaptınız ne harikasınız 😉

Ayrıca günlük olarak çocuklarınızla geçirmeye çalıştığınız o bir saatlik kaliteli zamanda yapabileceğiniz bir etkinlik fırsatı olarak düşünmek en eğlencelisi olurdu değil mi?

Unutmayın çocuklarınız baştan o kadar çok sevmeyecekler az şekerli içecekleri, ama zamanla alışıp yapmanız için sizi öpücüklerle kandırmaya çalışacaklar. İyi bir alışveriş değil mi?

Afiyet şeker olsun…

Kırmızı erik

 

Eriği görünce yeşil erik canı çeken var mı? Evet Yeşil erik ve faydaları hakkında yazımı okudunuz mu? Linke tıklayıp bir göz atın isterseniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.