Doal Aburcubur Planı

Sağlıklı yaşamak için evimizde yapabileceğimiz çok şey olduğu kesin.

Ama bu kadar tüketmeye alışkın olduğumuz toplum psikolojisinde hangisinden başlasak ve düzeltsek diyoruz değil mi?

Öyleyse size bir atasözümüzü hatırlatmakta fayda görüyorum.

Can boğazdan gelir.

Atalarımız bilir herşeyi 😉

Evet biz yetişkinlerin ve sonra da çocuklarımızın hayatlarına sihirli bir dokunuş yapabilmek için önce mutfağımızda değişiklik yapmaya başlayalım ne dersiniz?

Öyleyse sevgili ebeveynler Sihirli Mucizeler ile tdeğneğimizi bizim ve çocuklarımızın hayatına dokundurarak değiştirmeye ne dersiniz?

Eğer uygulamaya başlamak isterseniz evimizde uyguladığımız DOAL ABURCUBUR planımızı sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk Adım: Hazır gıdalara adım adım hoşçakal diyelim!

Evde işlenmiş yemek ve besinler, marketten alınmış paketli bisküvi, kurabiye ve meyve sularını yavaş yavaş mutfağımızdan çıkarmaya başlıyoruz.

Bunun için;

Özellikle aburcuburu çoook seven çocuğunuza paketlerin üzerinde yer alan gıda içeriklerini okuyun ve okutun. Zaten duyduklarının çoğunluğunu anlamlandıramayacakları için beraber üzerinden geçin.  Onların evde uygulayacağınız bu planın neden gerekli olduğunu anlatın. Sonra onlarla beraber oturup sağlıklı beslenme için neler yapabileceğinize karar verin.

Bu noktada önemli olan işlenmiş gıdaların onların üzerinde yaratacağı etkileri, hastalık, obezite gibi konuları onların dilinde anlatın.

Yetişkin olarak eminim sizinde vazgeçemediğiniz hazır gıda, aburcuburlar ve hazır içecekler vardır. Onlarla elele vererek sizde bunları buzdolabınızdan yada kilerinizden her ay bir veya iki tanesini çöpe atarak hayatınızdan uzaklaştırdığınızı gösterin.

Market alışverişinize çıkarken Doal Aburcubur planınızı hatırlatın ve alışverişinizde hazır gıdaların olmaması gerektiğini belirtin. İlk aylarda yine belirli sayı vererek alabilirsiniz, sonra zamanla bu adeti azaltın. Sonunda göreceksiniz ki onlar sizin sağlıklı olanı almanız için yönlendirecekler.

İkinci Adım: Aburcuburları ve sağlıklı gıdaları evde kendiniz hazırlayın.

Bu aburcubur devriminin en güzel yanı!! Evde kendinizin hazırladığı mis gibi kokan kekler, börekler, doğal aburcuburları pişirmek, meşrubatları hazırlamak.

Hatta bunları çocuklarınızla pişirmek daha da keyifli olacak. Çünkü beraber uyguladığınız bu doal tariflerle onlar sizden daha çabuk planınıza adapte olacaklardır. Mesela onlarla beraber buzlu çay yapın, yoğurt mayalayın. Doal yoğurdunuza mevsime göre meyve ekleyin. Meyve püresi hazırlamalarını isteyin. Çocuklar ve siz baştan belki doal aburcuburlarınızın tadını çok sevmeyeceksiniz, çünkü bu gıdanın içinde ne tat arttırıcı var ne de şeker şurupları. Ama zamanla marketten alınmış yoğurdu yiyemediğinizi ve aileniz için sağlıklı bir karar aldığınızı fark edeceksiniz.

Üçüncü Adım: Örnek Olun ve Pozitif Davranın

Çocuklarınızı doğal beslenme alışkanlığına yönlendirmek istiyorsanız önce kendimiz örnek olmalıyız.

Buna ne kadar önem verdiğimiz kullandığımız ürünlerle, uyguladıklarımızla, ve en önemlisi yanlış beslenmeden uzak durarak gösterebiliriz. Fast food yerine ev yemeği, asitli ve şekerli içecekler yerine kendi hazırladığımız meyve sularının içine soda ekleyerek, tatlı ihtiyacınız için kuru meyveler yiyerek vb… birçok kazanımlarla mutfaktaki alışkanlıklarınızın değiştiğini göstermelisiniz.
Evde yeni beslenme şekline alışırken tutumunuzun olumlu olması ve çocuklarla da paylaşarak bazı şeyleri halletmeniz bu devrimin gerçekleştirmeniz de size en çok yararı olacak noktalardan olduğunu unutmayın.

Doal aburcubur seven çocuklar bir başka 😉

Dördüncü adım: Şekeri zamanla azaltmak

Şekerin çoğu zarar ama azı da zararmış.

Bütün diyetisyenler ve doktorlar bu konuda açıklamalar yapıyor. Paketli olan herşeyin içinde yer alan sentetik şeker şuruplarından yukarıdaki adımları uygulayarak kurtulduktan sonra işte esas devrim geliyor. Yediklerimiz ve içtiklerimizin içindeki şekeri de azaltmak.

Bunu nasıl başarabiliriz? Çünkü şekeri azaltmak esas kırılma noktasıdır. Sizi de çocukları da zorlayacaktır. Bu nedenle önce yukarda yer alan adımları iyi uygulayın ve yerine oturtun. Şekeri azaltmak veya yerine başka gıdalara yönlenmek uzun zaman içerisinde belki de çok çabuk yapabileceğiniz bir devrim. Bunun zamanlaması çocuklardan önce sizin ne kadar hazır olduğunuza bağlı. Mesela ben senelerdir çay ve kahveye şeker atarım. Bunu son iki senede yarı yarıya azalttım. Daha yeni evet son iki aydır da çayı şekersiz içmeye başladım. İşte bu nedenle kendinize bir zaman verin ve hazır olun.

Değişiklik için neler yapabiliriz? Evde hazırlamaya başladığınız ve çocuklarınızın benimsediği içecek ve yiyeceklerinizde zamanla şeker miktarını azaltıp, alternatif olarak pekmez, bal veya kuru meyvelerle takviye ederek çözüm sağlayabilirsiniz. Bunlarla ilgili uygulamaları tariflerde bulabileceksiniz. Unutmayın, sizde çayınıza veya kahvenize attığınız şekerleri zamanla azaltın ve bunu yaparken çocuklarınıza fark ettirin.

İşte bu kadar. Basit ama gerçekçi biraz da zor olabilir bazı zamanlar. Ama gelişimi kendinizde ve çocuklarınızda görmeye başlayınca, iyi ki yapmışım diyeceksiniz.

Çocuklarının sağlıklı ve doğal beslenmesine dikkat eden ve hatta doğumdan itibaren bu rejimi uygulayan anneler, hikayelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Haydi sağlıklı mucizeler için “Annelerden Mektup Var” bölümünde deneyimlerinizi ve fotolarınızı yayınlayalım.

Doal aburcubur için Çocukla Gezin ekibi olarak evde uyguladığımız bazı pratik tariflere göz atmak isterseniz, aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Ayrıca hepsini çocuklarla mutfakta hazırlayabilirsiniz 😉

Elma Çıtırları

Lavaş Cips

Ev Yapımı Ice Tea 

Yeşil Erik

Çağla

Yoğurt ve Faydaları

Kırmızı Pancar Turşusu

Partilerin vazgeçilmezi Kızılcık Şerbeti

Çilekli Yoğurtlu Dondurma

Reyhan Çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.