Yeşil Erik Can Erik

Can erik…yeşil erik…şöyle kütür kütür serinletir bizi.

Baharın geldiğinin yazın yaklaştığının habercisi…

Her gün almamız gereken vitaminlerden C vitamini yeşil erikte depo halinde.

Hem de doal aburcubur, atıştırın çok şeye faydalı.

Evde çocuklarla partide ortaya koyun renk olsun masanıza cıvıl cıvıl.

Miniklerin beslenme çantasına koyun, ama booolca. Çünkü arkadaşları isterse onlara da uzatabilsinler, paylaşsınlar…

Biz büyümüşlerin doal stres gidericisi, yaz öncesi diyete girmiş olan biz anneler içinde karnımızı uzunca bir süre tok tutmayı sağlayan can erik, papaz erik, yeşil erikk.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da can eriğinin sınav stresi için zihin açıcı özelliği olduğunu vurguluyor. Kanal D’de yapmış olduğu bir söyleşiden alıntı;

“Can eriği” çocuklarda zihni açar ve beyin için doping etkisi yaratan çok faydalı bir meyvedir. Sınavlarda başarının sırlarından birisi de zihnin açık tutulabilmesidir. Bu yüzden çocuğunuza sınavlara “can eriği” yedirerek hazırlamaya özen gösterin. Özellikle öğlen yemeklerinden önce 5-6 adet ve öğleden  sonra 5-6 adet yenmesi durumunda çocukların zihni açılacaktır. En çok yapılan hatalardan birisi de can eriği yerken yanında tuz kullanmaktır. Çocuklarınıza can eriği yedirirken tuz kullanmamaya özen gösterin.

Can eriğin diğer faydalarına gelince;

1- Sindirimin düzenli ve yeterli ölçüde çalışmasını sağlar, kabızlığı önler. Yeşil erik sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık ve gaz problemi yaşamamızı da önler.
2- Bağışıklık sisteminin oluşmasında ve korunmasında etkilidir.
3- Fit ve sıkı bir vücut için erik. Bağ dokusunu güçlendirmekte ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olmakta yeşil erik etkilidir. C vitamini insan vücudunda bağ dokularının sıkı kalmasında yardımcı olur. Böylece vücudunuzun sıkı, genç, sağlıklı ve uygun görünümlü olmasında yardımcıdır.
4- Demir eksikliğini önlemek ve tedavi sürecinde yardımcıdır. Yeşil erik vücutta kan yapmasına yardımcı olur. Ayrıca, anemi gibi kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenmekte etkili olmaktadır.
5- Diş Bakımı: Düzenli olarak kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendir. Diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında etki gösterir.
6- Vücut içi hasarı önler; Yeşil erik yüksek miktarda antioksidan içerdiği için, beyin ve kanda yağ iç zarın zarar görmesini önler.
7- Kilo vermek istediğinizde de yeşil erik tüketin. Yeşil erik tükettiğinizde kan şekeri düzeyleri olumlu etkilenir. Erik yedikten sonra kan glikozu ortada görünmektedir. Kan şekeri ne kadar dengeli seyrederse kilo vermek o kadar dengeli ve sürekli olur.
8- Akciğerlerin bakımı ve sağlığında etkilidir. Yeşil erik yiyenlerin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve çok kronik akciğer sorunları gibi akciğer sorunlarından uzak kaldığı araştırmalarca saptanmıştır.
9- Yaşlılarda düzenli olarak yeşil erik tüketmenin görme sorunlarını önlediği düşünülmektedir.

Eriği mevsiminde bolca tüketelim, bakın nelere nelere yararı varmış. Taze taze yiyelim can eriği, vitaminler depolansın ve sağlıklı yaşayalım.

İbrahim Saraçoğlu’nun ifade ettiği gibi tuzsuz yemeğe çalışalım, çocuklarda bizden görerek alışırlar.

Evimizde çocuklarım için çok bulundurduğum bu nefis bahar meyvesini bir de ağaçtan topluyoruz. Tabi öyle olunca daha eve gelmeden midelere kütür kütür iniyor 😉

Hatta çilek hoşafı yaparsanız içine yeşil eriği de koyun, mayhoş tadı ve rengi farklılık katıyor.

 

 

    • berrinkuray diyor ki:

      merhaba gezgin anne, elimden geldiğince bende sevdiklerimi paylaşıyorum…ne mutlu bana sizden gelen güzel sözler için çok teşekkür ederim 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.