Gezgin Aileler İçin 10 Ücretsiz Seyahat Uygulaması

Ailecek seyahatlerde hayatınızı kolaylaştıracak bazı uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

Özellikle çocuklarla gezilerde bazı konforları sağlamadan yola çıkmak istemiyorsunuz değil mi? Tabi eskisi gibi eline haritayı al Romayı gez olamıyorr ya da Şikagoyu yürüyerekte yaşarız diyemiyoruz.

Neden?

çünkü çocuklarlayız. Yorulabilir, susayabilir, tuvalet ihtiyacı bir anda karşımıza problem gibi çıkabilir.

Peki ne yapabiliriz

günlük hayatımızda artık çok yer edinen akıllı telefonlar veya iPad’lere yolculuk öncesi bazı uygulamaları yükleyerek keyifli bir gezi oluşturabiliriz.

Sizler için çocuklarla seyahatinizde ücretsiz olarak akıllı cihazınıza yükleyebileceğiniz ve kolay kullanımı olan 10 uygulamadan bahsetmek istiyorum.

1.Google Maps

Benim için olmazsa olmaz hele ki offline modeli çıkalı. Önceden seyahat edeceğiniz yerleri yükleyip, sonra erişimin olmadığı bölgede açabiliyorsunuz.

2. Triposo

Şehirlerde görmek isteyeceğiniz önemli yerleri harita üzerinde işaretler. Bu noktalara hangi vasıtalarla ulaşacağınızı size bildirir. Bu yerlere girişte bilmeniz gereken ücret, zaman ve diğer etkinliklere internet üzerinden rezervasyon yapmanıza yardımcı olur. Nerede kahvaltı öğle yemeği ya da akşam yemeği alabileceğinizi gösterir. Hatta size isteğinize göre günlük turunuzu ayarlar.

3. Flush Toilet Finder

Özellikle yurtdışı seyahatlerde acil tuvalet arayıp darlığını çektiğimiz o anları biz anneler çok iyi biliriz. Ama merak etmeyin, tuvalet bulma konusunda bu uygulama fena değil, yanınızda bulunsun. Genel olarak restoran, müze gibi yerlerin tuvaletleri çocukların acill zamanlarında hep yardımcı ama, en olmadık yerde başınıza gelirse diye yurtdışı çocukla seyahatlerinizde bu uygulamayı cepte taşımakta yarar görüyorum.

Gezgin Aileler akıllı cihazlarınıza yükleyeceğiniz ücretsiz uygulamalarla keyifli gezin.

4. Weather Channel

Eminim herkeste bu uygulama indirilmiş durumdadır, ama yine değinmeden geçemeyeceğim. Zaten yeni cep telefonlarının hepsinde yer alıyor. Yine de buradan hatırlatmak istedim, çocuklarla yola çıkmadan önce şöyle bir hava durumuna bakın. Seyahat  edeceğiniz ülke veya şehre vardığınızda da gün içerisinde yer alan detayları takip ederek sürprizlerden kurtulabilirsiniz.

5. Uber- City Mapper

Uberi yükleyerek bulunduğunuz noktaya güvenilir bir taksi hizmeti çağırabilir ve ücreti hesaplatabilirsiniz.

City mapper ise yine varacağınız yer için alternatif toplu taşıma araçlarını ücretleriyle beraber rapor şeklinde sunuyor.

6. XE Currency

Millet olarak zaten alışkınız bu hesap kitap çevrim durumlarına. Ama yine de yanımızda bulunsun diyorum. Bazı durumlarda TL karşılığını bilmek karar vermeye yarıyor.

7. Foursquare-Swarm- Yelp

Bu üç uygulama gezeceğiniz şehirdeki restoran, müze, gece hayatı :), park, tiyatro gibi yerleri ziyaret edenlerin yaptığı yorumları, puanlamalarını ve fotoğraflarını içeriyor. Bu sayede size çok gösterişli gelen bir restoran hakkında gerçek yorumları ya da oradaki en favori yemeğin ne olduğunu bilerek oturmak bütçenize bir miktar katkıda bulunabiliyor.

Yelp daha çok Amerika’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle Avrupa ve Türkiye  için Swarm’ı tavsiye ediyorum.

8. Wi-Fi Map

Bu uygulamayla çevrenizde yer alan bedava ya da daha önce şifresi başka kullanıcılar tarafından not edilerek bırakılan internet bağlantı noktalarını bulabiliyoruz.

9. Skype- WhatsApp

Görüntülü konuşmanın en ucuz yolu. Mutlaka indirmenizi tavsiye ediyorum, çünkü çocuklarla yurtdışı gezilerinde anneannelerine ya da dedelere gezdikleri yerleri canlı bağlanarak göstermek isteyecekler. Skype sayesinde bu uzun görüşmeler bütçeye uygun hale geliyor.

Whatsapp ise çoğu görüşmeyi yazışarak yapabileceğiniz ve gerekirse online telefon açabileceğiniz bir uygulama. Bu sebeple bütçeye de uygun hale geliyor.

10. Booking.com- Hostelworld.com- Airbnb

Çocuklarla seyahatte her zaman önceden rezervasyon yaparak yola çıkmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Booking.com ile ziyaret edilecek şehir veya bölgede isteklerinize uygun otelin en avantajlı fiyatlarını yakalayabilirsiniz.

Hostel veya yerel halkın evini gezginlere açtığı Airbnb sitesi  var. Genel olarak çocuklarla seyahatte hostelleri pek uygun görmüyorum.

Airbnb de kültürel etkileşim daha fazla olması avantaj  ama evinde kaldığınız kişinin kurallarına uymak çocuklarla size uymayabilir.

Ayrıca vize başvurularında kesinlikle otel rezervasyonunu önemsiyorlar, aklınızda olsun 😉

Airbnb ile birçok yeri ailecek daha az bütçeyle gezebiliyorsunuz.

Size farklı bir uygulamadan daha bahsetmek istiyorum. Buna bayılacaksınız “piriguide” uygulaması! Akıllı cihazınıza yüklediğiniz bu uygulama gezdiğiniz yer için size bir rehberin sunabileceği hizmeti sağlıyor. Hem de Saffet Emre Tonguç anlatımıyla. Çok yeni olan bu uygulamayla ülkemizdeki bazı şehirleri ünlü rehberin çizdiği rotayla gezebilirsiniz. Gelecekte de yurtdışı şehirler için çalışmaları olacağını belirtiyorlar.

Seyahatinizde kullanabileceğiniz 10 ücretsiz akıllı uygulamayla çocuklarla keyifli tatiller dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.