Madam Tussauds İstanbul’u 2022’de Çocuklarla Gezebildik!

Merkezi Londrada olan balmumu müzesi Madam Tussauds dünyanın pekçok yerinde açtığı şubeleriyle eğlence sektörüne bayağı bir damgasını vurmuş durumda. Tam olarak bilmesemde sanırım 4 yıl önce İstanbul İstiklal Caddesindeki şubesi açıldı. Yoğun bir ziyaretçi sayısı olmasından dolayı o zamanlar gitmeyi düşünmemiştim. Sonra da malum pandemi her yer kapandı, hiç bir yere gidemedik. Neyse…sonunda 2022 yılı nisan ayında pandeminin hafiflemesiyle beraber sevgili arkadaşlarım İlkay ve Dilara’yla çocukları Madam Tussauds İstanbul‘a götürmeyi başardık.

 

Sevgili arkadaşlarım ve çocuklarımızla beraber İstiklal caddesindeyiz 📸🌻💕😉Madame Tussauds İstanbul’u gezmek için buluştuk ve hemen bir fotoğrafla güne başladık…

Madam Tussauds İstanbul, geçmişte yaşamış ya da şimdiyi şekillendirmiş ünlülerin, orijinal hallerine çok yakın kopyalarını balmumu maddesi kullanılarak yapılmış heykellerini görebileceğiniz bir sergi. Fatih Sultan Mehmet’ten tutunda Arda Turan’a ve Brad Pitt’e kadar aklınıza gelecek pek çok ünlünün birebir hallerini yakından görebilirsiniz. Çok heyecan verici değil mi? Mesela ben Atatürk‘ün balmumu heykelini görünce çok şaşırdım. Hatta hemen kendime çekidüzen verdim, saygıyla ve özlemle…

Adile Naşit’le yanyana olmak gerçekten bir hayal, hemde kızımla beraber…Onun masal saatini dinleyerek büyümüş biri olarak yanında durabilmek ne büyük mutluluk 😍📸🙏

Sergiyi gezerken her ünlüyle farklı farklı fotoğraf çekilmek, hatta Murat Boz ile selfi çekilmek bayağı eğlendiriyor insanı… Tabi ben yaştan dolayı MFÖ’yü görünce ve birde Tom Cruise’u görünce heyecan yaptım. Arkadaşlarınızla beraber gezince birbirinden farklı ama gerçekten çok eğlenceli kareler yakalıyorsunuz, aynı bizim gibi. Onlardan birini ama bana ait olanı yazının sonunda görebilirsiniz 😁🙈

Madam Tussauds İstanbul’da, Einstein ile karşılaşınca tabi derin konulara girdi bizimkiler 😁 ancak toparladım fotoğraf alabilmek için…

Esas bu Madam Tussauds kimmiş, neden balmumundan heykel yapmış ki diye bir merak oluştu bende, ziyaretten sonra. Hemen Google’ ladım kendisini tabi…

1761 yıllarında doğmuş olan Madam Tussauds, amcası varsayacağımız bir yerel doktorun yanında kalıyormuş ailesiyle. Doktorumuz Curtius, insan anatomisini incelemek amaçlı balmumunu kullanarak modellemeler yapmaktaymış. Sonraları zamanın önde gelen ailelerinin, Fransız kraliyeti gibi, portresini yapmak için bu metodu kullanmaya başlamışlar. Heykelle ilgili yeteneğini fark eden Madam Tussauds, çalışmalarını arttırmış. Fakat Fransız Devrimi esnasında kraliçe ailesine yakın olmasından dolayı sevilmiyormuş. Bu nedenle kocasını da geride bırakarak, İngiltere’de yer alan Edinburgh şehrine çocuklarıyla beraber göç gitmiş.

Tabi o zamanın ünlülerinin balmumundan yapılmış otoportreleri ada halkının ilgisini çekince, gezici sergiler yaparak para kazanmaya başlamış. 1835 yılında Londrada yer alan Baker Street’te ilk kalıcı sergisini açmış ve ölünceye kadar yaptığı heykellerini burada ziyaretçilere sunmuş. Dünyaca bilinen ve ünlenen bu sergi halen aynı sokakta yer alıyor. Eğer Londraya çocuklarla giderseniz ve burayı ziyaret etmek isterseniz Madame Tussauds‘un kendi yapmış olduğu orijinal balmumu otoportrelerinden bazılarının halen müzede sergilendiğini belirtmek isterim. Meraklısına duyurulur. (Bilgi kaynağı için: wikipedi )

Londra‘da çocuklarla nereler gezilir diyorsanız, detaylı bir yazım var hemen ona bir gözatın isterseniz

İstiklal Caddesi Fransız Kültür önünden aşağı Pera’ya doğru keyifli bir yürüyüşe ne dersiniz? Çok uzun olur diyenlerdenseniz hemen meydandan tramvaya binebilirsiniz.

Aslında çok düşünmüş olduğum bir soru var bu sergi hakkında…Sizlerle bir beyin fırtınası yapmak isterim, ne dersiniz?

Zamanın akışında yer almış ünlü isimleri yakından görmek o zamanlar için ne kadar önemli veya heyecan veren bir olaydı? Peki şimdi sizce o kadar merak edilecek bir durum mu?

Madam Tussauds, zamanının önemli bir sanatçısı çünkü o döneme ait ünlü kişilerin otoportresini yapmış (Çok Şanslı 🍀  ). O yıllarda şimdiki gibi iletişim ağı yok, var olanda çok hızlı değil. Fotoğraf makinesi, cep telefonu, televizyon yok, gazete derseniz herkesin okur yazarlığı ne kadardı ki?

Dolayısıyla demem o ki, balmumundan yapılan bu heykeller bence o yüzyılda çok büyük etki yaratmıştır. Düşünsenize, ülkeyi yöneten bir kral var ve hiç görme fırsatınız olmamış. Hatta yanınıza gelse, tanımayabilirsiniz…

Ama birebir boyutlarında Fransız soylularını yakından görmek heyecan verici olmaz mıydı, o dönemin koşullarını hayal edersek? Açıkçası meraklı biri olarak o zamanlarda yaşasaydım kesin gidip görmek isterdim bu kişileri.

Dönelim günümüze…

Bence artık o kadar heyecan verici bir yanı yok… Ünlülerimizin çoğunluğunu sosyal medyada her halleriyle takip edebiliyoruz. Maalesef öyle cezbedici bir durumlarıda kalmış değil. Tabi onlarla yan yana gelip fotoğraf çektirmek zor. O nedenle Brad Pitt ya da Angelina Joli veya Beren Saat ile bir fotoğraf isterseniz bu işi 175 TL gibi bir fiyata bağlayabilirsiniz.

Siz ne dersiniz? Madam Tussauds İstanbul gibi bir sergiyi ziyaret etmek ne kadar önemli sizce?

Ebeveyn olarak Madam Tussauds İstanbul‘un çocuklarla gezilmesi gereken bir yer olması için bana göre birkaç kriter var;

  • Ücret ve
  • hangi yaş grubuyla ziyaret edildiği…

 

Steve Jobs ve Ece omuz omuza çalışıyorlar…Hadi bakalım dünya ne hale gelecek 😉🎞

 

Müze giriş ücretleri bana göre uçuk… Ama İstanbulkart‘ın indirimiyle daha ucuza girmeniz mümkün.  İstanbulkart’a belirli bir para yükleyince bir çocuk ve bir ebeveyne %50 indirim sağlayan bir kampanya vardı nisan ayında. O yüzden ziyaret etmeden önce Madam Tussauds‘un müşteri ilişkilerini arayıp giriş ücretleri için kampanyaları olup olmadığını mutlaka sormanızı öneririm. (Madam Tussauds İstanbul’un iletişim  ve linkini bırakıyorum.)

Açıkçası küçük çocuklarla gitmenin bir anlamı hiç yok. Bence gençler yani 11-20 yaş aralığının gidip eğleneceği bir yer. Birde tabi arkadaşlarınızla beraber gidince, daha keyifli bir hal alıyor.

Son bir nokta; Sergide balmumundan elinizin izini çıkarabileceğiniz bir stand var. Çocukların küçük yaşlarındaki el izlerini saklamak için harika bir hatıra seçeceği! Bunun içinde gidilebilir açıkçası…

İstiklal Caddesinin ikonik sembollerinden kırmızı tramvay…Çocuklarımın en sevdiği tren 😁

Madame Tussauds İstanbul ziyaretimiz bir saatten fazla zamanınızı almadı, ki binlerce selfi foto ve grup fotosu çekilmemize rağmen. İçerik çok ama detaylar anlatılmadığı için, bir sokakta sıralanmış ünlülere bakmışsın gibi hissediyorsun 😁 Hooop yolun sonuna gelince Demirören AVM’ye çıkıyorsun. Maalesef İstiklal caddesine gelince AVM gezmek, bana ve arkadaşlarıma da çekici gelmediği için hemen kendimizi caddeye attık. Tabi bu noktadan sonra çocuklarla ne yapılabilir diye kendinize soruyorsunuz tabi.

Öyleyse gelsin benden öneriler;
  • O zaman şöööyle İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Sinemaya gidebilirsiniz, yol üzerindeki ücretsiz sergilere çatkapı girip gezebilirsiniz…
  • Hemen Taksim Meydan‘dan kalkan tramvaylara binip son durakta inip Galata Kulesi’ne çıkabilirsiniz. Detayları merak ederseniz Galata Kulesi yazıma bir göz atın derim. ( Tramvayla caddeyi baştan sona gezmek ve tekrar dönmekte eğlenceli 😉💕🌻 )
  • O kadar uzun boylu gezmek istemiyorum derseniz, yılların değiştiremediği tadıyla İstiklal Caddesi Mis sokakta yer alan İnci Pastanesi‘nde kendinize bir mola verin.(Unutmayın başka yerde şubeleri, web siteleri yok. Tek adres; Mis sokak 😉💕)
  • Ya da Galatasaray Lisesine yakın bir başka adreste çikolatalarıyla ünlü Jadore ‘e gidip, çocuklarla sıcak çikolata ya da limonata yanına şöyle güzel çikolatalı bir tatlı yiyebilirsiniz. Yalnız burası biraz dar bir mekan, bu nedenle büyük grupların gitmesini pek önermiyorum.

 

Şöyle bir tatlı tabağını seyretmek bile çok lezzetli değil mi?

 

  • Jadore’e yakın olan Pera Müzesi alternatif bir adres olabilir, burası da keyifli sıcacık ama dolu dolu bir müze. Çocuklar için sundukları çeşitli atölye etkinliklerinden yararlanabilirsiniz. Müzenin kafe bölümünde de dinlenmek harika oluyor.

Madam Tussauds İstanbul hakkında yazdıklarımın, çocuklu gezi planlarınız için keyifli bir alternatif oluşturacağını umuyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileklerimle, sevgiler selamlar herkese.

Bu arada yazımın sonuna kadar gelip okuyan ve yukarıda bahsettiğim fotoğrafımın nerede olduğunu soran dikkatli okuyucularıma gönülden selamlar, iyi ki varsınız… (NOT: Arada biz ebeveynlerde, fişi bazı noktalarda çekmeliyiz 😂💕)

 

Çok keyifliii Tom Cruise ile ben yollardayızzz 😂📸😍 Hayal bile olsa kendimi TOP GUN filminde hissettim kendimi bir an…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.