Galata Kulesi

İstanbul’un ikonik mimari yapıları hangileridir diye sorsam nereleri sayardınız?

Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Kız Kulesi ve Galata Kulesi ilk aklımıza gelenler arasındadır.

Dünyanın en güzel günbatımını seyredebileceğiniz Karaköy’de, İstanbul’un harabe dökük görüntülerinin arasında yükselen 2000 yıllık silindir bina, dondurma külahı görüntüsüyle bu manzaraya farklı bir hava katmasından dolayı benimde aklımda yer edinmiştir.

Üsküdar Salacak’tan İstanbul’un silüetlerini doyasıya seyredebilirsiniz. Kız Kulesi hakkında detaylı bilgi için Çocuklarla Kız Kulesi yazıma göz atmanızı öneririm

Ama esas başka bir sebep daha var İstanbul’un ikonu olmasında. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi‘nden Üsküdar‘a yapmış olduğu o tarihi uçuşunu kim unutabilir? Çocukluğumdan itibaren dinlediğim gerçek olan bu masalsı tarihi olay büyüler hep beni. Ama sonucu da o kadar hazindir ki…. Zamanın padişahı bu dahiyi öldürtmüştür, sırf kendisine tehdit olabileceğini düşündüğünden. Ne zor cehaletin daha iyi olduğuna inandırılan bir dünyada yaşamaya çalışmak… Halbuki herşey “Oku” ile başlamaz mıydı?

Galata Kulesinden İstanbul’u seyrediyorum…

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, UNESCO tarafından Geçici Dünya Mirasları listesinde yer alıyormuş. Deniz feneri, gözetleme kulesi, rasathane, yangın gözleme kulesi gibi pek çok amaçlar için geçmişte kullanılan kulenin tarihçesinden biraz bahsedeyim;

Bizans İmparatoru Justianus tarafından MS 507-508 yıllarında inşa edilmiştir. Günümüzdeki kuleyi 1348-49 yılında Cenevizliler yeniden inşa etmiştir. Kule 1445-46 yılları arasında yükseltilmiştir. 1500’lü yıllarda depremden zarar görerek, mimar Murad bin Hayreddin tarafından onarılmıştır .

III. Selim döneminde kule onarıldıktan sonra, kulenin üst katına bir cumba eklenir.1831’de kule bir yangın daha geçirir, II.Mahmut kulenin üzerine iki kat daha çıkar ve külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle kulenin tepesi kapatılır. 1960 yılında tekrar restorasyon yapılır.1864’teki imar çalışmalarında eteğindeki avlusunu, kapılarını, kıyıya inen sur duvarlarını kaybetmiş, hendekler doldurulmuştur. Kulenin dibinden itibaren bir taraftan Tepebaşı, diğer taraftan Tophane’ye uzanan Türk mezarlığı yok edilmiştir. Eski ahşap Türk evlerinin yerine, batı tarzlı apartmanlar yapılmıştır. Yapı son olarak 1967’de onarım görmüştür.

İstanbul Kültür Turizm Müdürlüğü kaynaklarından alınmıştır.

Galata Kulesine böyle baktıkça hala Hezarfen Ahmet’in nasıl buradan kendini aşağıya bırakmış olduğuna inanamıyorum.

Eveeet, çocukla Galata Kulesi gezilir mi diye soranlar için bazı noktalardan bahsetmek isterim.

Galata Kulesi‘ne bundan 3-4 yıl önce sıra beklemeden rahatlıkla çıkıp gezebilirdiniz. Ama şu sıralar bayağı popüler sanırım. Çünkü kuleye girebilmek için en az yarım saatlik bir kuyruk beklemeniz gerekiyor. Aslında bu bekleyiş, kule içindeki asansöre binebilmek için beklediğiniz sıra. Kısacası çocuklarla veya bebekli gelecekseniz bu duruma hazırlıklı olmanızı öneririm.

Pusetle kuleye çıkartmıyorlar, ama bilet aldığınız danışma bölümüne emanet bırakabiliyorsunuz.

Kulenin dibinde olan bu küçük sandalye ve masalarda oturabilirsiniz.

Kuleye çıkan merdivenler olduğu gibi merak etmeyin asansörle de hem çıkıp hem de inebilirsiniz.

Galata Kulesi‘nin 9. katında yer alan restoran gündüzleri kafeterya, akşamlarıysa restoran olarak işletiliyor. Kahvaltı tabağı 35 TL, sıcak içecekler 7-12 TL arası değişiyor. Harika bir manzara eşliğinde İstanbul’a merhaba diyebilirsiniz buradan. Yalnız kalitesi hakkında bilgim yok, çünkü biz kullanmadık 😉

Restoranda kışın sahlep, yazınsa limonata içerek çocuklarla keyifle İstanbul’u seyredebilirsiniz.

Hearfen’in İstanbul semalarından uçtuğu balkonunda gezebilmek bizler için büyük şans olsa da özellikle kalabalık saatlerde biraz zor. Dar olan bu terası çevreleyen demirden trabzanlara fazla güvenmemek gerekiyor. Çocuklu ve bebekli olunca tehlikeli olabilir. Bu nedenle mutlaka yanınızda size destek olabilecek ve çocukları elinden kaçırmayacak biriyle kuleye gitmenizi öneriyorum.

Çocukla Galata Kulesinin terasını gezmek keyifli aslında. İstanbul’u olabildiğince kuşbakışı anlatabilmek demek bu. Bu nedenle bu ziyareti mutlaka öneriyorum. Ayrıca şöyle bir kolaylık önerebilirim, eğer terasında gezmek için yoğunluk varsa, restoran bölümünde dinlenin çocuklarla… Mevsime göre sahlep, çay ya da limonata söyleyin kendinize. Kalabalık azaldığında hemencecik geziverin.

Eğer bu noktada çocuklar yükseklikle alakalı sıkıntı yaşarlarsa, ikinci alternatif, asansörle restorana çıkıp içeriden de tüm İstanbul’u görebilme şansınız var. Bu alternatifi bebekli ailelere daha çok tavsiye ediyorum.

Galata Kulesinin en üst noktasına çıkarken ve inerken asansör kullanabilirsiniz. Ayrıca merdivenlerde varmış.

Galata Kulesi‘nin bulunduğu alanda yemek için çeşitli alternatifler var. Zevkinize bütçenize göre istediğinize oturabilirsiniz. Mesela çok salaş bir çay bahçesi var. Karşı sırasında döner bulabileceğiniz küçük yerler var. Kokoreç satan arabalar var. Ya da Lavazza’ya oturup hoş bir yemek eşliğinde Galata Kulesi ve çevresini seyredebilirsiniz.

Kuleyi gezdikten sonra ne yapılabilir derseniz; Meydanın solundan aşağıya Karaköy’e inip, sahilde çocuklarla gezebilirsiniz. Hatta Namlı Gurme’ye gidip keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Ya da geriye İstiklal Caddesine yürüyüp Pera’dan kalkan kırmızı tramvaylara binip nostaljik bir İstanbul yaşayabilirsiniz.

Kuleye çıktığınızda asasnsörün hemen yanında bulacağınız bu noktada Osmanlı lıyafetleri giyerek ailecek hatıra fotoğrafınızı çektirebilirsiniz.

“Scooter veya patenle gitmek istiyoruuum!!!” diyen çocuklarımız olabilir. Ben pek önermiyorum, nedeniyse; Evet kullanabilecekleri alan az çok var, ama Galata Kulesinin önünde yer alan meydan çok kalabalık olabiliyor. Hem çocuklarımızın güvenliği hemde kaymak zevkli olmayacağı için götürmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ayrıca kulenin en üst katına bunlarla çıkmak yasak. Ama tabi seçim yine sizin 😉

Galata Kulesi Ziyaret Bilgileri

Ziyaret gün ve saatleri: Haftanın her günü 09.00- 20.30 saatleri arasında açık.

Yetişkin :10 TL

Öğrenci: 5 TL

İletişim : 0 212 293 5707

Dini ve milli bayramlarda ya da diğer tatil günlerinde iletişim numarasından arayarak programınızı yapmanızı öneririm. Malum, yazdığım tarih ile sonraki günler arasında çoğu şey değişiklik gösterebilir.

Galata Kulesinden Karaköy’e yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde yer alan renkli sokaklar, merdivenler ve pekçok turistik eşye satan dükkan ilginizi çekecek.

Galata Kulesi’ne Çocuklarla Nasıl Ulaşırım?

Metroyla Şişhane durağında inip, yine Şişhane tarafından çıkış yapın. Sonra sola dönüp aşağıya doğru yürüyün. Yine sol kolda kalan ara sokaktan dümdüz yürüdüğünüzde Galata Kulesi meydanına varıyorsunuz.

Diğer alternatif olan özel araç ile ulaşım için önerim, Şişhane’de yer alan İspark katlı otoparkına aracınızı bırakabilirsiniz. Zaten buradan kule çok yakın mesafede.

Karaköy yönünden gelirseniz, yokuş yukarı bayağı çıkmanız gerekeceği için pusetle ve çocuklarla biraz zorlanabilirsiniz.

Galata Kulesinden İstanbulun manzarasını doyasıya seyrettikten sonra Peraya yani İstiklal Caddesine geriye yürüyün. Burada yer alan pasajları çocuklarla beraber gezebilirsiniz. Ya da en güzeli tramvaya atlayıp, meydana kadar keyifli bir İstiklal Caddesi gezisi yapın derim.

Galata Kulesi‘nden İstanbul’un eşsiz manzarasını çocuklarla beraber incelemek, onların şehre bakışını değiştirecektir. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ne kadar ilimli bir insan olduğunu anlamalarını sağlayacaktır. Okulun dışında yaşayan İstanbul’u sizlerle solumaksa, tüm zamanlara bedel bir anı olarak kalacaktır. O yüzden müsait olduğunuz en yakın zamanda Galata Kulesi‘ni çocuklarla gezilecek yerler listenize ekleyiverin.

Galata Kulesi çevresinde Karaköy’e inen sokaklarda pekçok grafitti bulabilirsiniz. Eminim çocuklar bunlarla daha çok ilgilenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us