Beykoz Cam Müzesinde 5 Önemli Aktivite

Kumun cam haline dönüşümü, medeniyet tarihinin en önemli taşlarından biri olduğunu düşünüyorum.

Kumu ateşle beraber eğip, büküp, şekil vermek ve ondan faydalı eşyalar ve eserler çıkarma çok incelikli bir yetenek ve zekanın sonucu. Çocuklarla gezdiğimiz her şehirde camla ilgili bir müze varsa ziyaret etmeden dönmemişimdir bu nedenle. Ama nasıl olduysa İstanbul’daki cam müzesini ziyaret etmeyi atlamışım. Tabi bunu fark edince hemen bir aksiyon gezi planı yapıverdim. 2022 bahar dönemi ara tatilinde Beykoz Cam ve Billur Müzesini pandemiye rağmen Ece’yle beraber ziyaret ettik.

Beykoz Cam Müzesi ziyaretimiz o kadar unutulmaz bir tecrübe oldu ki, en bi sevdiklerimizle tekrar tekrar gitmeyi planladığımız Beykoz Cam ve Billur Müzesi hakkında 5 önemli aktiviteyi hemen sıralayayım;

  1. Müzenin yer aldığı tarihi bina ve botanik bahçesini gezin
  2. Müzenin yeri doldurulamaz cam ve cam tarihini anlatan 12 farklı temayı inceleyin
  3. Müzenin kafe bölümünde keyifli bir mola verin
  4. Cam atölyesinde çocuklarla yapılan aktivitelere katılın
  5. Müzenin bahçesinde yer alan harika çocuk parkında gününüzü gün edin
    Beykoz Cam Müzesi tarihi binası ve çevre peyzajı
    Beykoz Cam ve Billur Müzesinin tarihi binası ve çevre peyzajı

Müzenin Yer Aldığı Tarihi Bina ve Botanik Bahçesini Gezin;

19.yy da Sultan Abdülaziz tarafından vezirliğe yükseltilen Abraham Paşa, Beykoz‘da bulunan araziye köşkler, kuşhaneler, havuzlar, tiyatro binası ve ahırlar yaptırmıştır. O zamandan günümüze U şeklinde inşa edilmiş olan ahır, tekrar restore edilerek müze haline getirilmiş. Müzenin bulunduğu araziye girdiğinizde yolun sağına ve soluna sıra sıra dizilmiş ağaçlarıyla, egzotik bitkileri ve 100’den fazla ağaç türüyle oluşmuş geniş koruluğuyla çevrelenmiş bir peyzaj sizi karşılıyor. Koruluğun içine doğru yürüdüğünüzde etrafta serbest gezinen şeker tavşanları görebilirsiniz. Onları besleyebilmek için, marul yaprakları veya havuç getirin yanınızda, çocuklar bayılıyor…

Evet, zengin örtüsü ve serbest gezinen hayvanların bulunduğu botanik bahçesini keşfetmek, çocuklarla Beykoz Cam Müzesini ziyaretinizde olmazsa olmaz aktivitelerden olduğunu belirtmek isterim.

Beykoz Cam Müzesi temalarından Saray Damacanaları
Osmanlı Saray mutfağında yer alan saray damacanaları. Çeşit çeşit renklerde ve şekillerde görebilirsiniz

Müzenin 12 Tematik Cam ve Billur Eserlerini Gezin;

Adımınızı içeriye attığınız andan itibaren hayranlığınızın bitmeyeceği ve her bölümde detaylı bir şekilde inceleyerek gezmek isteyeceğiniz müthiş bir müze!

Memlükler döneminde yapılan cam eşyalardan tutunda Osmanlı Sarayına Avrupa’dan gönderilen cam eserlere kadar toplamda 1480 adet parçayı görebiliyorsunuz. Sarayda kullanılan büyük cam su şişeleri, renkli parfüm şişeleri, tabaklar, avizeler, vazolar, su ibrikleri, gaz lambaları gibi saymakla bitmeyen envai çeşit eşyayı görebilirsiniz.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde, Dolmabahçe Sarayı’ndan buraya taşınmış bulunan camdan su fıskiyesinin yer aldığı, Fransız yapımı aynalı saltanat arabasının ve cam kristallerle donatılmış davet masasının sergilendiği bölümler en özel temaları oluşturmuş.

Görmeden dönmeyiniz!

Çocukla Gezin ekibi olarak saray vazoları bölümünü çok beğendik.

Müzenin Kafe Bölümünde Keyifli Bir Mola Verin;

Beykoz Cam ve Billur Müzesini gezip sonuna geldiğinizde bir turnikeden geçip, hediyelik eşya ve kafe bölümüne geçmiş oluyorsunuz. Burada unique, yani tek üretim olarak ifade edebileceğim, eserleri satın alabilirsiniz. Ayrıca camdan kolye uçları ve bilezik gibi 40-50 TL civarında mini hediyeliklere göz atabilirsiniz.

Müzede yer alan kafede birşeyler atıştırabilirsiniz. Hem kapalı hem de açık alanın yer alması nedeniyle pandemi döneminde çok avantajlı göründü gözüme. Kafenin üst katında çocuklar için birde kütüphane var.

Tost, salata, pizza, ve çeşitli pastalarla beraber soğuk/ sıcak içecekleriyle kafenin menüsünü biz beğendik, fiyatlarda fena değil. Ama buradan yemek zorunda değiliz. Biz bir dahaki sefere soğuk sandviç, meyve ve içeceklerimizle gidip, bahçenin havasının keyfini çıkarmayı düşünüyoruz. Tabi bu hava durumuna bağlı olarak yapılacak bir organizasyon. Umarım daha sıcak havalarda da gidebiliriz.

Beykoz Cam Müzesi kafesinde yağmur eşliğinde keyifli sohbetlerdeyizzz
Beykoz Cam Müzesini gezimizi bitirmiştik ki, yağmur başladı. Eh bizde müzenin seyir keyfini çıkartalım dedik. Menüden seçtiklerimizden de hem görsel hemde damak tadı olarak memnun kaldık 👍😍🌻

Cam Atölyesinde Çocuklarla Aktiviteye Katılın;

Kafe bölümünden dışarı çıkınca hemen solda bulunan kapıdan Beykoz Cam Atölyesinin sihirli dünyasına giriyorsunuz.

Çocuklara camı nasıl işleyeceklerini ve camın nasıl soğuduğunu anlattıkları ve beraberce uyguladıkları aktivite bölümü burası.

Kendi seçtikleri kolye ve bilezikleri hazırladıkları bu eğlenceli ve eğitici etkinliğin ücreti 50 TL’dir. (Lütfen güncel fiyatı sorunuz)

Başka hangi şehirde cam atölyesi ve müzesi var diye sorduğunuzu duyar gibiyim? Öyleyse gelin şu yazıma göz atın 😉

 

Beykoz Cam Müzesi bahçesini gezerseniz farklı botanik bitkilerle mevsimlere göre karşılaşabilirsiniz.

Müzenin Bahçesinde Yer Alan Sıradışı Çocuk Parkında Gününüzü Gün Edin;

Çocukların ve tabiki çocuk ruhlu yetişkinlerinde oynayabileceği süper bir parkta enerjinizi dağıtmaya ne dersiniz?

Sıradışı bir yer burası. Park diyemem, farklı parkurlardan oluşmuş bir park. Tabiki çocuklara göre yapılmış.

Tüm aletler tahta ve halatlardan yapılmış.

Değişik ve sizin bile sınırlarınızı zorlayacak parkurlarla çocuklar için çok keyifli bir alan diyebilirim.

 

Beykoz Cam Müzesinin bahçesinde bulunan parkı, hava yağışlı olmasına rağmen parkurları tamamlamadan gitmedik.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Giriş ve Ulaşım bilgileri;

Öncelikli olarak müzenin sizlere linkini vermek istiyorum, böylece her zaman güncel iletişim, giriş ücreti vs… bilgilerine ulaşabilirsiniz. (Malum yıllar sonra bilet fiyatları aynı olmayabiliyor)

Beykoz Cam ve Billur Müzesi hafta sonu açık.

Hafta içinde pazartesi günleri kapalıdır.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Giriş Ücreti:

Müzekart sahipleri ve 0-6 yaş çocuklar ücretsiz.

Yetişkin: 30 TL

İndirimli: 10 TL

Beykoz Cam Müzesinde yer alan Beykoz Korusunda tavşanları görebilirsiniz
Beykoz Cam Müzesi Bahçesinde, böyle şeker tavşanlarla karşılaşınca peşlerinde koşturmak çocuklar için çok eğlenceli oluyor. Keşke yanımızda havuç, marul getirseydik😍🥬🥕🥦

Beykoz Cam ve Billur Müzesine Nasıl Gidilir?

Özel araç ile geldiğinizde müzenin ücretli otoparkını kullanabilirsiniz.

Nisan ayında ücret olarak 15 TL alıyorlardı. Güncel fiyat için linki tıklar mısınız?

Toplu taşıma içinse;

15TA Kavacık- Türk Alman Üniversitesi durağı

Kavacıktan veya Beykozdan kalkan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, tarihi dokusu, paha biçilmez eserleri, botanik bahçesi ve etkinlik alanlarıyla dünya standartlarını yakalamış nadir müzelerimizden. Çocuklarımızın böylesi değerli müzeleri ziyaret etmelerine olanak sağlayarak edindikleri tarihi bilgilerle geleceği daha güzel şekillendirmelerine yardımcı olduğumuz inancındayım. Bu nedenle ne zaman müzeleri gezerseniz, lütfen koşturarak değil, okuyarak, inceleyerek, öğrenerek gezelim. Çocuklarla aktivite olsunda nasıl olursa olsun demeyelim, böylesi değerli yerleri ziyaret etmeden önce araştıralım.

Beykoz Cam Müzesi temalarından Saray Davet Sofrası
Saraylara layık bu sofrada benim okuyucularıma gelsinnn…🙈😂Fena mı olurdu şöyle güzel bir sofrada biraraya gelsek, sohbet etsek keyifle. Umarım öyle günlerim olur 🙏💕🌻

Umarım Beykoz Cam Ve Billur Müzesi yazım, ailece gezilerinizi planlamanız için yararlı olur.

Her zaman beğeni, yorum ve paylaşımlarınızı rica ederim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.