Londra Çocukla Yapılacak Aktiviteler Listesi

Londra Gezi Rehberimde de yazmış olduğum gibi eşimle yapmış olduğum seyahatimde çocuklarla Londra‘da kalamadık. Çünkü artık ookullu olduk, kaçamıyoruzzz çook. Ama yine de Londra‘yı gezerken çocuklar olsaydı bak şimdi şuraya görmek gezmek isterlerdi diye düşündüğüm yerler oldu. Böylece çocuklarla gitmek isteyebileceğim yerler listesini oluşturdum. Ne yalan söyliyim, bazılarına bende dayanamayıp girip dolaştım, hatta onlara gitmek için görülmesi gereken yerlerden bazılarına gitmedim bileee…. İşte gördüklerim, gezdiklerim ve listelediklerim.

Oxford Street üzerinde Hamley’s of London

Hamley’s of London

Westminister Abbey ve bölgeyi gezdikten sonra karlı Londra sokaklarında daha fazla yürümeme kararı aldım. Metroya kendimi atıp şu ünlü Regent Street’e gidip alışveriş çılgınlığı nasıl oluyormuş bir bakmak istedim. Tabi ki önce Oyuncakçıların Kralı diyelim Hamley’s of London’a uğramak gerekir dedim. Ayrıca 1760 yılında kurulmuş olduğunu belirtmem gerekir.

Aman Allah’ım!!! Burası tam bir oyuncak cenneti değilse nedir?

Ünlü alışveriş merkezlerinin sıralandığı Regent Caddesinde büyük bir mağaza burası ve içinde sadece oyuncaklar yer alıyor. Muhteşem bir yer… Kapıdan itibaren birçok palyaço sizleri ellerinde oyuncaklarla karşılıyor. Etrafta baloncuklar uçuşuyor ve tabi pamuk şekeri kokuyoor…

Oyuncakçı ve içinden bazı kareler

Mağaza 7 kattan oluşuyordu galiba ve büyük bir alana kurulu, ben bile burayı 2 saatte zar zor bitirdim. Her katta çocuk yaş gruplarına uygun farklı oyuncaklar var. Bazı katlarsa sadece tematik,mesela sadece Star Wars katı var veya Harry Potter serisine ait kocaman bir alan dopdolu. Harry Potter’daki büyü çubukları, formaları, haritaları kısacası kitapta bahsedilen pekçok malzemeyi burada buldum. Tavsiyem çocukları mutlaka götürün ama girmeden önce belirli konularda anlaşın, yoksa çıkamazsınızzz.

Harry Potter Film Stüdyoları ve otobüsü

Harry Potter Film Stüdyoları

Eminim Harry Potter serisini bizim gibi çocuklar merak etmeye başladıktan sonra sizde 4-5 kere seyretmişsinizdir. Evet doğru, ilk çıktığı zamanlar pek ilgimi çekmeyen bu çocuk filmleri serisi, evde bu yıl sinema saatlerimizin vazgeçilmezi oldu. Tabi eğer bizim gibiyseniz öyleyse bu stüdyolara uğramanız gerekir. Biletleri kapıda değil şuradaki siteden bulabiliyorsunuz. Birde yer bulmak çok zor, bunun için 2-3 ay öncesinden rezervasyonunuzu yaptırın.

Ulaşım: Özel turlarla Londra merkezinden gidebilirsiniz. Harry Potter Stüdyosu Oxford yakınlarında yer alıyor ve giriş tabi ki  ücretli.

Harry Potter’ın okula trenle gidebilmesi için geçtiği duvar bu istasyondaymış.

Ama bütçeyi aşmadan görebileceğiniz ve çocukların en merak ettikleri yerlerden birkaçını Londrayı gezerken görebilme şansımız var. Nereler derseniz;

  • Platform 9 üç çeyreğe geçmeden önce, Harry’nin dolaştığı istasyon King’s Cross’un 9 numaralı platformu.
  • Hayvanat bahçesinde yılanla konuşabildiği yer, Regent’s Park içerisindeki London Zoo.
  • Westminster metro istasyonu, Yeraltı Bakanlığı’nın bulunduğu yer.
  • Leadenhall Market, Çatlak Kazan’ın girişinin çekildiği yer.
  • Ünlü Hogwart’s Hall sahneleri Oxford’daki Christ Church’te çekilmiştir.
  • Son olarak Hogwarts Express’in geçtiği yollar, uzaktan çekimi yapılan dağlar burada değil İskoçya’da yer alıyor. O yüzden kendi tatil durumunuza göre ayarlamalarınız yapabilirsiniz.
Oxford Christ Church Collage

Oxford

Evet şu ünlü üniversite şehri. Zaten başlı başına mimarisiyle merak ettiğim bu üniversite kasabası Londra‘ya bir saatlik mesafede. Üstüne üstlük Harry Potter filminde geçen bazı sahneler burada çekilmiş. Eh öyleyse çocuklarla hem üniversite şehri havasını hissettirmek hem de hayranı oldukları Harry Potter’ın öyküsünün uyarlandığı yerleri ziyaret etmek keyifli olacaktır.

Öncelikle burası çocuklarla bile günübirlik gidip Londra‘ya dönebileceğiniz bir şehir.

Ulaşım: Londra‘daki Paddington metro istasyonundan her gün kalkan hızlı trenlerle 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Linkteki sayfadan From: London Paddington To: Oxford yazarak biletinizi ayarlayabilirsiniz. Paddigton istasyonunda yer alan gişelerden de bilet alabilirsiniz. Yalnız burada birçok peron bulunuyor. Bu nedenle saatinizden bir yarım saat önce istasyonda bulunun. Oxford’da trenden indiğinizde 5 veya 13 no’lu otobüslerle şehre 15 dakikada inebilirsiniz.

Christ Church, Radcliffe Camera  & University Church of St Mary the Virgin, Bridge of Sighs (Ahlar Köprüsü), Clarendon Binası, Sheldonian Tiyatrosu, Balliol College, Cornmarket ve Queen Caddeleri burada ziyaret edebileceğiniz noktalar.

Üniversite binalarının hepsine girilemiyor. Yukarıda belirttiklerimi yol güzergahınızda yürürken görebilir ve giriş ücretlerini vererek ziyaret edebilirsiniz. Christ Church bir okul. Özellikle Harry Potter hikayesinde var olması sebebiyle burayı turlamanızı öneririm. Yalnız şuradaki linkten gittiğiniz gün için ziyaret saatlerine bakmayı ihmal etmeyin. Sheldonian Tiyatrosuna giriş ücretli. Burada konferans veya konser davetleri veriliyor.  Balliol College’da Oxford Üniversiteleri arasında turistik ziyaretleri kabul eden bir okul, buraya da bir göz atabilirsiniz.

Notting Hill’de nostaljik sokaklar

Notting Hill Gate

Hugh Grant ve Julia Roberts’in oynadığı ünlü romantik film Notting Hill’in çekildiği sokaklar ve evler burada. Herhalde benim jenerasyonun unutulmazları arasındadır bu filmi. Hugh Grant, Notting Hill’de basit bir kitapçı olarak çalışıp basit bir hayat yaşarken ünlü aktirist Julia Roberts ile tanıştıktan sonra hayatı değişir. Filmdeki önemli adreslerden Hugh Grant’in evi  280 Westbourne Park Road’da yer alıyormuş.

Londra‘dan metroyla Central, Circle ve District hatlarını alarak Notting Hill durağında inerek ulaşabilirsiniz. Metrodan çıkınca Pembridge sokağından içeriye girin. İlerdeki yol ayrımında sağdan devam ettiğinizde 100 metre ileride solda Portobello Road‘un başlangıcına geleceksiniz. Yoldaki evleri izlemeye devam edin ve yokuştan aşağıya inmeye başladığınızda asıl güzel olan yere ulaşmış olacaksınız. Pasta gibi rengarenk evler ve dükkanların olduğu çok güzel bir sokak Portobello. Aynı yolda  142 Portobella Road adresi, yine filmde yer alan meşhur kitap dükkanının olduğu yer, merak edenler ziyaret edebilirsiniz.

Ağustos ayında sokak festivallerine rastlayabilirsiniz. Portobella’da sanırım pazar gününde kurulan pazarda antikalara ve minik orijinal eşyalarla dolu tezgahların arasında kendinizden geçebilirsiniz.

Lego Store Londra içinin böyle sakin olduğuna bakmayın, önünde bazen kuyruk olabiliyor.

Lego Store ve Renkli M&M Dünyası

Gelelim çocuklarla hem alışveriş yapıp, hem de eğlenebileceğiniz mekanlara… Leicester Meydanı’nda çocukların ilgisini çekecek önemli iki yer bulunuyor. Bunlardan biri Lego Store, diğeri ise M&M’s World… 4 katlı bir oyuncak mağazası olan M&M’s World’de hem çocuklara oyuncaklar alabilir, hem de workshop’lara katılabilirsiniz. Çocuklara 3 boyutlu filmlerin de izletildiği M&M’s World çok renkli bir yer… Londra’nın en tatlı ve sevimli yerlerinden biri bence. Çocukların hoşuna gideceği birçok ürünü satın alabilirsiniz. Mesela, küçük şekerlerin üstüne kendi resminizi de çizdirebiliyormuşsunuz.

Ah o dillere destan renkli minik çikolatalar olmasa….

Unicorn Theatre for Children

Çocuk tiyatrosu izlemek isterseniz bulduğum öneriler arasında yer alan Unicorn Theatre için sayfasından programlara ulaşıp Londra gezinizi planlayabilirsiniz.

Londra’da Little Venice denilen semtteki bir teknede gerçekleşen kukla gösterisi

Puppet Theatre Barge

Nehir kenarında yer alan bir teknenin içinde kurulu bir kukla tiyatrosu. Üç jenerasyondur devam eden bir etkinlik diyebilirim, ajandanızda yer varsa kaçırmayın derim. Adres ve gösteri bilgileri için linkteki sayfaya bakınız.

Opera ve Müzikaller

Çocuklarla Londra‘da yapılacakların arasında olan müzikaller, mutlaka yapılması gerekenlerden! Müzik kalitesi, sanatçı farkı ve sahne dekorasyonlarıyla büyülenip çıkıyorsunuz. Aslında her gün için bir müze ve bir müzikale gitmekte harika olabilir. Allaadin veya Lion King’e mesela gidilebilir. Müzikaller için linkteki sayfaya bakınız. Ayrıca opera ve müzikallerin gerçekleştiği tiyatrolar tarihi binalar. Burada yer alan akustikten rahatsız olmadan seyredebiliyorsunuz. İşte tamda bu sebepten tiyatronun mimarisi sebebiyle koltuğunuzun tam önüne sütun gelebilir. Bu nedenle ucuz biletler arasında yer alan 2. kademelerden bilet alırken ilk üç sıradan alın, ama ortaya yakın koltuklardan uzak durun. Tabi gündüz seanslarında çocuklar daha rahat seyredecektir, geç vakite kalındığında uyuma ihtimallerini dikkat edin.

Bahçedeki seraların içinden

Royal Botanic Gardens, Kew

Kew Gardens, Londra’nın güneybatısında bulunan Richmond upon Thames bölgesi ile Kew semti arasındaki bahçeler ve botanik seralardan meydana gelen 120 dönümlük arazinin adıdır.

38 bine yakın farklı bitki türüne ev sahipliği yapan botanik bahçe, dağılım planı olarak Londra’nın tam merkezine yerleştirilmiş bir ormanı andırıyor. Kimi dünyadan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu bitki türlerinin ve ağaçların arasından ise bahçenin nadide yapıları olan Kew Palace (Kew Sarayı), the Great Pagoda (Büyük Pagoda) ve Viktorya döneminden kalma bazı seralar yer alıyor. 18. yüzyılda Kral III. George’un annesinin botanik konusundaki ilgisi sebebiyle bahçenin kurulmasına başlanmış. Tabi annesinin anısının devam ettirilmesi amacıyla bahçeye egzotik ülkelerden bitkiler getirilerek geliştirilmiş.

Günümüzde Kew Gardens,  karşınıza çıkan esrarengiz binaların da yer aldığı uçsuz bucaksız bir park görünümündedir. İstediğiniz zaman seraları gezip egzotik bitkiler hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi piknik sepetinizi alıp ormanın derinliklerinde kaybolarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Çeşitli noktalara yerleştirilmiş olan ve gerektiğinde imdadınıza yetişen kafe ve hediyelik eşya dükkanlarıyla da, bir tam günü gönül rahatlığıyla geçirebileceğiniz şekilde düzenlenmiş.

Sadece yazları turistleri ağırlayan Queen Charlotte’s Cottage (Kraliçe Charlotte’un Yazlık Evi), dünyadaki bitkisel yaşamın tarihçesini çıkaran Evolution House (Evrim Evi), kağıdın oluşum evrelerini inceleyen Wood Museum (Tahta Müzesi), hemen girişte sizi karşılayan ve geçmişte kraliyet ailesi veliahtlarına kreş görevinde bulunan kiremit rengi Kew Palace (Kew Sarayı), 20. yüzyılın başında orijinali örnek alınarak yapılan geleneksel Japon evi Minka ve farklı türlerden açelyaların bir daire şeklinde sıralandığı Azalea Garden’ı (Açelya Bahçesi) gitmişken görülmesi gereken yerler arasındaymış.

Başka bir Londra gezisinde buraya tam bir gün ayırmak isterim açıkçası. Seraları ve o botanik bahçelerde yetişen çeşitli bitkileri oturup seyretmek, böyle bir doğal bitki örtüsü ortamında çocuklarla çimlere yayılıp doyasıya doğayı dinlemek ve mümkünse egzotik bitkilerin fotoğrafını çekmek çok keyifli olurdu. Çocuklarda resimlerini çizerler…

 

Sherlock Holmes serisini takip edenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yer, Sherlock Holmes hikayelerine kaynak olan ev, işte tam bu balkonun üstü…

Sherlock Holmes House

Baker Street 221 B adresi dünyaca ünlü. Neden mi? O meşhur dedektif Sherlock Holmes’ün hikayelerini yazan Sir Arthur Conan Doyle’un yaşadığı ve eserlerine ilham kaynağı olan apartman dairesinin adresi çünkü. Açıkçası Londra’ya gittiğimde en çok yapmak istediklerim arasında hatta listenin başında olduğunu söyleyebilirim. Tabi sizin ya da çocuğunuzun bu hikayelere ilginiz varsa gitmenizi öneririm. Giriş ücretli olup 5,50 Pound olarak aklımda kalmış. Ev küçük ve dar olduğu için 15 kişilik gruplar halinde sırayla girebiliyorsunuz, bu da kuyruk demek oluyor, unutmayın.  İçeride sizi oturma odası, yatak odası ve diğer bölümlere sokuyorlar. Kitapta bahsedilen Sherlock Holmes’e ait tüm eşyaları görüp dokunabilirsiniz. En yakın metro durağı olan Baker Street’te inip Sherlock Holmes müzesi ziyaretinin ardından yakında olan Madame Tussaud müzesinde ünlülerle fotoğraf çekebilirsiniz.

Londra’daki Madame Tussaud binası

Madame Tussaud

Sherlock Holmes sokağına yürüyüş mesafesinde olan Madame Tussaud’u eğer zamanınız müsaitse uğramadan dönmeyin. Açıkçası İstanbul’dakine de hala gitmedim, benim için pek cazip bir yer değil. Tabi herkesin zevki ayrı. Balmumundan yapılmış heykellerle ünlü olan müzenin girişi 22,5 pound. Biletleri websitesinden alırsanız daha uygun fiyatla giriş yapabilirsiniz. Müzede kraliyet ailesi, Star Wars ile ünlenmiş karakterler ve daha nice ünlü kişilerin balmumundan yapılmış heykellerini çocuklar sevebilir. Özellikle Star Wars bölümü dikkatlerini çekecektir. Tabi burada kraliyet ailesiyle şöyle bir 5 çayı içerken fotoğraf çekip instagrama koymak ne eğlenceli olurdu aslındaaaa….

En yakın metro durağı Baker Street’ten ulaşım daha kolay olacaktır.

Londra Hayvanat Bahçesinde bir gösteri

London  Zoo

180 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Londra Hayvanat Bahçesi, dünyanın en eskilerinden, tabi bir de Paris‘tekini de burada belirtmem gerekir. Çocuklar için Londra‘da bir aktivite arıyorsanız kesin burada eğleneceklerdir. Hele Harry Potter serisinde sürüngenle konuştuğu sahnenin burada çekildiğini söylediğinizde görmek için can atacaklardır. 750’den fazla hayvan türünün barındığı hayvanat bahçesini gezmek için 3-4 saat yeterli olacaktır. Buranın en büyük avantajı, şehrin içinde ve metro ağına yakın olması! Regent’s Park içinden geçerek ulaşabileceğiniz müzeye en yakın metro durağı Baker Street.

Harrods Mağazasının terasından karlı Londra çatıları

Londra’da Alışveriş

Londra‘da alışveriş yapmak isterseniz Oxford Street’e gitmelisiniz. Harrods ve Selfridges gibi tarihi alışveriş merkezleri olduğu gibi, başka markalarında yer aldığı mağazalar aynı cadde üzerinde. Yine aynı caddede olan ve önünde yer alan kuyruktan farkedeceğiniz  Primark,  diğerlerine göre fiyat avantajlı bir nokta. Yalnız denilene göre ödeme yapabilmek için 1 saat beklediğinizde olabiliyormuş.  Bu tarz alışverişe gerek yok, hepsi ülkemizde var arkadaşlar. Bana göre turistik yerleri ziyaret ederken ara sokaklarda bulacağınız orijinal malzemelerin olduğu dükkanlardan hatıralık almak daha yerinde. Çocukları da bu şekilde yormaya değmez.

Londra gezilecek yerler arasında olan Victoria Memorial önündeki yola bakış

Aktiviteleri yapmak bazen güç olabiliyor. Çünkü bir yandan müze gez, bir yandan şehri tanımaya çalışmak çocuklarla beraber zor olabiliyor. Eğer zamanınız müsaitse bunları denemenizi öneririm.

Londra ile ilgili olarak diğer önerilerimi aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

Londra Gezi Rehberi, ulaşım, konaklama, yemek gibi seyahat öncesi bilinmesi gereken püf noktaları içerir.

Londra Çocukla Gezilecek Yerler ise Londra‘nın ikonik ve tarihi mekanlarının çocukla gezi rehberi olarak hazırladım.

Londra çocukla gezi rehberlerimi umarım yararlı bulur ve sosyal medyada paylaşırsınız 😉

Tabi ki Londra hakkında başka önerileriniz varsa lütfen yazın, hep beraber öğrenelim.

 

Londra Sokakları ve beyaz evlerinin arasında yürümek çok huzur verici ve renkler müthiş

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.