Pera Müzesi

Pera Müzesi

Kültür sanat hizmeti veren tarz müzelerden “Pera Müzesini” ziyaret ettik. Tepebaşı’ndaki eski Bristol Otelinin dış görünümü restore edilerek yeniden içi müzeye uygun bir şekilde düzenlenmiş olan Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait bu çağdaş atmosfere çocuklarımı iyi ki götürmüşüm. Özellikle 7 yaşındaki oğlumun çok ilgisini çekti. Kızımın ise girişte bulunan “piyanolu kafe!!”sinde içtiğimiz sıcak çikolata tabi kiii :))

Müzenin girişinde kafe, artshop (hediyelik eşya bölümüde diyebiliriz) ve bilet bölümü yer alıyor. Alt katta eğitim atölyeleri, toplantı salonları ve sinema salonları yer almakta. Sergiler genel olarak üst katlarda, asansörü kullanarak ya da merdivenlerden çıkarak diğer katlardaki sergileri gezebilirsiniz. (Asansörden neden bahsettim, pusetli anneler için. Alın alın bebişinizi rahat rahat gezinin heyoooo!!)

seramikler

tabaklar

tartilar

Oryantalist resim, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri, Kütahya Çini ve Seramiklerine ait sergileri her zaman görebilirsiniz. Bunların yanında diğer katlarda dönemsel olarak farklı sanatçıların eserleride sergilenmektedir. (Pera Müzesine ait web sitesinin “ajanda” bölümünden bulup takip edilebilir). Bizim gezimiz esnasında Yıldız Moran’ın “Zamansız Fotoğrafları”, Sophia Vari’nin “Heykelleri ve Resimleri” ile Osman Hamdi Bey’in ünlü resimleri (Kaplumbağa Terbiyecisi ve Pembe Şapkalı Kız gibi…) vardı.

Önümüzdeki 5 Şubat -20 Nisan 2014 tarihleri arasında “Picasso” (Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler) ve “Aurora” (Kuzey Ülkelerinden Çağdaş Cam Sanatı) sergilerini ziyaret edebilirsiniz.

Beyoğlu’nun bana göre çok özel bölümü olan Pera’nın o kendine has havasını burda yaşayabilirsiniz. Her gün için ayrı bir sanatsal etkinlik var. Bu sadece resim heykel değil,  bağımsız filmler, fotoğraf atölyeleri, klasik müzik dinletileri vb…ya da sanatsal etkinliğe katılmayın, pera ortamında arkadaş veya ailenizle sohbet edin, özel günlerinizi kutlayin.

elchi eshi resmipembe bashlikli kiz

heykel2

 

Ziyaret ve bilet bilgileri

Müze Pazartesi günü kapalı.
Salı-Cts arası: 10:00- 18:00
Pazar: 12:00- 18:00 saatleri arasında açık.

Ücret
Tam: 10 TL
İndirimli: 5 TL (Öğrenci, öğretmen, emekliler)

Uzun Cuma denilen ayrı bir zamanda 18:00 – 22:00 arası sergi ücretsiiiiiz!!!

Nasıl gidilir?

Özel vasıta: Çevreyolundan Taksime ve ordan Tepebaşı’na inin. Odakule’nin karşısında bulunan otoparkı park edebilirsiniz.

Toplu taşıma: Metroyla Şişhanede inip, İstiklal Caddesinden Odakule’ye doğru yürüyebilirsiniz. Odakule’nin içinden geçip Meşrutiyet caddesine çıktığınızda müze solunuzda kalıyor.

Çocuklarınızı alarak gitmenizi tavsiye ederim. Neden? Onların yorulmayacağı ve zevk alacağı bir sergi. Hem ağaç yaşken eğilir demişler!! Ne kadar erken bu gibi sergilere katılırlarsa, hayata bakışları da o şekle açılmakta.

Osmanlı savaşa giderken

Müzede  şöyle bir program uyguladık. Tüm katları birer birer gezdik. Çocukların ilgilerini çeken bölümlerde hep beraber okuduk ve anladık. Sıkıldıkları bölümlerde gezmeleri için ısrar etmedim. (İsterseniz sesli rehber (kulaklık) alabilirsiniz, yada ayrıca rehber talep edebilirsiniz.) İlgi duyduklarını anladığım sergilerde, hatta oturup, bazı eserlerin önünde seyre daldık ;))
Unutmayın! Müzeye gitmeden bir gün önce arayıp çocuklar için atölye olup olmadığını öğrenebilirsiniz (Tel: 212 334 99 00). Malum yarıyıl tatili sebebiyle 4-6 ve 7-14 yaşlara yönelik çeşitli etkinlikler var.

Tabi en son olarak kafeye inip, sıcak çikolata ve hamburger keyfi yapmayı ihmal etmedik. Menüde her çeşit mevcut. Hamburger, çorba, çay, limonata..Ama İstiklal Caddesine yakın olduğunuz için birçok yerde yemeğinizi alabilirsiniz, alternatif çook ;))

Bugün müzede etkinlik olarak Azerbaycan’a ait bazı filmler var. (bilet fiyatı : 15 TL)

Bu gezimizde biz fotoğraf çekmedik, ama aklımızda yer edecek birçok siyah beyaz kareler yakaladık ;))

Bir sonraki yazıma kadar sevgiyle kalın…

heykel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us