Bebek Parkı

Bu hafta hava çok güzeldi. Hem temiz hava alalım hemde güneşten yararlanalım diye düşündüm. Çocuklara birkaç alternatif söyledim. Tabii Bebek parkını tercih ettiler.

Manzarası, halkı, cami, huzur veren parkı ile İstanbul’un güzel semti Bebek..Her mevsim gezilecek, dinlenilecek, piknik yapılabilecek bir park.

Bebek Parkı kısa tarihçesi
II.Meşrutiyet’in ilanından sonra halka açık park olarak düşünülen Bebek Parkı, deniz kenarında yüzyıllık ağaçların arasından denize doğru uzanır. Burası 1998 yılında Sabancı Vakfı tarafından yenilenmiş ve 2008’de Türkan Sabancı Parkı adıyla hizmet vermeye başlamıştır. (Bilgi: Sabancı Vakfı-Türkan Sabancı Parkı syf.)
Bebek parkının yanında yer alan tarihi Mısır Konsolosluğu

Bebek Parkında çocuklarla neler yapılabilir?

Büyük bir alan üzerine kurulu oyun parkı,  tam çocuklar için. Korsan gemisi içinde kayabilirler, tırmanabilir, saklambaç, korsancılık da oynayabilirler :))

Bunun yanında tahterevalli, büyük çocuklar için büyük salıncak, küçükler için 4 adet emniyetli salıncaklar, tırmanma ve sallanma barları. Etrafı çitlerle çevrili bu parkın kapısıda kapalı tutuldu mu, çocuklar özgürce 1000 m2 gibi bir alanda koşabilirler. Sizde bir yandan nar ağaçlarının altında bankta oturup onları seyre dalabilirsiniz.

Yazın çocuklar bebek parkında yer alan bu fıskiyede ıslanmaya bayılıyorrr

Bu parkın en bayıldığım yanı kum havuzu.
Eskiden parklarımızda vardı, bende çocukken oynadığımı hatırlıyorum. Çocuğunuzun oynamasını uygun görürseniz yanınızda kova kürek gibi oyuncakları ve tabi kumdan çıkınca üstü başını değiştirecek malzemeniz yanınızda olsun. (ben sadece kova- kürek ve çorap götürüyorum. Ayakkabıyı çıkartıp, çoraplarla girdiriyorum tabi sonra değiştirmek kaydıyla ;)) İlerde camiye yakın birde tuvalet var, ellerimizi yıkıyabiliyoruz.) Burada tüm çocuklar acayip eğleniyor, özellikle bebekler. İçiniz ayrıca rahat olabilir, çünkü buraya köpekler girmiyor ve kum temizleniyor ;))

Yetişkinler için jimnastik aletleri de mevcut. Belinizi inceltmeye çalışırken, çocuklarınızda oturup sizi seyredebilirler, yada onlarda eşlik edebilirler. Köpeğiniz varsa oyun parkının yakınında özgürce koşabileceği bir köpek gezdirme alanı var. Bebek halkı çok güzel bir şekilde köpekleri buraya bırakıyor ve onlar içinde büyük kolaylık oluyor. (Bence artık her semte lazım)
Her yer ağaç ve çim…Olabildiğince rahat koşabilecekleri bir alan. Yanınızda piknik örtünüz varsa, yere yayılabilir, top, ip oynayabilirsiniz. İstanbul’da bu tip parklar hep tepelerde olduğu için çok düz alanda oynama fırsatı olmuyor. Burada çok rahat bisiklet, kaykay, paten ve scooter gibi araçları da gönüllerince kullanabilirler.

Tabi, Bebek Parkının fıskiyeli havuzunda eğlenmeden sakın dönmeyin. Özellikle yaz aylarında giderseniz, çocukların bir numaralı ıslanma noktası.

Bebek parkında yer alan asırlık ağaçlar

Neler yiyebiliriz?
Parkta bu kadar coştuktan sonra acıkan mideler için alternatifler çok. Limanda yer alan kafe (bizim favorimiz), ünlü Bebek kahvehanesi, Divan restoran, Mcdonald’s (tan alırsanız parkta yayılıp yiyebilirsiniz), wafflecılar ve dondurmacılar…İstediğinize göre seçin beğenin ;))

Bebekten vapur gezisi

Yemekten sonra yada önce bebekten kalkan vapurla mini boğaz turu yapabilirsiniz. Bu da çocukların çok ilgisini çekiyor. Ege ve Ece’nin favorisi, dondurmaları alıp, vapura binmek. Pazar ve tatil günlerinde bu hat; Bebek- Anadolu Hisarı- Kanlıca- Emirgan arasında gidiyor. Emirgan’da tekrar binip Bebek’e dönebilirsiniz. Kanlıca yoğurdunu özleyenler varsa inip  bir saat sonraki vapurla Bebek’e dönebilirler. Hafta içi ve cumartesi günleri daha uzun bir hat olan: A.köy- Ç.köy- Bebek- Kandilli- A.Hisarı- Kanlıca- Emirgan- İstinye arasında gidiyor.

Bebek parkında yer alan iskeleden bindiğimiz motorla Kanlıca’ya geçtik

Tabi bunların dışında çocuklarımla uzun yürüyüş yapabilirim diyen cesur anne-babalara, sahilden Aşiyan’a ya da Arnavutköy’e kadar yürüyebilirsiniz. Balıkçıları ve yakaladıkları balıkları seyredebilir, yada siz de bir olta alıp çocuklarla rastgele diyebilirsiniz.

Bebek Parkı ve çevresinde çocuklarla yapılabilecek çook alternatifler var. Sizde kendinize bir alternatif plan yapın ve gününüzü dolu dolu geçirin. Cep telefonu, küçük kamera, ya da dijital fotoğraf makinelerinizle, farketmez, birçok duvara asacağınız renkli foto kareleri yakalayabilirsiniz..

Bir sonraki çocukla gezi notuma kadar herkese iyi günler dilerim…

Bebek Parkında yer alan dürbünle çocuklar boğaz manzarasını inceliyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us