Turkuazooo

Turkuazooooooo

Gitmeyen kaldı mı??? Aman biz buraya gittik gördük hatta üstüne 2 kere daha ziyaret ettik diyeceksiniz. Zaten tv’larda da sürekli reklamı döndüğü için çocuklar illaki tekrar tekrar girmek istiyor bu akvaryum parkına.. Dolayısıyla evet biz bu seneki ziyaretimizi tekrar yaptık :)))

Olsun, ben yine de burayla ilgili görüşlerimi paylaşmak istedim, çünkü ülkemizde bu tipte “park”lar pek yok. Varsa bile (bence) bu kadar düzenli, hayvanların her türlü yaşam koşulları düşünülmüş, ziyaretçilerin gezerken yorulmadığı tam tersine zevk alarak gördükleri, çocukların merak ettikleri doğal yaşam koşullarını inceleme ve hatta yaşama fırsatı veren tek yer olduğunu düşünüyorum. Bu sebeplerle “Turkuazoo” ile ilgili bu yazıyı yazmaya karar verdim.
balon
Burası neresidir?
Websitesi, www.turkuazoo.com’ dan da detaylıca bilgi alabileceğiniz gibi, bir anne gözüyle Turkuazoo neresidir diye sorarsanız;
Turkuazoo, dünyamızda yaşadığını bile farkında olmadığımız yada varlığını bilip de yanına gitmeye cesaret edemeyeceğimiz deniz canlılarını barındıran çok farklı temalarla bunları sergileyebilen akvaryumların bulunduğu bir park alanıdır. Eğlenceli, etkileyici ve eğitici… Kocaman bir dünya ayaklarınızın altında başınızın üstünde kayarak geçiyor….Egzotik deniz canlıları, balon gibi şişen balon balıkları, piranalar, köpekbalıkları, dev orfozlar, zehirli mürenler, ahtapotlar, denizatları, yıldızları ve tatlısu kaplumbağaları Mata mataları gibi saymakla bitiremeyeceğim on binlerce tatlı ve tuzlu su balıkları üstümüzden salına salına yanımızdan yan yan bakarak geçiyorlar. (Köpekbalıkları, geçerken biraz heyecan yapmadık değil!!!) Çocuklarla beraber denizaltında bin fersah kitabında geziyormuş gibi hissettik.
Giriş ücretleri nasıl?
0-3 yaş ücretsiz (heyoo)
Çocuklar +3-16 yaş arası : 22  TL
Yetişkin :  29,50 TL
2 çocuklu aile paketi : 88 TL (Ebeveyn+2 çocuk)
Öğrenci-öğretmen: 22 TL (Öğrenci 16 yaş üstü)

 

Nasıl gidilir?
Turkuazoo, Forum İstanbul Alışveriş Merkezi içindedir.
Özel vasıta ile gelenler; TEM otoyolundan Hal-Otogar ve Kuru gıda hali istikametini takip edebilirsiniz. E5 otoyolundan Otogar çıkışından Kartaltepe-Yıldırım-Kocatepe’yi takip ederek ulaşabilirsiniz. Otopark hem İKEA’nın hemde Forum İstanbul AVM’nin ücretsiz otoparkından yararlanabilirsiniz.
Toplu taşıma araçları ile gelenler; 32 (cevatpaşa-Eminönü), 32A (cevatpaşa-Beyazıt) ve 32T (cevatpaşa-Taksim) no’lu otobüslerle. Metroyla, Atatürk Havalimanı-Aksaray hattında giden metronun Kocatepe durağında inin, böylece direk alışveriş merkezi içine girebilirsiniz.
Anadolu yakasından ayrıca Metrobüs ile Merter’e gelip Aksaray-Atatürk Havalimanı hattında giden metroya geçerek Turkuazoo’ya giriş yapabilirsiniz.
Telefon: 212 640 2015
Burada neler yapılır (bence)?
Önce girişte bir fotoğraf çekim ekibi sizi bekliyor. Bu fırsatı kaçırmayın derim, çünkü sürpriz bir hatıra fotoğrafı çekiyorlar ;))
Turkuazoo’ya yürüyen merdivenlerden aşağıya indiğinizden itibaren okları takip ederek bu tematik parkın içinde ilerleyebilirsiniz. Gezerken tüm temaları görüyorsunuz ve kaçırmanıza imkan vermiyor. Bu temalar neler? Yağmur ormanları, falezler, Karadeniz, Akdeniz, falezler, mağaralar, hint-pasifik okyanusunda yaşayan canlılar ile onlara dokunabileceğiniz açık havuzlarda bu deniz ve tatlı su canlılarını izleme olanağı sağlayan ayrı ayrı bölümler. Ayrıca ana tank ve su altı tünelinde, 270 derece panoramik görüş açısıyla dünyanın dört bir yanından getirilmiş çeşitli canlıların yaşayışlarını izleyebileceksiniz. Hatta bunları fotoğraflayabilirsiniz, ve tam üstünüzden geçen bir köpekbalığının yüzüşünü hatta videoya çekme imkanı bulabilirsiniz.
Bu sualtı tankında, her saat başı dalgıçların yaptığı gösteriler var. Yine 60 dakikada bir, tüm deniz canlıları doyuruluyor. Bazen de “Winx su perileri” gibi değişik gösteriler olabiliyor. Genel olarak siz parkın içinde dolaşırken bu aktivitelerden biri veya birkaçını mutlaka yakalayabiliyorsunuz. (Zaten anons ile bildiriyorlar)
Yaş grubu 7-14 arası olan gençler, Turkuazoo’da bir gece köpekbalıklarıyla kamp yapabiliyorlar. Bu tur bence çok güzel, çünkü başlarına bir rehber veriliyor. Bütün gece tüm canlıları anlatıyor, sonra el fenerleriyle su altı tankında köpekbalıklarını seyredebiliyorlar. Bu faaliyet genel olarak okulla gelen gruplara veriliyor, bilginize…(Keşke o yaşa dönsem, bize neden yok?)
Ayrıca “Turkuazoo Dalış Merkezi” açılmış. Bu merkeze gelen ziyaretçilere, su altı tankında 30 dakika gezme imkanı sağlanıyor. Ancak bunun için önden rezervasyon yaptırmakta fayda var.(Tel: 212 640 2015).(NOT!! Evlenme tekliflerini su altından yapanlar varmış, süperr fikir değil mi?)
Neler yenilir?
Bu noktada, Turkuazoo, zayıf kalmış. Tabi yolunuz üzerinde atıştırmalık satan dükkan var. Ama bebekli annelere tavsiyem, yanlarında mutlaka birşeyler bulundursunlar. Geziniz bittikten sonra, Forum İstanbul AVM’de size ve çocuklara göre yerler var, bilginize..
Hediyelik eşya dükkanında çok fazla seçenek olmadığını söyleyebilirim. Birde daha önceki ziyaretimizde çıkışta çocukları korsanlar beklerdi, onları göremedim, nereye kaybolmuşlar??
Denizin altında yaşayan ve belkide tarih öncesine ait onlarca canlıyı gördük, onların dünyalarını yaşadık. Teşekkürler Turkuazooooo!! Takip ettiğimiz oklar, bizi bu sihirli dünyadan dışarıya doğru yönlendirirdi. Oğlum “Anne fotoğrafımızı almayı unutmayalım!” diyerek bana seslendi.Evet, sürpriz fotoğrafı almayı unutmayın, oğlumdan söylemesi ;)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.