Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde Çocuklarla Piknik

İstanbul’un Anadolu yakasında gizli bir bahçe var. Hemde hiç aklınıza gelmeyecek bir yerde.

Ataşehir civarlarında TEM otoyolunun kenarında, yıllardır yanından geçmişim farketmeden.

Belki siz de şu anda oradan geçiyorsunuz…

Nasıl bir bilmezlik, utandım… Ama neden? Anlatıyorum…

Geçen hafta Ege’nin sınıf arkadaşlarının anneleriyle beraber pikniğe “Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine” gidelim diye bir mesaj geldi whatsupp‘tan.

Oh çok severim pikniği diyerek hiç bakmadan olaya daldım.

Aaa şehrin ortasında ve hem de en gürültülü en karbonmonoksit salınımının yüksek olduğu otoyolun kenarına pikniğe mi gidilir demeyin!

Ali Nihat Gökyiğit tarafından 1995 yılında eşi Nezahat Gökyiğit için hatıra parkı olarak kurulmuş. Daha sonra botanik bahçesine dönüştürülerek 2003 yılında ziyaretçilere açılmış. Türkiye bitkilerinin yanı sıra çeşitli ülkelerden ağaç çalı ve otsu bitkilerinde yer aldığı araştırma eğitim ve öğretim merkezi olmuş.

İpekböceği ile ilgili hazırlanmış bu köşe bizim çook ilgimiz çekti.

Öyle ki zaman içinde burada hem çocuklar hem yetişkinler için atölyeler açılmış. Taaa 1995 lerde dikilen ağaçlar büyümüş gölge verir hale gelmişşş. Suni göletlerin üzerlerini aynı Ayşegül kitaplarından çıkmış nilüferler sarmış. Etrafta çocukların oynayabileceği yetişkinlerin serinleyebileceği gölgelikli piknik alanları oluşturulmuş. Doğal ortamın devamlılığını sağlamak için kazlar, ördekler, tavuklar, kediler, kuşlar, balıklar beslenmiş.

Bambulardan hazırlanan labirentler, tahtadan yapılmış park alanları, yuvarlanma tepesi, yavru kediler, ipek böcekleri, kurbağalar, ahşap kuleler ve en sevilen yuvarlanma bayırı.

EEE ne diyorsunuz daha anlatmama gerek kaldı mı?

Bir de şunu söyliyim…Arkadaşlarınızla çayınızı serin ve gölgelikli temiz bir piknik masasında içerken mis gibi çiçek kokuları sizi sarıyor. Sohbetiniz o kadar koyu ki sevgili kazların dolaşma saati keyfi sebebiyle yaptıkları gürültü sizi bölebiliyor. Aslında yanınızdan 150 km hızla geçen bir tırın gürültüsünü veya başınızda yükselen yüksek binaların mekanik yoğunluğunu sevgiyle büyütülmüş ağaçlar çiçekler ve göletlerdeki fıskiyeler sıfırlıyor…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde doğal yaşamla şehrin silüeti yan yana…

Ama böyle bir alanı TEM otoyolunun kenarında temiz düzenli bakımlı tutmak kolay değil. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde ziyaret edenlerle sorumluluk paylaşımı yapılmış. Bunu da eğitici buldum, çünkü İstanbul’da herkes parkları kullanıyor ama temiz bırakmıyor. Kendinden sonra gelen nasıl bulmalı diye düşünmüyor. İşte burada hemen park görevlileri size yapmanız gerekenlerle ilgili bir liste uzatıyor. Yeri geldiğindeyse çok kibar bir şekilde uyarıyorlar.

Böylece ne mangal dumanı altında, ne de başkasının çöpleri arasında geçirmediğim bir piknik yaşadık. En önemlisi çocuklar çok eğlendiler hem de topsuz, bisikletsiz, kaykaysız….Susayınca musluklardan gönül rahatlığınca su içtiler. Heyecanla labirentte kayboldular, parkın içinde gezdiler, yuvarlandılar, saklambaç oynadılar, kaydılar, hayvanları sevdiler yakından izlediler. Bizlerde gönül rahatlığıyla onların oyunlarını seyrettik.

Bahsettiğim üzere Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde Çocuklarla Piknikte uyulması gerekenler;
 1. Çimenler üzerinde serbest dolanım var, piknik örtüsü sermek yasak
 2. Görme engellilere yardımcı olanlar dışında hayvan sokmak yasak
 3. Top, uçurtma, bumerang, frizbi, bisiklet, scooter, kaykay, paten yasak
 4. Su ark ve havuzlarına girilemez
 5. Mangal, ateş, tüp yakılamaz
 6. Bahçeden izinsiz hiçbir bitki sökülemez, tohumu alınamaz
 7. Bahçe mutlaka temiz tutulmalı, çekirdekli ve kabuklu yemiş yasak. Çöpleriniz toplayıp atınız.
 8. Hayvanlara yem vermek yasak. (kediler  dışında tabi 😉 )
  Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Piknik Alanı
Anne gözüyle Nezahat Gökyiğit Parkında çocukla piknik için gerekenler;
 • Evden yiyecek malzemelerinizi hazırlayarak pikniğe gidin, burada satın alabileceğiniz herhangi bir yer büfe, kafe ya da restoran gibi bir işletme yok. En fazla tekrar özel araçla çıkıp Ataşehir içindeki çarşıya uğramanız gerekir.
 • Sıcak havalar için mutlaka çocuklara güneş kremi, şapka, yedek kıyafet bulundurun. Hatta yedek terlik bile alabilirsiniz. Bazı noktalar çamurlu olabiliyor, ayakkabıların değişmesi gerekebilir.
 • Çocuklar ip atlayabiliyor, izin var.
 • Pusetli anneler müjde rahat gezebilirsiniz, hatta güzel bir idman olur bebişinizle.
 • Keşif bahçesinde küçük de bir kum havuzu var. Yanınızda kova kürek bulundurun, gönlünce oynasınlar, tabi yedek kıyafeti ihmal etmeyin.
 • Çoğu yerde içilebilir su noktası var.
 • Piknik masaları gölgelikli ve genel olarak ağaçların yoğun olduğu yerlerde. Ama yinede sabah en geç 11’e kadar yerinizi kapın. Çünkü fazla masa yok.
 • Bahçenin peyzajı özellikle aile fotoğrafları için çok nitelikli. Mutlaka iyi bir makinayla gelip ailecek çekim yapın.
 • Piknik sonrası çöplerinizi toplamak için mutlaka çöp torbası tedarik edin.
 • Tuvalet konusunda hepimiz hassasız, bahçe görevlileri ne kadar dikkat etseler de, lütfen burada da ona göre yaşayalım. Temiz, derli toplu ve bizden sonra girebilecek gibi bırakalım.
 • Giriş ücretsiz.
 • Özel araç park yeri boool. Otopark alanından bahçeye geçebilmek için alt geçitten yürüyerek botanik adasına ulaşabilirsiniz.
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde bir başka suni gölet üstü bu nilüferlerle dolu…

Evet böyle güzel bir parkın işletmesi kolay değil. Ama her şeye rağmen küçük bir cennet oluşmuş böyle bir çölde. Hatta biz ziyaretçilerin bile kullanımı sağlanmış. Öyleyse buranın devamlılığını sağlamak bizler için sosyal sorumluluk olmalı. Çocuklarımızın daha çok kullanabilmesini sağlayabilmek için temiz tutmalı, girişte gönlümüzden geçen bağışı yapmalı, parkın kurallarına uymalıyız.

Çocuklarla Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde harika piknik geçirdik. Umarım ülkemizde bu altyapıda parklar bahçeler çoğalır, bizlerde buralarda yaşarken birbirimizin haklarını gözeterek piknik yapmağı öğreniriz ve çocuklarımıza öğretebiliriz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ulaşım
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde Keşif Parkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.