AYŞEGÜL – ÇOCUK KİTAPLARI

Annem geçen gün elinde Ayşegül kitaplarımla çıkıp geldi. Hepsini saklamış olduğuna inanamıyorum.

Nasıl güzel bir sürpriz oldu anlatamam sizlere…

Elimde en sevdiğim Ayşegül kitabı, kahvemi yudumlarken, anılarıma daldım gittim. İlkokul 2 veya 3. sınıflarındayım. Cep harçlığından biriktirdiklerimle gidip Bakırköy çarşısındaki kitap satan tek kırtasiye Cengiz Kitabevinde soluğumu alırdım. “Ayşegül serisinin son kitabı geldi mi acaba Cengiz abi” diye sorardım…o zamanlar nasıl güzeldi…

Eve gelip saatlerce resimlerine bakar, hikayeyi baştan sona dört beş kez okurdum. Asla üstlerine yazı yazmaz, kıvırmaz, yırtmazzdım. Çünkü onlar benim en değerli varlıklarımdı. O mükemmel Ayşegülü kıskanır mıydım acaba? Hayır, ama imrendiğim doğrudur.  Mesela “Ayşegül Çiçek Festivali”nde benim favorimdi. Ülkemde de böyle bir etkinliğin olması nasıl isterdim. Tabi o zamanlar her türlü malzemeyi bulabilmek şimdi ki gibi kolay değildi. Galiba paha biçilmez olan kitapları okurken “Olma olasılığı”nı hayal etmekti. Ne şahaneymiş.

Ayşegül nasıl bir kitap serisidir?

Kahramanımız olan Ayşegül’ü size tanıtmakla başlayayım. Kendisi akıllı, becerikli, yardımsever ve dost canlısıdır. Ailesi ve  arkadaşları tarafından çok sevilen bir çocuktur. Genel olarak hayatında yapmaya çalıştıkları aslında kendi yaşına göre biraz büyük sorumluluklardır. Mesela reçel yapmak, bir dereyi çevirip süs gölü haline getirmek, salyangoz şeklinde devasa çiçek hazırlamak gibi 🙂

Hal böyle olunca yaa bizim çocuklar yapamaz ki bunları bi de bununla uğraşmayalım demeyelim 😉

Ayşegül serisiyle çocuklar  biraz daha ev ve çevreye karşı ilgilerini arttıracaklarına inanıyorum. Kendi dünyalarında yemek pişirmek, bebek kardeşini yıkamak, doğum günü pastası süslemenin nasıl olduğunu hayal edip hazırlanabilecekler. İşte en sevdiğim yanıysa kitabın, bu sorumlulukları size ders ya da  öğüt verir gibi değil, hayatın akışı şeklinde göstermesi, özendirmesi.

Ayşegül Küçük Anne'den bazı sayfalar
Ayşegül Küçük Anne’den bazı sayfalar

Çocuk kitaplarında hiç hazzetmediğim koşullu olarak kitaplardan çıkarılan anafikir ve yarar.

Siz okuduğunuz kitaplarda ders arıyor musunuz?

Hayır. Hikaye, aksiyon, gerilim, aşk arıyorsunuz değil mi? Öyleyse neden çocuklara eğiten değil de hayallerine doğru kürek çekmelerini sağlayacak kitapları sunmuyoruz?

Ayşegül serisi hikaye ve sunulan görseller ile her zaman benden tam not alacak. İşte size bir parça:

Sonbahar’da Ayşegül’ün babası, bir villa satın aldı. Eve, küçük bir köprüden geçilerek varılıyordu. Arka bahçeye dolanan derede nilüferler açıyordu. Ayşegül ile Can yeni evlerini çok sevdiler. Yalnız bahçesi biraz bakımsızdı. Her tarafını ot bürümüştü. Kuyunun etrafını da sarmaşıklar kaplamıştı. İki kardeş bahçeyi güzelleştirme işini üzerlerine aldılar. ilkin bahçedeki yollara elarabasıyla çakıl çektiler, tırmıkla yayıp düzenlediler.

Orjinal olarak Fransızca yazılan ve ismi “Martine” olan bu serinin yazarı ve çizerinin Belçikalı olduğunu biliyor muydunuz? Resimleyen “Marlier” ve hikayeyi yazan “Delahaye”‘ye çocukluğumun hayal dünyasına sağladıkları katkılar sebebiyle buradan teşekkür ediyorum.

Klasik çocuk kitaplarından Ayşegül serisini çocuklarla beraber tekrar okumaya başladım.

Size de keyifli kitap saatleri diliyorum 😉

Ayşegül Güzel Bahçe'de kardeşi Can'la beraber çalışıyor.
Ayşegül Güzel Bahçe’de kardeşi Can’la beraber çalışıyor.

Yazan: Gilbert Delahaye

Resimleyen: M. Marlier

Fiyat: 4TL

Sayfa: 19 syf.  civarı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us