KİTAP AYRACI – Kendimiz Yapıyoruz

Güzel bir kitap ayracı birçok kitapsever için olmazsa olmazlardan biridir.

Okuduğu kitaba zarar vermek istemeyen birçok kitap kurdu kitabın kenarını katlamak yerine kitap ayracı kullanıyor.

Bazılarımız hazır kitap ayraçlarından alırken bazılarımızda kendi yaptığı kitap ayraçlarını kullanıyor.

Üstelik kitap ayıracı karmaşık olmak zorunda değil, evimizde bulunan malzemelerle basit ama etkili kitap ayıraçları yapabiliriz.

Oğlum Ege için kitap ayraçları çok önemli!

Geçen yıl kendi yaptığı ayraçları okulda arkadaşlarına dağıtmış ve bu sayede bir kitap klubü kurmuşlardı.

Tabi hepimiz çok sevindik buna… Ege’nin arkadaşlarının kitap okumaya başladığını veli arkadaşlar  söylediğinde koltuklarım mı ne kabarıvermiştiii.

İşte bu ayraçlar gerçekten de çocukların kitap okuması için teşvik edici olabilir. Siz de çocuklarla evde kitap ayracınızı kendiniz yaparak keyifli zaman geçirmeye  ne dersiniz. Üstelik evde bulabileceğiniz basit materyallerle pratik bir çalışma yapabilirsiniz beraber.

Birçok alternatif ve pratik ayraç örnekleri var. Bakalım hanginiz çocukların favorisi olacak 😉

Zarftan Ayraç Yapımı

Zarftan kitap ayıracı yapmak için öncelikle bir adet zarfa ihtiyacınız var. Zarfın açılmayan köşelerinden birini kesin ve daha sonra istediğiniz şekilde boyayın veya üzerini kaplayın. Çocuklar için boyama seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Boyamak onların el becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda da yaratıcılıklarını güçlendirmelerini sağlayacak.

Kitap Ayracında İsminize Yer Verin

Renkli kartonları kitap ayracı boyutunda kesin ve alttaki gibi isminizi ya da isminizin kısa halini yazın. Daha sonra ise en üst kısmında delgeç yardımıyla ya da el ile delip içinden kurdele geçirebilirsiniz. Kurdeleyle karton aynı renkte olabileceği gibi farklı renk seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz sporu seviyorsa tuttuğu takımın renkleriyle karton ve kurdele eşleştirmesi yapabilir.

Çok hoş ve pratik değil mi 😉 Çocuklar bunu hem kendilerine hem de arkadaşlarına hediye olarak çok kolay hazırlayabilirler.

Kumaşla Kitap Ayracı Yapma

Birçoğumuzun evinde artık kullanmadığımız kumaşlar vardır. Çocuğunuzdan bu kumaşlardan birini kitap ayracı şeklinde kesmesini isteyin ve diğerleri ile de farklı şekiller oluşturup üzerine dikin veya yapıştırın. Düz kitap ayracı şeklinde yapmak dışında dondurma külahı gibi koni şeklinde bir kitap ayracı da yapabilirsiniz. Alternatif olarak çocuklar için kumaşları boyama eğlenceli bir yöntem olabilir. Unutmayın kesme işlemleri sırasında çocuğunuz sizin denetiminizde olmalı ve çocuğunuzun yaşını da göz önünde bulundurarak eğer çok küçükse kesme işlemini sizin yapmanız daha yerinde olacaktır.

Çocuğunuz keçeli bir kumaşı kesip üst üste yapıştırsın. Sonrada siz minik bir düğmeyi resimdeki gibi dikebilirsiniz. Altına çocuğunuzun ismini yazın, işte özel mi özel bir ayraç daha 😉

Dondurma Çubuklarından Kitap Ayracı Yapma

Neredeyse tüm çocuklar dondurma sever değil mi? Peki zevkle yediğimiz bu dondurmaların çubuğunu kitap ayracı yapmayı düşünmüş müydünüz? Dondurma çubuklarını farklı renklerdeki kalemlerle istediğiniz gibi süsleyin. İster okuduğunuz bir kitaptan alıntı bir kısmı bu çubuklara yazabilir isterseniz de üzerinde resim yapabilirsiniz.

Evde Çocuklar Kitap Ayıracı Yapıyor

Kağıttan Kitap Ayracı Yapma

Sert bir kağıt veya karton üzerine çocuklarınız sevdikleri çizgi film karakterlerini, çeşitli objeleri ya da serbest çizim yapabilirler.

Kendinizin yaptığı çalışmayı kullanmak oldukça zevklidir. 

O nedenle çocuklarınız evde yapacağı kitap ayraçları sayesinde kitap okumak için daha istekli olacaklar. Ayrıca küçük de olsalar, kendi başlarına bir şeyler üretebildiklerini görmek onların özgüvenini artıracak yaratıcılıklarını geliştirecek ve el becerilerini dikkate değer bir şekilde artıracaktır.

Bu fotoğrafı geçen gün gördüm. Harika ve pratik bir fikir daha. Çocuklara renkli bir karton kağıt verin, sonra onlar kendilerine özel resim çizsinler. İşte bu kadar 😉

Görseller: Enokson , Barb Watson , Serena , niche, aviq / Flickr Creative Commons

 

  1. Kevser diyor ki:

    Fikirler için sağolun zevkle okudum.. Hemen oğlumla birlikte bir ayıraç yapmaya başlıyoruz. Aslında dondurma çubuklarından olanları beğendim ama yaz ayını beklememiz gerekicek galiba bunun için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us