Çocukla Ankara Gezisinde Nerede Yemeli?

Herkesin zevki ve damak tadı farklıdır. Bu nedenle hep yemekle ilgili genel olarak tavsiyeler verdim durdum yazılarımda. Sonuçta çocuklu gezilerde en lüks yere bile götürseniz onları yemiyceklerse maalesef yemezler.  Ama Ankara’da öyle güzel noktalar var ki bu yerlere değinmeden ve size tavsiye etmeden geçemeyeceğime karar verdim. Biliyorsunuz ki hep çocuklu gezilerde onların keyfilerine isteklerine uygun zorlamadan gıdalarını almalarını öneriyorum. Ama bu yerlerde benimkiler söylemesi ayıp hiç bizi yormadan her türlü yemeği yedilerr.

*Otelimizi, Tunalı Hilmi caddesine yakın bir nokta üzerinde seçtiğimiz için Arjantin caddesine doğru yürüdük. Yolda birçok yeni mekan açılmış durumda. Tabi ben neredeyse 15 yıl öncesiyle karşılaştırıyorum, çocuklu hayattan önceki hallerimizee ;)) Yol üzerinde ve çevresinde İstanbul’da da yer alan Mezzaluna, Günaydın, Sushico ve Big Chefs gibi yerleri gördük.

Arjantin caddesine doğru yürürken

*Ama biz CAFEMİZ‘i arıyoruz.

ve sonunda geldik. Yılların değiştirmediği Cafemiz aynı hatıralardaki gibi. Şirin iki katlı bahçeli bir villada yer alan restoran kafe tarzındaki mekan nostaljik havasını korumuş. Hemen bahçedeki masalara geçmek istedik, maalesef rezervasyon alınıyormuş. Eskiden böyle birşeye gerek kalmadan otururduk. Mutlaka gitmeden sabahtan arayın, rezervasyon yapın. Neyse… Garsonlar ilgili ve çok naziklerdi. Yemeklerde aynı eski lezzet ve doyurucu tabak kalabalığındaydı. Buranın suflesini öneririm, ama yemeğiniz bitmeden biraz önce sipariş verin çünkü sufle yavaş piştiğinden yarım saatte servis edilebiliyor. Saat 20 ve sonrasında da canlı müzik var ve biz çok keyif aldık. Cafemiz bir akşam yemeği için bir alternatif olsun size.

Cafemiz ve bahçesinin sokaktan görünümü

 

*Tabi gündüz kaleye uğradığınızda ilk adres yemek için Atpazarı sokakta bulunan Erzurumlu oltu kebapçısı Sadık Ustaya uğramalısınız. Tadı hala damağımızda olan Oltu kebabı, dönerin küçük şişler üzerinde servis edilmiş hali. Tabi gurmeler bana kızmasın lütfen, eminim dönerden birçok konuda farkı vardır. Bence en önemli özelliği Sadık Ustanın yapmış olduğu kebabın etinin lezzeti.  Yanında getirilen ayran, turşu güzel. Yalnız meşhur Erzurum kadayıf dolmasını pek beğenmedim, hiç ömrü hayatınızda tatmadıysanız burada deneyebilirsiniz. Dekorasyon açısından pek iç açıcı bulmadım. Ama terasına çıktığınızda harika bir Ankara manzarasını ayakta seyredebilirsiniz. Kesinlikle çocuklarla uğramadan dönmeyin…

Ankara kalesinin önünden devam eden meydanda yer alan kebepçıya uğramadan dönmeyin 😉

*Kale içinde yürürken bakkal, simitçi, kahve ve nostalji esintilerinin bir başkası olan bu macuncuyu göreceksiniz. Daha önce Edirne gezimizde çocuklara tattırma imkanı bulmuştum, şimdi de Ankara Kale içinde 😉

Bu macunu bir de Edirne gezimizde bulmuştuk. Kaleiçinde yürürken görebilirsiniz.
Çocukla bir günde Ankara'da Gezilecek Yerler yazımız için daha önceki yazımıza bakabilirsiniz.

*Etlik- Keçiören tarafında bir yerde kalıyorsanız, size tavsiyemiz Özler Döner. Burası da yine dönerci ve esnaf lokantası tadında. Biz buraya gitmedik, ama giden yakınım ki abim olur, kesinlikle öneriyor.

*Divan Kafe, kalenin orada sizi bekliyor olacak. Zaten yeni restore edilen meydanda mutlaka görebileceğiniz noktada. Yemek yemek istemezseniz, çocuklarla beraber dinlenmek ve birşeyler içmek için uygun…

Kalenin önündeki meydanda Rahmi Koç Müzesiyle yan yana yer alıyor.

*Ankara’nın ünlü Güniz sokağında yer alan Ekşi Maya‘yı da farklı bir deneyim arayanlar için yazıyorum. Özellikle ekmeklerini tavsiye ediyorum. Çünkü özel olarak evlere ekmek servisi yapıyorlar biliyor musunuz? Sabah kahvaltıları ve reçelleri güzel… Akşam yemeği için seçenekler çocuklar için az sayılsada tatlılara bayılacaklardır. Mekan genel olarak sakin ve sıcak. Personal ise güleryüzlü ve her daim yardımcıydı. Çocuklar için mutfak atölyelerinin olduğunu belirtmek isterim.

Ekşi maya adlı restoran kafede çeşitli ekmek türlerinden hazırlanan atıştırmalıkları deneyebilirsiniz.

*Bu restoran ya da kafelerin dışında beğenebileceğiniz birçok yer var Ankara’da. Pratik birşeyler arıyorsanız her yerde büfeler var, parkların içinde bile. Bu büfelerden tost, ayran, kraker vs… ile de günü geçirebilirsiniz.

Tunalı Hilmi caddesi üzerinde yer alan bir pasajın içinde Bonelli pastanesi ilgimizi çekti. Pratik bir şekilde sandviç, kek, kurabiye gibi ürünleri alıp yolunuza devam edebilirsiniz.

İşte Ankara gezimizde uğramış olduğumuz yemek noktaları. Ne derler bilirsiniz renkler ve zevkler tartışılmaz, bunlar da bizim damak tadımızdı… İşallah beğenirsiniz, afiyet olsun 😉

Tunalı Hilmi- Arjantin Caddesi arasında yer alan bu çimenlik alanda aileler ve öğrenciler zamanın tadını çıkarıyor. Pastane veya şarküterilerden yaptıracağınız sandviçleri bu güzel parklarda yiyebilirsiniz.
 Çocuklarla Ankara gezisine çıkmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir diyorsanız önceki yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.