2020’de Yazamadım, ne oldu?

En son 13.12.2019 tarihinde Bursa’ya çocuklarla yaptığımız gezimle ilgili paylaşım yapmışım. Galiba seneyi devriyesi olacak. Bir senede ne çok şey yaşadım/ yaşadık…Yazmaya, okumaya, gezmeye vakit olmadı. Olsa bile canım istemedi.

2020’de Yazamadım, ne oldu?

Tavla oynarken kendi tarafınızı taşlarınızla kapatıp bir de üstüne karşı tarafın taşını kırıp ortaya bırakırsınız ya, işte aynen öyle oldum. Tavla lügatındaki “Okullar tatil” i yaşadık ailecek. Çocuklarımın ifadesiyle bu “Uzun Tatil”di… bitmeyen …

Covid-19 virüsü tüm dünyayı sarıp, yaşamı durdurdu.

Uzaya adam gönderip, marsta üsler kurabilen, gökyüzüne erişen o akıllı gökdelenleri inşa etmeye muktedir, dünyanın her yerine Hızır misali uçabilen, yaşlanmaya karşı çoğu sağlık araçlarını yapmayı başaran biz insanoğlu evrende bir iğnenin ucu kadar yerimiz olmadığını anladık küçücük virüs sayesinde.

Kötü mü oldu. Evet… Çok canlar yandı.Yapılan hatanın bedelini çok kişi hayatıyla ödedi, ki hala çözülemedi…

Virüsün nasıl bulaştığı ve nasıl korunacağımız hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımızdan, evlere kapandık. Camlardan dışarıyı gözler olduk. Gıda almak için elimize eldiven, ağzımıza maske, gözümüze gözlükle çıktık yollara. Eve dönünce dezenfektanlar, paket silmeceler, 30 saniye el yıkamacalar, üstümüzdeki kıyafetleri 60 derecede yıkatmacalar, pazardan aldığımız gıdaları balkonda bekleterek eve almacalar ve daha sayamayacağım birçok ritüeller…

Yazın biraz nefes alabildik, İstanbul dışına kaçarak. Güneşte o muhteşem ışınlarıyla bizleri korudu…Dvitaminlerini balkonlardan, camlardan ya da bahçelerde almaya çalıştık. Herşey rahatlamıştı sayesinde. Yine toplu taşımalara binebildik, çay bahçelerini gezdik arkadaşlarla, ormanları deniz kıyılarını yürüdük, piknikler yaptık.

Herşeye iyimser bakmayı seven insanoğlu, sonbahar geldiğinde herşeyin normale döndüğünü sandı.

Okullar açıldı…1. sınıflar, 8. sınıflar ve 12.sınıflar öncelikli. Sırasıyla diğer sınıflar derken, okullar yine tatil…

Ne oldu?

Şu tavladaki en sevdiğim hareket oldu yine. Karşı tarafa bayağı koz verdik hep beraber. Kırık taş elimizde bekliyoruz sahalara dönmeyi. Ama yakındır hissediyorum, bu sefer zar bize dönecek.

Neden mi?

Maskesiz, mesafesiz, kolonyasız, burun spreysiz, vitaminsiz yaşamayacağız, öğrendik.

Belirli bir süre daha.
İnanıyorum ki kırık taşı tekrar oyuna sokabileceğiz. İşte o gün her zamanki gibi geriden gelsekte oyunu döndürebiliriz. Hemde daha güzeliyle…Çünkü sabır et, şükür et, dua et…

Sanırım evrenin kodunu anlamaya başladık bu dönemde. Bunlardan en önemlisi, düzeni bir kaosun bozacağı ve o kaosun sonunda da her şeyin düzeleceği kuralı. Bize nasıl çarptıysa bu kaotik tren, sonunda alıp bizi uçuracak. O gün geldiğinde hayal ettiğimizi yaşayacağız.

Bursa botanik parkını ve hayvanat bahçesini gezdiniz mi? Detayları merak ederseniz blog yazımda 😉

Pandemi sürecinde evde çocuklarla beraber neler yaşadım.

Mutfak, temizlik, alışveriş, sonra yine mutfak temizlik. Buna da şükür. Çocuklar ev işlerine alıştılar bu sayede. Artık süpürebiliyorlar, toz alabiliyorlar, çamaşır yıkatıp asıyorlar. Hatta sabah kahvaltılarını hazırlayabiliyorlar, canları çekince kurabiye kek pişirebiliyorlar. Bu süreç bayağı eğitici geçiyor bizim evde anlayacağınız. Yani öyle hobimi geliştireyim, sabah yoga yapayım, akşam netflixte dizi bitireyim gibi olaylar olmadı.

Tabi ev işlerinin bitmeyen girdabından kurtulabildiğim o çok nadir değerli anlarda sadece fotoğraflarıma kendimi verdim. İsmek kurslarına giderek öğrenmeye çalıştığım fotoğraf makinamla geçen birkaç senedir ne çok fotoğraf çekip kenara atmıştım. İşte şimdi onları ayıklama ve yayınlama zamanıdır dedim. Hatta print alma zamanıydı.

Hepsini ne kadar çok severek çekmiştim. Her birinin farklı hikayesi var çekerken yaşadığım… Balatta çektiğim iki balkon arası ipe asılmış çamaşırlar, Süleymaniye caminin bahçesinde açan erguvan ağacı, Pavli’de at arabalarında umarsızca mesut mutlu yaşayan aileyle yaptığım sohbet, Roma’nın en muhteşem müzesinin balkonunda bir hanfendi ve martının bakışmalarının sihirli anı, Isparta Lavanta Kokulu köyünde lavantalara konan kelebeğin, bize o lezzetli patatesli otlu gözlemeleri servis eden tatlı kıza yolculuğu, Yedigöller’in muhteşem tonlarında arkadaşlarla içilen bir bardak çayın sıcaklığı ve daha birçoğu… Onları da paylaşmak istedim ve fotoğraf galerimi instagramda açtım.

berrinkurayphoto adıyla,

Online sergim var artık sürekli…Tabi takip ederseniz çoooook sevinirim.

Aralarda da fotoğraflarımla ilgili küçük notları buradan paylaşacağım, ne dersiniz?

Hayatıma kattığım bu yeni açılımla “LetLoose” isimli dergiyle fotoğraflarım üzerine röportaj yaptım. Çok keyifli bir yazı oldu.

Hemen aşağıya linki bırakıyorum! NOT: Okuyabilmek için birkaç röportaj aşağıya inerseniz benimkini bulabilirsiniz.

https://letloosemagazine.wordpress.com/contact/

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler…

Sonra arkasından Gaziosmanpaşa Belediyesinin “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” adlı sergisine fotoğrafım davet edildi. Büyük onur duydum… Facebookta yer alan paylaşımı aşağıya bırakıyorum.

https://bit.ly/36Yf5vU

Seneler sonra heyecanlı tutkulu konuşmalarıyla hep dikkatimi çeken sevgili arkadaşım Emel’in telefondaki sesiyle de tekrar yazmaya başladım.

Ne oldu, nasıl oldu?

Bloğum ve yaptığım çalışmalarla ilgili röportaj yapmak istediğini söyledi. Nasıl sevindim anlatamam.

Ama buluşmak zordu bu dönemde. Bizde yazdık, telefonlaştık, mailleştik. O sordu ben yazdım…

İyi ki sordun be Emelimmm. Çok teşekkürler sana ve senin o harika bloğuna.

Hayatın Emeli

Evet hemen takibe alın, içten samimi yazılar…

Fikirler, değerler, yorumlar…

Çok sevdim, emeğine kalemine sağlık Emelciğim.

Yaptığımız röportajın linki; https://hayatinemeli.home.blog/2020/11/24/blogger-berrin-kuray/

2018 Fethiye Saklıkent gezimizden

Görüyorsunuz yaaa bu dönem bize çok şey Vaad ediyor. Şapkadan sürekli sürprizler çıkıyor.

Haydi dua etmeye ve şükretmeye devam…

Artık buradan sizlerle sadece geziler değil, başka şeyleri de paylaşacağım.

Beni takipte kalın, çünkü güneş tekrar açıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.