Minik Gurmeler

Bu ay Ece’nin okul faaliyeti Minik Gurmeler’de “çikolata nasıl yapılır” etkinliğiydi. Çikolata yapımı ve çocuklar olunca mutlaka bu kursu gidip görmem gerektiğine karar verdim. Çünkü fotoğraflanacak çoook şey olacaktı ;)))
Minik Gurmeler…Şirin, sıcacık, temiz ve o kadar da sade bir atölye.
Çocuk atölyelerini çok severim, özellikle yemek yapmak üzerine olanlara bayılıyorum. Her yaşın katılabileceği ama 2-6 yaşın bu tip atölyelere gitmesi gerektiği kanısındayım.
Evet, evde çoğumuz onlara kurabiye, krema, çorba, makarna vs.. gibi şeyler yaptırmaya çalışıyoruz, ama hep beraber arkadaşlarıyla gidince çok daha özel bir çalışma ve paylaşım ortamı oldu.

Minik Gurmelerde neler var?

Minik Gurmeler çikolata, pizza, waffle, kurabiye, cup cake vb gibi kursları çocuklara yönelik veren bir mutfak atölyesidir.
Bu mini mutfakta, hızlı yemek (fast food) hakkında sürekli yönlendirme olan günümüzde, çocukların doğru beslenmeye yönlenmeleri için bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca verilen kurslar sayesinde çocukların üretirken yaratıcılıklarının da geliştirilmesi amaçlanmış.
Çalışmalar istek üzerine özel, arkadaş grubu, okul grubu ya da ebeveyn-çocuk beraber şeklinde yapılmaktadır. Bu etkinliklere katılmak istediğiniz takdirde önceden arayıp çalışma takvimini sormakta yarar var ;))

çikolata kursu
çikolata kursu

Ayrıca doğum günü veya özel gün kutlamaları da yapılmaktadır.  Mesela, doğum günü için, çocuğun isteğine uygun süslenen parti mekanında pizza ya da waffle çocuklar hazırlayabiliyorlar. Sonrasında yaratıcı drama ya da perküsyon çalışması ile hareketlenen çocuklara mekanda doğum günü şarkıları ile pasta sunulmakta. Bu esnada ebeveynlerde yeşil teras bölümünde açık büfenin keyfini yaşıyorlar. Diğer organizasyonlar içinde arayıp Burcu hanım ile görüşerek kendi davetinizi oluşturabilirsiniz.
Yetişkinler içinde yemek atölyeleri var ;)) Dünya Mutfaklarından,  şeker hamuru süslemeli kurabiyelerin yapımına kadar birçok alternatifler mevcut.
Atölye ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.minikgurmeler.com adresinden de alabilirsiniz.

büyük bir merakla çikolatanın erimesini bekliyoruz
büyük bir merakla çikolatanın erimesini bekliyoruz

Annenin gözüyle Minik Gurmeler;

Minik Gurmelerin sahibi Burcu hanım ve çalışanları sıcacık karşıladılar hepimizi. Herşey hazırdı. Önlükler, aşçı şapkaları, çikolatalar, kalıplar, cevizler (herşey onların boyutlarına göre ayarlanmıştı)… Miniklerimiz hemen yerlerini aldı. Onları çok bekletmeden çikolatayı anlatan tecrübeli şef aşçımız, çikolata ile ilgili bilgileri minik aşçılara anlattı. Tabi bu noktada bilinçli tüketim hakkında da bilgilendirme yapılarak, ev yapımı çikolata ve marketten alınan arasındaki farklar anlatıldı.
Çikolata eritildi. Sonra herkes sırayla karıştırdı. Karıştırmanın püf noktası anlatıldı. İçine tat vermesi için tuz öğütüldü. Her çocuğa ayrı ayrı çikolata paylaştırıldı. Minik eller kaşıkları aldı ve yavaş yavaş kalıpları doldurmaya başladı.

çikolata erimeden önce
çikolata erimeden önce
herkes erimiş çikolatayı sırayla karıştırdı
herkes erimiş çikolatayı sırayla karıştırdı
hep beraber özenle çikolatalar dolduruluyor
hep beraber özenle çikolatalar dolduruluyor

En büyüğünden en küçüğüne hepsi büyük bir hevesle işe koyuldu. Ama o kadar güzel ve disiplinle çalıştılar ki, masa kirlenmedi, kalıplar güzel bir şekilde dolduruldu. Bu noktada şunu belirtmeliyim, “Montessori” eğitiminin sağladığı fayda burada farkı sağlamış oldu.
Tabi, en etkileyici noktada, erimiş çikolatayı yememiş olmaları, sonra kaşık tutuşları ile sakin ve disiplinli bir şekilde kalıpların doldurulması, karışıklık olmaması ve bir de etrafın kirlenmemesi !! Süpersin ey Montessoriii;))
Kalıplar buzdolabına kondu. Yarım saat üzeri bir zamanda sonunda çıkarılan çikolataları görünce minik gurmeler, üretimlerinin sonucunu gördüler. Eh artık yorgunluğun tadını çıkarma, çikolataları tatma zamanıydı.

Çocukların birey olduğunu farkında olan, doğru tüketim hakkında verdikleri bilgilendirme ile miniklere uygun mutfak ortamı sağlayan sevgili Minik Gurmeler atölyesi ekibine sağlamış oldukları tatlı gün için bir anne olarak ayrıca teşekkür ederim.
Bu güzel organizasyonu planlayan ve hayata geçiren, Montessori Yeni Çocuk Anaokulu öğretmenlerime de çok teşekkür ederim :))

çikolatalar kalıplara dökülüyor
çikolatalar kalıplara dökülüyor
işte özenerek çalışmaya örnek ;))
işte özenerek çalışmaya örnek ;))
çocukların eseri!! num nummm
çocukların eseri!! num nummm

Çocuklara yemek yapma alışkanlığını küçük yaşlardan itibaren vermemiz gerektiği kanısındayım. Hızla gelişen dünyamızda obezite istatistikleri artarken bizlere çok büyük sorumluluklar düşmekte. Öncelikle onlara ev yemeğinin neden daha sağlıklı olduğunu, nasıl yapılacağını yavaş yavaş anlatmak ve pratikte uygulatmak gerekiyor. Yurt dışında artık birçok okulda öğrenciler kendi bahçelerinde yetiştirdikleri sebzelerle yemek yapmayı öğreniyorlar. Ülkemizde de biraz biraz bu uygulamalara doğru bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle yemek yapmayı sevdirmek adına çocuk atölyelerinin sorumluluğu çok önemli.
Evimizde bahçe olması önemli değil, herşeyi saksılara koyup çocuklarımızın onları yetiştirmesine ve ilgilenmesine imkan sağlayarak bu işe adım atabiliriz. En basitinden ilkbahar ayları geliyor. Nisan ayından itibaren çilek saksıları marketlerde, botanik bahçelerinde yerlerini alacak. Bu çilek çok olmayacak belki ama ondan koparacakları beş altı çilek bile bir pastayı süslemeye yeter de artar değil mi??

işte o an! başarmanın zevkini tadıyooo
işte o an! başarmanın zevkini tadıyooo

Adres: Minik Gurmeler
Tuncay Artun cad. No:21/ 2
Reşitpaşa/ Sarıyer

Telefon: 212 277 9080
543 798 3778/9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.