Metro - Marmaray - Kadıköy Hattında Fındıkkıran Balesi

Metro – Marmaray – Kadıköy Hattında Fındıkkıran Balesi

Geçen Pazar üç aile ve çocuklarımızla beraber Kadıköy Süreyya Operası’na gittik. Çocuk balesi olarak Fındıkkıran sahne alacaktı. Hep beraber orada buluşmaya karar verdik.
Ben ve oğlum, Metro- Marmaray- Kadıköy hattını kullanarak gidelim dedik. Bale saat 12:00′ daydı. Evden saat 10 gibi çıktık ve minibüsle Hacıosman metro durağına vardık.

Hacıosman Metro girişi
Hacıosman Metro girişi
Metro kapısı üstünde yer alan durak levhası
Metro kapısı üstünde yer alan durak levhası
Yenikapı metrosunda Marmaray'ı gösteren mavi oklar
Yenikapı metrosunda Marmaray’ı gösteren mavi oklar

Raylı sistemle Kadıköy’e ulaşım için M2 Yenikapı- Hacıosman hattını kullandık. İstasyona metro, her 5 dk. da bir uğruyor. Yaklaşık 30 dk gibi bir zamanda Yenikapı’ya vardık. Buradan, Marmaray’a nasıl aktarma yapacağımı düşünürken yerlerde bulunan mavi renkli yönlendirme oklarını takip ederek gişelerin önüne kadar geldik. Geçişimizi yaptıktan sonra yürüyen merdivenle perona indik. İki ayrı yöne istikamet var. Bir tanesi Anadolu yakası Ayrılık Çeşmesine geçiş, diğeri de Avrupa yakası sahilde yer alan Zeytinburnu-Kazlıçeşme’ye götüren hat.

Marmaray peronu
Marmaray peronu
Marmaray peronunda bir duvar paneli
Marmaray peronunda bir duvar paneli
Marmaray'da kapı üstünde yer alan durak levhası
Marmaray’da kapı üstünde yer alan durak levhası

Yedi dakikada bir gelen Marmaray ile Ayrılık Çeşmesine yolculuğumuz başladı. Sırasıyla; Sirkeci- Boğaz- Üsküdar duraklarını geçip Ayrılık Çeşmesine vardık.( 10 dakika gibi bir zamanda). Ayrılık Çeşmesinin çıkışı Tepe Nautilius ve arkasına çıkmaktadır.
Buradan sonra Kadıköy Bahariye caddesi, herkesin dediği gibi Boğa’nın oraya varmak gerekiyordu. Çeşitli alternatifler var. Marmaray’dan çıktıktan sonra taksi, otobüs veya dolmuşlara binebilirsiniz. Otobüs veya dolmuşta Kadıköy Boğaya ya da Bahariye Caddesine yakın bir noktaya gideceğim diye belirtirseniz, uygun olan bir vasıtaya binebilirsiniz.
Boğa’nın orada indik. Google maps vasıtasıyla Süreyya Operası’na 5 dakika mesafede olduğumuzu gördüm ve yürüyüşe başladık. Burada isterseniz esnafa da sorabilirsiniz, çok önemli bir nokta olduğu için herkes yerini biliyor. ( Evet, anladığınız gibi, teyit etmek için tekrar tekrar etraftan gelip geçene sordum ;)))  )

Süreyya Operası nostaljik bir bina. Süreyya İlmen (Paşa) tarafından 1924 yılında şehrin kültür hayatını çağdaşlaştırmak ve zenginleştirmek amacıyla müzik ve sahne sanatlarına uygun bir bina olarak yaptırılmıştır. Süreyya Paşa binanın estetik olması, tüm tiyatro ve opera ihtiyaçlarını karşılaması ve örnek olarak gösterilmesi için Avrupa ülkelerindeki opera binalarını gezer. Bu binalardan örnek alarak Süreyya Sineması ve Operasını yaptırır. O zamanlarda yeterli opera ve tiyatro sanatçısının olmaması ve tiyatrocuların kullanabileceği arka kulis odalarını tamamlayamamış olması sebebleriyle sadece sinema olarak hizmet verdi.

Süreyya Operası sahne ve koltuklar
Süreyya Operası sahne ve koltuklar
Süreyya Operası girişi
Süreyya Operası girişi

Uzunca bir dönem sinema olarak kullanılan sonrada bakımsız ve harap bir halde bırakılan binayı, Kadıköy Belediyesi, Süreyya Paşanın anılarında not ettiği şekle uygun olarak restore ettirmiş. Şu anda belediye tarafından 49 yıllığına kiralanmış olan opera binası, 27 Ekim 2007 yılında kapılarını sanata ve sanatçıya bir kez daha açmıştır.
Tavan freskleri, duvarlardaki pano resimleri, figürlü rölyefler, yaldızlı kartonpiyerler, avizeler, kabartma heykellerle Avrupalı bir opera binası…Kadıköy Süreyya Operası….

İnanılmaz doluydu. Zaten internetten bileti zar zor yakalamıştı Makbule hanım. Bilet, satışa sunulduğu anda 10-15 dakika içinde bitmişti. 2.kat balkonda yerimizi aldık.
Ses düzeni, ışıklandırma ve havalandırma gerçekten başarılı bir şekilde yenilenmiş. Sahneyi balkondan rahatlıkla seyredebiliyorduk.
Yolda, Fındıkkıran balesinin hikayesini Ege’ye biraz anlatmıştım. Bale süresince hikayeyi çocuklara basit bir dille anlatan bir dede yer almıştı. Böylelikle 55 dakika civarında süren oyunu çocuklar hiç sıkılmadan rahat bir şekilde bale gösterisini takip edebildiler.

Fındıkkıran afiş
Fındıkkıran afiş
Fındıkkıran Balesi tüm oyuncularla
Fındıkkıran Balesi tüm oyuncularla
Fındıkkıran Balesinden bir sahne
Fındıkkıran Balesinden bir sahne

Tabi yetişkin olarak bende çocukların bu kadar güzel dans etmesini seyretmekten büyük keyif aldım. Özellikle Prens ve Clara’nın beraber dünyanın diğer ülkelerine seyahat ettiklerini düşlediği sahnelerde üç küçük tibet kostümlü minik balerinlerin sergilemiş olduğu oyun beni çook etkiledi. Çok başarılı bir performans sergilediler.

Bu nostaljik ortamda dakikalar çabucak geçti ve oyunu beğeniyle alkışladık. Dışardaki beyaz merdivenlerde buluştuk. Buraya gelmişken “Sayla Mantı”da yemeğimizi yemesek olmazdı. Elbette cadde üzerinde yemek için birçok mekan yer alıyor. Ama benim tavsiyem burayı denemeniz. Menü de her şekilde biz annelere hitap ediyor. Son olarak aynı gün Moda “Ali Usta”da dondurma keyfi yapalım dedik, fakat ünlü dondurmacı tadilatta olunca :(( “Ab’bas’ta waffle” ile güne son noktayı koyduk ;))
Yenikapı Metrosu
Yenikapı Metrosu

Annelere notlar;

  • Metro ve Marmaray’ı pusetlerle rahatlıkla kulanın. Her yerde asansör var. Hatta güvenlik bile size yardımcı oluyor.
  • Ama bu hatları kullanırken yoğun saatleri tercih etmeyin lütfen, ayakta kalma olasılığınız olabilir. (Hafta içi sabah 07:00-10:00 arası ve akşam 17:00-20:00 arası)
  • Metro ve Marmaray için bozuk para bulundurmanızı tavsiye ederim. ( Bazen Jetonmatikler, 5TL ya da 10TL gibi banknotları kabul etmiyor) Toplu taşımalar için İstanbul kart edinmekte yarar var. Bu kart hem binişlerde, hem de aktarmalarda daha indirimli ücretten seyahat etmenizi sağlıyor. (Not: “Akbil”de aynı olanakları sağlıyor)

Yetişkinler:
Tek geçiş jetonlu: 3 TL
İstanbulkart/ Akbil :1,95 TL
Aktarma yaptığınızda : 1,40 TL (1-5 seferde)

Öğrenciler:
Tek geçiş jetonlu: 3 TL
İstanbulkart/ Akbil :1,00 TL
Aktarma yaptığınızda : 0,40 TL (1-5 seferde)

  • Çocukları tiyatroda yerlerine yerleştirdikten sonra operanın kafesinde bekleyebilirsiniz.
  • Metro ve Marmaray’da istasyonların çıkışlarında tuvaletler var. Çocuklar için kullanılabilir, tabi zorunlu hallerde tercih etmekte yarar var.
  • Mümkünse operada yerinizi 1. balkon veya ana bölümden bulmaya çalışın. 2. balkonda fena değil, ama tam sahnenin karşısından bilet almakta yarar var.
  • Operadan çıkışta vaktiniz varsa, şöyle bir caddeyi dolaşın.
  • Metro haritası linki: http://www.istanbul-ulasim.com.tr/media/8545/b_y_k_harita_metro-01.jpg
  • Marmaray haritası : http://www.marmaray.gov.tr/link/sefer/agharitasi/32
Moda'da ağaçlardaki süsler
Moda’da ağaçlardaki süsler

Adres: Kadıköy Süreyya Operası
Eyüp Merkez Mh. Bahariye Cd.
No: 29, Kadıköy/ İstanbul


Telefon:
 ( 216) 346 1531 ( 3 hat)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us