Emirgan Parkı – Çocuklarla Lale Festivali

Ayşegül serisi kitaplarını hiç okudunuz mu?

Kaçımız bulunca hemen alıyoruz? İşte bende onlardanımm 🙂
Çocukken Ayşegül’ün maceraları için ne kadar çok harçlık biriktirdiğimi hatırlıyorumdaa…
Çarşıdaki kırtasiyeye annemle gidip, acaba bu sefer hangisini alsam diyerek, saatlerce zaman geçirdiğim anılarımmm…
İşte öyle alınmış bir Ayşegül kitabı, Çiçek Festivali hakkındaydı… Heyecanla okuduğum ve daha sonra elimden düşürmediğim bu kitabın resimleri hala kayıtta bende!!
Helikopter şeklinde çiçekler, japon bahçesi ve fenerlerini konu alan çiçekler, çaydanlık ve kahve fincanlarının çiçeklerle dekore edildiğini gösteren festival yürüyüşüne ait resimler… O çiçeklere saatlerce bakar, ben yapsam nasıl olurdu acaba, bizim şehrimizde de festival yapsalar ne kadar renkli olurdu diye iç geçirirdim. Şimdi bakın, artık şehirde çocuklarla gidilecek çiçek festivallerimiz var!!
Ayşegül Çiçek Festivali kitap kapağı
Ayşegül Çiçek Festivali kitap kapağı

Tarihimizde, bir döneme adını veren, mimariden edebiyata konu edilen, kilimlerde tablolarda motifleri olan, önceleri Orta Asya’da yetiştiği bilinen ve buradan Anadolu’ya getirilen, doğu mitolojisinde ayrı bir yeri olanLALE çiçeği… Mevlana’nın bile şiirlerine ilham veren bu çiçek İstanbul’un simgesi haline geldi. İlkbahar mevsiminde açan lale, Nisan geldiğinde, festival kapsamında şehir parklarında bizlerin seyrine sunulmaktadır. ( Gülhane Parkı, Emirgan Korusu, Yıldız Korusu, Beykoz Korusu, Göztepe Parkı, Büyük Çamlıca Korusu, Küçük Çamlıca Korusu, Fethipaşa Korusu, Hıdiv Çubuklu Korusu, Soğanlı Bitkiler Parkında bulabilirsiniz…)

Emirgan korusunda kırmızı laleler ve süs havuzları
Emirgan korusunda kırmızı laleler ve süs havuzları
Dünyanın göz bebeği olan şehrimizde, çocuklarla lale festivalini kutlamak, anneler için bulunmaz bir fırsat. İki çocukla en kolay ve en eğlenceli tur nasıl olurdu acaba?? diyerek bir plan yaptım. Çocuklarla gidilecek yer olarak Emirgan Parkını seçtik.

Sabah çok erken kalkıldı. Piknik yapmak için gerekli çay organizasyonu gerçekleştirildi. Hemen arabamıza atladık ve yola koyulduk. Pastaneden sıcak poğaça ve pizzalar alındı, kutu süt ve meyve suları da :)) bolca peçeteyle beraber tabiii..
Emirgan Parkının sahil tarafındaki koru girişinden içeriye girdik. Otoparka doğru yol alırken çocuklarımın; “Anne, bak laleleler her yerde ve rengarenk!
AAA lale nehrinde yüzen kuğuda varmış anneciğimm!!
Anne bak çiçeklerle neler yapmışlar, hadi burada inelim” diye ünleyen sesleri, arabanın dışındaki herkes tarafından duyulabiliyordu sanırım ;))
Arabayı park edip, dooğru bir piknik masası bulmaya koyulduk. Otoparka ve tuvalete bir miktar yakın olanı tercih ettim.
Kahvaltımız yapıldı, tuvaletler kullanıldı ve piknik çantalarımız tekrar arabaya konuldu. Şimdi sıra bütün parkı aşağı yukarı gezmeye gelmişti.

Çiçek notaları ile bezenmiş şelaleli piyano
Çiçek notaları ile bezenmiş şelaleli piyano
Sarı köşkte rengarenk lale tarlası
Sarı köşkte rengarenk lale tarlası

Korunun içinde bulunan sarı, pembe ve beyaz köşkler hepsi birer gelin incisi gibi süzülüyorlar. Bütün bu renkli köşklerimiz, aynı “Hıdiv Kasrı”nda olduğu gibi batılı mimari tarz benimsenerek zamanında yaptırılmış. Bu köşklerin tarihinde de yine “Mısır Hıdiv”lerinin etkisi olduğunu söyleyebilirim. 1940 yıllarında dönemin İstanbul Belediye Başkanı olan “Lütfi Kırdar”‘ın girişimiyle kamulaştırılıp, park şeklinde düzenlenerek halka açılmışlar.

lale bahçeleri
lale bahçeleri
Şelaleli gölde kuğu
Şelaleli gölde kuğu

Öncelikli olarak Sarı Köşk‘e yakın olan gölete doğru yola çıktık. Bu gölette kazlar, ördekler, beyaz kuğu ve siyah kuğu var. Kahvaltıdan arta kalan parçalar ile çocuklar ördekleri beslediler. Burada bir süre geçirdikten sonra daha yukarıda bulunan Beyaz Köşk‘e doğru yola çıktık. Parkta festival kapsamında cam üflemeciliği ve resim üzerine sergiler olduğunu biliyordum. Beyaz Köşk’e yakın bir noktada olan bu alana ilerlerken, yolumuzun üzerindeki iki oyun parkına da ayrı ayrı ;)) uğradık. Bir tanesi daha küçük çocuklara göre olan kaydıraklı park, ve diğeri de biraz daha 6 yaş ve üzerine göre olan örümcek ağı şeklinde kurulmuş faaliyet alanıydı. Burada bayağı zaman hoplayıp zıpladıktan sonra, susayan miniklerimin ellerinden tutup doğru Beyaz Köşk’e ilerledim. Saat artık 12:30 civarlarıydı. Sergiyi susadıkları için atlayıp, köşkten su aldıktan sonra banklarda dinlenmeye karar verdik.

oyun parkı
oyun parkı

Lale festivali sebebiyle çok dolu olan bu köşklerin içini gezme imkanı bulamadık. Zaten amacım, çocuklarımla lale ve çiçeklerle bezenmiş güzellikleri görmekti. Bu nedenle “lale nehrinde yüzen kuğuları”, “çiçek notaları ile bezenmiş şelaleli piyanoyu”, nota şeklindeki çiçekleri, şelaleli göleti, uçsuz bucaksız lale tarlaları içindeki yürüyüş yollarında koşmayı tercih ettik. Koruda kendimi, çocukluğumdaki gibi, Ayşegül’ün Çiçek Festivali kitabının içinde gibi hissettim. Bir farkla tabi ki, artık yetişkin bir çocuk olarak ;))
Öyleyse çocuklarımında böyle bir hatıraya sahip olmalarını sağlamak için bir kitap oluşturmaya karar verdim. Böylece bir yandan çiçekleri, bir yandan çocuklarımı ve buradaki huzuru fotoğraflamaya koyuldum….

oyun parkı
oyun parkı

Emirgan Parkı ve Lale Festivali hakkında bir annenin gözünden notlar:

 • Lale Festivali, Emirgan Parkında 1 Nisan- 30 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenleniyor. Programınızı bu tarihlere göre oluşturmanızı tavsiye ederim.
 • Piknik, yürüyüş, parklarda faaliyet, top, ip, bisiklet, scooter, kaykay gibi etkinlikler yapılabilir. Top, ip gibi faaliyetleri piknik masalarının olduğu noktalarda izin veriyorlar. Parkı korumak amacıyla her yerde yan gelip uzanmanıza izin vermiyorlar. Merak etmeyin, yine mangala izin yok ;)) Yanınızda yiyeceğinizi ve içeceğinizi götürüp masaları kullanabilirsiniz.
 • Yürüyüş yapacaksanız ve 3 yaşında çocuğunuz varsa pusetsiz yola çıkmayın.
 • Çocuk parklarına ve otoparka yakın noktalarda tuvaletler mevcut. (Köşktekileri kullanmak zorunda kalmıyorsunuz) Ancak bu tuvaletlerde bebek alt değiştirme üniteleri yok.
 • Beltur’un işlettiği köşklerde sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinizi açık büfe ya da menüden beğenerek yapabilirsiniz.
 • Mutlaka rahat bir ayakkabı giyinin.
 • Emirgan hatırası köşesinde arkadaş, eş ve çocuklarınızla fotoğraf çekilin.
 • Lalelere hayran kalıp sonra da lale almadan eve dönmeyin ;)) Çiçek satış noktalarından temin edebilirsiniz.
 • Göletteki ördeklere vermek için ekmek gibi bir şeyler yanınızda bulundurun. Çocuklar bu tip faaliyetlerle çok ilgileniyorlar.
 • Mümkün olursa İsmail Acar’ın resim sergisini gezin.
 • Festivalde bir çok etkinlikler gerçekleştirilecek. Beyaz Köşk bahçesinde 6- 27 Nisan 2014 tarihleri arasında devam edecek olan bu faaliyetleri gün içinde 11.00- 20.00 saatleri arasında yakalayabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sayfasında bununla ilgili düzenlenmiş detaylı ve saati belirtilen bir program bulamadım. Ama ilginizi çekerse, http://www.ibb.gov.tr/sites/istanbuldalalezamani/Pages/FestivalProgrami.aspx., adresinden etkinliklerin neler olduğuna bakabilirsiniz. (Bu arada programı bulan olursa, bana mail yada yorum atarsa çok sevinirim).
 • Yürüyüş yollarının üzerinde bir çok noktada farklı farklı çocuk parkları mevcut. Çocuklar sadece buralarda bile yeterince eğlenip, lalelerin arasında zaman geçirebilirler.
 • Emirgan Parkı, lale festivali boyunca hafta sonlarında ağır bir ziyaretçi akınına uğruyor. Bu nedenle tavsiyem, hafta sonlarında gidecek olanlara; ya sabah çoook erken ya da öğleden sonra saatlerinde gitmeniz.
kırmızı lale tarlası
kırmızı lale tarlası

“Emirgan Parkı”na nasıl gidilir

Emirgan Parkı, Avrupa yakası Boğaz kıyısında yer alıp, İstinye ile Boyacıköy arasında Emirgan semtimizin sırtlarında uzanır.

Özel vasıta

Avrupa yakası Boğaz sahil yolundan Emirgan’a doğru ilerleyin. Sarı Köşk, Pembe Köşk veya Beyaz Köşk yazan tabelaları takip edin.

Otopark: İspark var. Her iki saate 5 TL ücret alınmaktadır.

Toplu taşıma

Metro ile Ayazağa İTÜ’de inin, minibüs ya da geçen otobüslere binin. ( Şoföre, Emirgan Parkına yakın bir yerde ineceğinizi mutlaka belirtin)

Otobüs no’ları

42T Bahçeköy- Taksim
22RE Fatih Sultan Mehmet- Kabataş
22 İstinye- Kabataş
40T İstinye- Taksim
40 Rumelifeneri- Taksim
25E Sarıyer- Kabataş
58A Poligon Mahallesi Reşitpaşa- Kabataş
40B Sarıyer- Beşiktaş

Vapur

Anadolu Yakası veya Avrupa yakasından da Emirgan’a, şehir hatları vapur seferleri kullanılarak ulaşılabilir.

Bu adresten sefer saatlerini öğrenebilirsiniz;  http://www.sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/cengelkoy-istinye-368.html

Huzurla gölet kenarında bankta oturmak
Huzurla gölet kenarında bankta oturmak

Emirgan korusu, 9. Lale Festivali kapsamında İstanbul’da en çeşitli lale türüne ev sahipliği yapmaktadır. (211 çeşit varmış). Ben bunlardan herhalde 20-30 arası lalenin farklı olduğunu görebildim. Bakalım sizler kaç tane bulabileceksiniz ;)) Yorumlarınızı bekliyorummm, sevgiyle kalın…

Adres: Emirgan Mh. 34467, İstanbul
Tel:     212 277 5782

Lale nehrinde yüzen kuğu
Lale nehrinde yüzen kuğu

  • Berrin Kuray diyor ki:

   Hello Ana,

   First of all please except my apologies for replying sooo late
   As I Know, tulips bloom during April, not before that time.
   So if you are wishing to see them, best time is during April for İstanbul.
   Have a great and fun journey‍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.