Miniaturk

Miniatürk

hisar Daha önceleri Miniatürk’e gitmek hiç aklıma gelmezdi.  Ben zaten İstanbul’dayım. Mutlaka bu güzel İstanbul eserlerinin önünden arkasından karşı yakasından birkaçını görüyorum, yada en azından ziyaret ediyorum derdim. Geçen haftalarda oradaydım ve bu kadar zamandır nasıl böyle bir yeri çocuklarımla gezmemişim diye kendi kendime hayıflandım. Süper eğlendik, gezdik, dinlendik, oynadık, yedik içtik..Daha ne anlatayım bilmem ama durmayın çocuklarınızı ya da sadece kendinizi alın götürün bu mekana, kaçırmayın!!! Kendine has masalsı bir yapısı var bu açıkhava müzesinin. Düşünsenize çocuklar için ne kadar büyük olan bu eserler kendi görüş hizalarına indirilmiş durumda. Zaten kızım Rumeli hisarını görünce “Anneee, benim şatoma geldik!!”diye bir ünledi heyecanla. O andan itibaren farklı bir dünyaya girdiğimizi anladım;))

Miniatürk her gün ve 09:00- 18:00 saatleri açık.

Buraya nasıl ulaşılır? Arabayla gidecekler için; Sütlüce’ye geldikten sonra Miniatürk’ü gösteren tabelalar yol üzerinde var. Bunları takip ederek ulaşabilirsiniz. Ayrıca arabanızı park edebileceğiniz çok büyük bir otopark var, yer bulamama gibi bir derdiniz olamaz. (Pazar günü bile rahattı) Toplu Taşıma Araçlarıyla; Taksim’den; 54 HT ( Hasköy / Taksim) Mecidiyeköy ve Şişli’den; 54 HŞ ( Hasköy / Şişli ) Eminönü’nden; 47, 47 Ç, 47 E Topkapı’dan; 41 ST ( Seyrantepe / Topkapı ) Ayrıca Seyrantepe / Topkapı minibüsleri Artık ulaştıysanız Miniatürk’te uygulanan ücret fiyatlarıda şöyle aklınızda olsun; • Tam bilet ücreti: 5 TL • Öğrenci, Öğretmen, Polis ve Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL • Okul grupları (Okul öncesi dahil): 3 TL Veli: 5 TL • 10 öğrenciye bir refakatçi öğretmen ücretsizdir. • Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti : 10 TL (Burda sadece nakit ve kredi kartınızı geçerli bilginize..)

Artık içerdeyseniz sizde kendinizi bu masalsı ortama bırakın ve tadını çıkarın.. Bol bol fotoğraf çekin.(mutlaka fotoğraf makinesi olması gerekmez, siyah beyaz kareler kendi aklımızda yer alsın)

Kız Kulesi ziyaretimizle ilgili çocuklu gezi rehberi İstanbul kategorisinde bulabilirsiniz

Her maketin önünde ilgili eserin bilgisini dinleyebileceğiniz cihaz yer almaktadır. Bu cihazlara size verilen kartı gösterdiğinizde çalışıyor. Tabi sonuna kadar dinlemek bana nasip olmadı, çocuklarla beraber olunca. Çünkü bambaşka bir eser onların ilgisini çekiyor ve oraya doğru yönlenip sorularını cevaplandırıyorsunuz. Tabi yanınızdan bir de tren geçtiyse buna da binmenizi öneririm. Bu minyatür ekspres tren tüm gezi alanını dolaşıyor. Kişi başı 1 TL. Çocuklar buna bayılıyor!!

Böyle bir gezi bitince tabi acıkan karınlar olabilir. Çeşitli alternatifler mevcut. İsterseniz “Beltur Kafe/Restoran”da yemek yiyebilirsiniz. Daha çabuk ayaküstü olsun diyorsanız şişlere takılmış patates kızartmaları, haşlanmış mısırlar, şekerleme çikolata satan minik standlarda mevcut. Bunlardan alıp piknik masalarına yerleşebilirsiniz. Hemde çocuklarla açıkhavadan kopmazsınız. Piknik masalarının olduğu alanda gölet var ve çocukların 1 TL atarak uzaktan kumanda edebileceği tekneler var. Bu faaliyetten sizde yararlanabilirsiniz, ben çok keyif aldım teknemle gölette açılırken ;)) Boğaz Köprüsü maketinin bitiminde de bir büfe var, fakat biz gittiğimizde çalışmıyordu. Herkes masalarını dinlenmek için kullanıyor bilginize..

Maket, tren ve yemek faslı bittiyse şimdi eğlence zamanı.. Neler neler var bakın..  Küçük ziyaretçilerin ilgisini çekecek, Truva atı ve kale gibi oyun gruplarından oluşan oyun alanı, satranç, labirent (1 TL), masalcı ağaç (1 TL) ve miniland oyun alanı yer alıyor. Ayrıca içeriye girerken gişedeki sorumluya günün etkinliği var mı diye sormayı unutmayın. Biz Mehter takımını seyrettik!! Muhteşemdi, çocuklar bayıldı. Biz büyük ziyaretçilerse zaten böyle tarihi bir ortamda o zamanlara gittik geldik. Bebekleri ile gelecek olanlar hiç korkmasın, pusete atın bebişinizi ve rahatlıkla gezin. Her yere rahat girebileceksiniz, rahat yedirebileceksiniz.. Biz “flyride” deneyimini yaşamadık, vaktimizi daha çok oyun parkındaki kale, Truva atı ve labirentte geçirdiğimiz için. Bu nedenle bununla ilgili bir fikrim yok.  Ama çocuksuz veya daha büyük çocuklar mutlaka denesin. Helikopterle Türkiye ve İstanbul turu görmek isteyenler için birebir ve herkes memnun çıkıyordu içerden benden söylemesi..

Eee tabi burdan çıkarken evde sizden minik hediyelikler bekleyenler olabilir. Çıkışa yakın küçük bir hediyelik eşya dükkanı var. Eş, dost, akraba, minişler için birçok hatıralıklar yer almakta.

Yerli yabancı çocuklu çocuksuz tüm turistlerin İstanbul’da gezi için ilk durakları burası olmalı. Sadece İstanbul değil, tüm Türkiye’nin kısa sürede bir turunu burda deneyimliyorsunuz. Ülkemizin bilmediğiniz görmediğiniz yerlerinin nasıl olduğunu anlıyorsunuz. Miniatürkle ilgili yazımda siz annelere çocuklarla nasıl bir günün sizi beklediğini anlatmaya çalıştım. Bu yazımın sizin için faydalı olacağını temenni ediyorum. Bir sonraki yazıma kadar herkese iyi günleeer dilerimm :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.