Atatürk Arboretumu’na gittik

Atatürk Arboretumu’na gittik

Geçen hafta hep beraber Atatürk Arboretumu’na gittik. İstanbul’da gizli saklı kalmış bu cennetle ilgili ziyaretimizde edindiğim bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim.

DSC_1307DSC_1314

Öncelikle çocuklarınızı bu bahçeye mutlaka götürmelisiniz. Burası aynı yurtdışında gördüğüm botanik bahçelere benziyor. Doğal örtü ve içine kondurulmuş göletler ve küçük patika yollar sizi şehrin o yoğunluğundan alıp çıkartıyor adeta. Göletlerde bulunan ördekler, kaplumbağalar, su nilüferleri, kuğular…. Her an her yerden çıkabilen değişik bir ağaç ya da bitki ve bunların bilgileri…Tek kelimeyle harika bir yer!!

Peki Arboretum nedir ve Atatürk Arboretumu neden olmuştur?

Arboretumlar, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde biraraya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. (bkz. İ.Ü. Orman Fakültesi Arboretum yazısı)

Bu botanik bahçeleri, fonksiyonları açısından farklılık gösterirler. Atatürk Arboretumu, öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, dünyanın ekzotik ve endemik bitkilerini iklimin kadarıyla toplamak bu sayede insanlara tanıtmak, nesli kaybolma tehlikesi altında olanları koruma altına almak ve yabancı orijinli türlerin  ülkemize uygunluğu konusunda çalışmalar yapmak amaçlarıyla oluşturulmuştur. Bu sebeple floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda yer alan bir orman parçasına kurulmuştur. (bkz. İ.Ü. Orman Fakültesi Atatürk Arboretum yazısı)

red tree

Buraya nasıl ulaşılabiliriz?

Arboretum, Bahçeköy-Belgrad Ormanına yakın.

Metro ile Hacıosman’a ulaştıktan sonra 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binin. 20 dakikalık yolculuk sonrası Bahçeköy’de inip, Kemerburgaz yolundan 500 m yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gelmek isteyenler, Beşiktaş’tan Sarıyer yönünde ilerleyip Bahçeköy tabelalarını takip ediniz. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Spor Sahasının karşısındaki Kemerburgaz Yolu (sol tarafta kalıyor)’ndan dönerek 500 m ileride solda yer alan  Arboretum’a varmış olursunuz.

Otopark?

Ücretsiz otopark mevcut. Kapı girişinin biraz ilerisinde ve karşısında otopark yerleri mevcuttur.

Giriş ücretli midir?

Hafta içinde yetişkinlere 4, öğrencilere 2 TL. Hafta sonu giriş ücretleri, yetişkinler 10 ve öğrenciler için 5 TL’dir.

Yemek?

OOoo orman mı böyle bir yer de çocuklarla mangal keyfi güzel olur diyeceksiniz ama maalesef izin yok. Yanınızda mutlaka küçük sandviçler ya da etrafı kirletmeyecek tipte yiyecek ve içecek götürün. Mangal ateş vs. yasak.. (Su vb. içecek bulamayacağınız için yanınızda tedarik etmenizi şiddetle öneririm.)

Arboretum’a girdiğinizden itibaren size burası tanıdık gelebilir. Çünkü burası birçok dizi ve klip çekimleri için kullanılmış. Mesela, daha geçen gün Muhteşem Yüzyıl dizisini seyrederken bir bölümde uzun bayırın olduğu yol kullanıldı. Anlayacağınız çokk ünlü bir mekan;))

Girişi geçtikten sonra sağda kalan biraz uzun bayırdan çıktıktan sonra eskiden kullanılan yangın gözetleme kulesine ulaşabilirsiniz. (Öğrendiğim kadarıyla burasıda şu eski Keloğlan filmlerinde mekan olarak kullanılmış)  Ya da diğer yollardan çıkarak küçük patikalara ve göletlere ulaşabilirsiniz.

Burada bisiklet benzeri vasıtaların kullanımı da yasak. Bu bir bakıma da iyi olmuş. Çünkü çocuklarla koşarken yürürken ay bisiklet mi mangal mı çocuğum nereye gidiyor diye bir derdiniz olmuyor. Onlar özgürce bu doğal ortamda koşuyorlar, kuşlara yem veriyorlar, bitkileri inceleyip, araştırabiliyorlar. Tabi fotoğraf çekmek içinde çok büyük bir avantaj sağlıyor, öyle ki sürekli deklanşöre basar buluyorsunuz kendinizi..

Dört mevsimde ayrı bir tatta kareler yakalanacak bir cennet köşesi burası. Bu nedenle mutlaka fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayın. Hele çocuklarla beraber olunca daha çok çekilecek kareler olacak, benden söylemesi 😉

  • berrinkuray diyor ki:

   Merhaba gezilesiyer
   Tşkler bilgi için, ne güzel bir yazı olmuş keyifle okudum 🙂
   Bende sizi takipteyim çocuksuz geziler için ;))iyi günler dilerimm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us