Yaz Tatilinde Çocuklarla Kilyos Solar Beach :)


İstanbul’da havalar çok ısınınca neler yapıyoruz? Hele evlerde klima yoksa…Çocukları alıp alışveriş merkezi, gölgeli çay bahçeleri, klimalı komşu ziyaretleri, çocukları spor okuluna göndermek, esintili bir tepede piknik, sokakta oynayan çocuğunuzun peşinde gizlenerek takip etmek 😉 ve en son çare Şile, Sarıyer ya da Kilyos tarafına günübirlik denize gitmeek.

Kilyos tarafında bunun için seçenekler mevcut. Tırmata Beach, Non-stop Beach, Halk Plajı (2015 te kalmadı ), Uzunya Beach, Solar Beach… Böyle birçok plajlar türemiş durumda. Daha önce Tırmata Beach hakkında bir inceleme yazım olmuştu. Bu yaz da Solar Beach‘e uğradık.

İşte size bir anne gözüyle Solar Beach‘ten manzaralar ;))

Kilyos plajında olan Solar Beach aslında gençler için düşünülmüş bir mekan. Aileler de çok uğruyor. Damsız girilmez kuralı var.

Plajda şezlong ve şemsiye için yardımcı olacak kimseyi hemen bulabilirsiniz.

Maalesef  şezlong minderi verilmiyor 🙁

En ön sıraya geçip rahat rahat şezlongunuzda kahvenizi yudumlayıp çocukları takip ederken, önünüze yeni bir sıra şezlong dizileyebiliyorlar. Tabi burada görüntü kayıyor, sağ sol göz takibi bitip kafanızla ve en son ayakta devam eden zorlayıcı bir süreç oluyor tabi.

Fast food tarzı yemekler mevcut. Pizza, hamburger, köfte ekmek, pide gibi. Kafenin garsonları şezlonga kadar yiyecek ve içecekleri getiriyorlar. Mutlaka toplam hesap üzerinden  %10 civarında bir bahşiş alıyorlar.

Solar Beach Kafe

Biz kumlanmayalım dedik, yukardaki manzaralı kafeye geçtik. Pizza siparişi verdik. Bu arada menüde olan herşeyi bulamama ihtimaliniz yüksek. Margarita pizza çocukların en sevdiği geldi ;)) Acıkan minişler heyecanla yemeğe saldırdı, ama aşçının biber ekleme yorumu ve tabi bu acı olunca kasarak yemeğimizi yedik. Garsona bu sıkıntıdan bahsettik, oralı olmadı. (Bahşişi de hesaba ekledi tabi )

Sahilde hemen duş alabileceğiniz ve çıkarken ayağınızı yıkayabileceğiniz yerler mevcut. Ayrıca tuvalet ve soyunma kabinleri var merak etmeyin.

Özel vasıtayla geldiyseniz park probleminiz olmaz. Kocaman bir alan var. 10TL ücret alıyorlar.

Pusetle gidiş zor. Ancak üst platformdaki şezlong ve minderli bölüme bebeğinizle gidebilirsiniz. Yalnız burası çok güneşli oluyor. Bu nedenle şemsiyeli olan bölgeleri tercih edin.

Hatta çocuk kumla oynamak istemiyorsa (istemeyen yok ama)  üst platformda konum alın. Scooter veya bisiklet götürün. Çocuklar binebiliyor. Uçurtma alabilirsiniz. Solar Beach’in çimenlik tepelerinde uçurabilirler. Frizbi gibi oyunları da oynayabilirler.

Solar Beachte oynayan çocuklar

Tabi denize giden bir annenin yanında olmazsa olmazları; Şapka, yedek kıyafet, güneş kremi, kova kürek…

Kilyos‘un denizi ve kumu harikadır. Berrak bir deniz ve temiz bir kumdan çocuklarla çok güzel kaleler yapabilirsiniz. Yalnız burada çocuğumuzun yaşı ne olursa olsun denize girerken dikkatli olmak gerekiyor. Dalgalı ya da dalgasız bile olsa çocuklar denize girerken hep yanlarında bulunun. “Can simidini taktım aman birşey olmaz” demeyin. Karadeniz de akıntı çektiği anda hiç kimse kimseye yardım edemez! Bu nedenle çocuklarla Kilyos’ta denize girerken kıyıya yakın durmakta ve bilinçli davranmakta yarar var. Plajlardaki cankurtaranların sözlü ve düdüklü uyarılarını takip edin.

Solar Beach’te bu tipte durumlar için uyarı yapan kimseyi ben göremedim. Belki de denk gelmedim, bilemiyorum.  Ancak buradaki deniz sanki daha çukur diğerlerine nazaran.

Girişte yetişkinden ücret alınıyor. Haftaiçi 25 TL, haftasonu 45 TL.

Solar Beach, yazın bazı dönemlerinde festival veya konser etkinlikleri düzenliyor. Bebeğinizle gitmek istiyorsanız gürültülü ve kalabalık bir ortam sizi bekliyor. Uyutmak bir işkenceye dönüşebilir. Bu nedenle gitmeden önce plajın web sayfasına göz atmanızı tavsiye ederim.

Solar Beach Manzara

Ulaşım 

Toplu taşıma:

Toplu taşıma araçlarıyla gelirseniz, Kilyosta indikten sonra en az yarım saatlik yürüyüş mesafesinde bilginiz olsun. Çocuklarla biraz zor bir yürüyüş parkuru. Bunun yerine Solar Beach’e, İstanbul’daki çoğu noktadan özel servisle ulaşabilirsiniz. Bu servisler kişi başı 15 TL ücret alıyor. Rezervasyon yapılması gerekiyor.

SERVİS

Haftasonu (Cumartesi-Pazar) Servis Saatleri

Beşiktaş Vapur İskelesi 9:10 – 10:10 – 11:10

Zincirlikuyu Shell 9:15 – 10:15 – 11:15

Yeni Levent Ziraat Bankası Önü 9:25 – 10:25 – 11: 25

Hacıosman Metro Durağı 9:40 – 10:40 – 11:40

Dönüş 18:00 – 19:00

Hafta İçi Servis Saatleri

Yeni Levent Ziraat Bankası Önü 9:30

Hacıosman Metro Durağı 9:50

Dönüş 19:00

Rezervasyon için telefon: + 90 533 222 95 53

Adres: Solar Beach, Kumköy Mahallesi Tatlısu Caddesi

No: 26 Kilyos, Sarıyer/ İstanbul, Türkiye

Solar Beach İskele

Bu arada Kilyosla ilgili güzel bir haberim var annelere!

28-29-30 Ağustos tarihlerinde Kilyos Kum Festivali var.

Kumdan heykel, resim ve herşeyin yapılacabileceği bir etkinlik olacakmış.

İlgilenenler, katılım için kilyos kum atölyesi facebook sayfasından festivalle ilgili detaylara ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.