Kışa Hazırlık – Taze Nane Nasıl Kurutulur?

Her derde deva nane…

Mutfağımın baş tacı olan bu mis kokulu baharatlık ot.

Yüzyıllardır soğuk algınlığı, tansiyon, sancılı ishal, karın ağrısı, kalp yetersizliği, mide ekşimesi, sancılı adet, böcek ısırıkları ve nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisi için yapılan merhem veya ilaçlarda kullanılır.

Nane, yemek, salata ve soslarda lezzet vermesiyle vazgeçemediğim, kışın soğuk algınlığı veya diğer hafif rahatsızlıklar için bizim evde boolca tüketilen bir bitkidir. Bu nedenle yaz aylarının başlamasıyla beraber eve demet demet alıp kurutma çalışmalarına hummalı bir şekilde başlarım.

Bitkinin değeri açısından uzmanlar çiçek açmadan önceki dönemde toplanan nanelerin yararlı olduğundan bahsediyorlar.Bu sebeple temmuz ve ağustos aylarında pazardan alıp kurutacağınız nanenin en çok faydası dokunacaktır.

Taze Nane

Nane kurutmanın püf noktaları

İstediğiniz sayıda nane demeti alınır. (Ben pazara her gidişimde 2 şer demet alıp, bir haftalık dönem içerisinde kurutma işlemlerini yapıyorum)

Nane demetleri çamurları akıtılıncaya kadar bir güzel yıkanır.

Mutfak tezgahında temiz bir bezin üzerine alınır ve kuruması beklenir.

Naneler dalından ayrılmadan bir tepsi üzerine alınır. Eğer nane yaprakları dalından ayrılırsa kararma yapabiliyor.

Nane Serimi

Rüzgar, güneş görmeyen ve toz olmayacak kuru bir yere bırakılır. (Nem, güneş ve rüzgar hemen karartır yaprakları)

Yıkayıp serdiğiniz taze naneler sıcak havalarda 5-6 gün içinde kuruyacaktır.

Kurumuş nane yapraklarını dallarından sıyırıp, ufalamanızı öneririm. Böylece yemek, salata veya sos yaparken mutfakta pratiklik sağlar.

Eğer çay olarak kışın tüketmek istiyorsanız, mutlaka bütün yaprakları kullanın. Bu nedenle kuruttuğunuz nanenin bir kısmını da ayrı bir kuru kavanozda bütün olarak saklayın.

Nane çayının yapılışı: Kaynayan sıcak suyun içine birkaç dal kurutulmuş nane yaprağı atın. Sonra altını kapatın ve elma kabuğu atarak kokusuna renk katın 😉 Çay 5 dakika demlendikten sonra şöyle güzel bir fincana koyup afiyetle içebilirsiniz.

Nane Çayı

Nanenin faydaları saymakla bitmez. Ancak herşeyin azı karar, çoğu zarar diyen atalarımızın sözü hep kulağımıza küpe olsun.

Nane çayını sürekli olarak kullanmamak gerekiyormuş. Uzmanlar, her gün bir bardak olarak içilen nane çayının sürekli tüketiliyorsa en fazla 8 günden sonra sonra ara verilmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Yine mevsiminde alıp kurutup saklayabileceğimiz diğer bitkileri de mevsimlik reçeteler arşivinden bulabilirsiniz.

Alternatif taze demet kurutma yöntemi
Alternatif taze demet kurutma yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us