Şile ve Saklıgöl

İstanbul’un kendini sıcak günlere bıraktığı bu günlerde herkes tatil hayallerine dalmış durumda… Deniz kenarını, yaylaları, şelaleleri ya da bir göl kenarını düşünerek kendimizi serinletmeye çalışıyor olabiliriz.

İstanbul yakınlarında ailecek gidilecek pek çok yerlerden olan Şile, Ağva ya da Kilyos ta yazın tadını çıkarabilirsiniz. Tatil için illaki güneye doğru inmeye gerek var mı böylesi doğa güzellikleri varken? İşte size bir önerim var. Şile‘nin Karamandere köyünde bulunan Saklıgöl günübirlik gidilebilecek yerlerden.

Ormanın içinde yer alan yapay gölet eşsiz manzarasıyla sizi büyüleyecektir.

Şile Saklıgölde çocuklarla orman içinde bulunan toprak yolda ilerlerken pek çok manzara görebilirsiniz

Kilyos ve çevresinde yer alan çocukla gidilecek plajlar hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Şile ve Saklıgöl’de çocuklarla neler yapılabilir?

Öncelikle sabahtan Saklıgöl‘e gidip huzur veren manzaraya karşı güzel bir kahvaltı yapmanızı öneriyorum.

Saklıgölde yer alan iki restoranda göl kenarında sizi bekliyor.

Sonrasında gölün çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz. Toprak zemin olan patika yol, 1 saat civarında bitiyor. Belki çocuklarla biraz daha uzun sürebilir. Göl kenarı çitlerle çevrili olması nedeniyle suya inilmiyor. Belki koruma amaçlı yapılmıştır. Bilemiyorum. Ama böylesi güzel bir doğanın bazı noktalarına oturma alanı yapılsa, restoranların bulunduğu noktalar dışında, çok keyifli olurdu değil mi?

Yürüyüş sırasında çocuklarla mevsime göre doğada yer alan ağaçların, çiçeklerin, hayvanların hakkında konuşun. Beraber çiçek, yaprak veya taş toplayın. Sonra bunları eve döndüğünüz suya koyabilir, kurutabilir ya da boyayıp asabilirsiniz.

Saklıgöl’e bahar aylarında giderseniz değişik pek çok çiçek ve bitki örtüsünü görebilirsiniz.

Eğer toprak yolda gidebilecek lastikleriniz varsa bisikletinizi yanınızda götürün, ailecek 😉 maceranızı yaşayın. Pusetle gezmek için zor bir parkur. Bazı noktalar çamurlu olabilir, ve yol zaten taşlıklı. Bu nedenle pusetle gezmenizi önermiyorum.

Saklıgöl ve çevresindeki toprak yürüyüş yolu. Gölün çevresine tel çevrilmesi nedeniyle sadece restoranların olduğu yerlerde ayağınıza suya sokabiliyorsunuz. Ama bu patikada çocuklarla yürümek eğlenceli olacak.

Doğal güzellikler içerisinde ailecek fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Gölette yüzen ördekleri çocuklarla beraber besleyebilirsiniz.

Tabi çocuklar doğanın içerisinde yürüdükten sonra mutlaka acıkırlar. “Karamandere Saklıgöl” ya da “Saklıgöl Restoran”da yemek yiyebilir ya da mangal keyfi yapabilirsiniz. NOT: Kendi mangalınızı yapabileceğiniz bir mesire yeri değil burası. O nedenle sadece burayı çevirmiş olan iki restoranı kullanabilirsiniz.

Gölün üzerinde yer alan ördek evleri çoook şirin değil mi?

Saklıgöl‘ü gezdikten sonra Şile‘yi gezebilirsiniz. Hatta isterseniz geceyi buradan geçirin. Şile plajları tertemiz. Çocuklarla burada denize girip, kış için D vitaminlerinizi depolayabilirsiniz.

Yalnız bir uyarıda bulunmak isterim. Karadeniz’de çocuklarla veya tek başınıza yüzerken sahilden çok uzaklara gitmeyin. Çünkü farklı akıntısı sebebiyle bazen sizi uzağa çekip götürebilir. Bu nedenle Karadeniz’de yüzerken her zaman cankurtaranların tavsiye ettiği yerlerde yüzünüz.

Şilede yer alan plajlarda mayız ayında bile güneşlenebilir, denize çocuklarla ayaklarınızı sokabilirsiniz.

Şile Feneri, Ağlayan Kayalar, Sünger Bob’un Kalesi görülmesi gereken yerlerden.

Şile merkez çarşı yolu üzerinde yer alan şile bezi satan mağazalara mutlaka uğramadan eve dönmeyin.

Şile ve Saklıgöle Nasıl Gidilir?

İstanbul – Şile otoyolundan Şile‘ye dönün. Otoyol üzerindeki ilk ışıklarda (sola Şile merkezine dönüldüğü yerde) sağa giden Saklıgöl tabelaları takip edilir, buradan Ahmetli Köyü yönüne devam edin. Yol boyunca var olan Saklıgöl tabelaları izlenerek 2-3 km’lik kısa bir yolculuk sonrası Saklıgöl alanına ulaşılır.

Aynı şekilde bu yoldan geriye dönüş yapın. Otoyola çıkıp Şile yazan tabelaları takip ettiğinizde yarım saatte varabilirsiniz.

Şile Saklıgöl tesislerinin olduğu yerde çok büyük bir otopark yer alıyor.

Şile Saklıgölde yer alan otopark ve çevresi

Ama Şile‘de merkez ve çarşı içerisinde yaz mevsiminde oluşan trafik sorunları sebebiyle park etme sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Merkezin dışına park edip, güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Şile ve Saklıgölde Nerede Yenir?

Saklıgöl‘de zaten iki adet tesis var. Her ikisi de göl kenarında. Burada mangal keyfi yapabilir, sabah kahvaltısı ya da yemek alabilirsiniz.

Şile çarşısında pastaneler, sulu ev yemeği yapan yerler ve restoranları göreceksiniz. Bilir Döneri tavsiye ediyorum. Hem lezzet, servis ve fiyat olarak gayet ailelere uygun nezih bir ortam 😉 Marina civarındaysa balıkçı bulabilirsiniz.

Şile merkezde yer alan Bilir Döner’de marina ve Sünger Bob evine benzeyen kale görülebilir. Yanına gitmeye gerek yok bence. Merkezi gezip plajında yüzseniz yeterli.

Şile ve çevresinde daha görülecek yerler var. Mesela blogları araştırırken, Hacıllı köyünde yer alan Koca Deresi şelalesini gördüm. Günübirlik gittiğimiz için geriye dönüş yolunda uğrayamadım. Belki başka sefere görmek nasip olur.

Şile Feneri merkeze inen yol üzerinde ara sokaktan girip görebilirsiniz. Fenere çıkış yasak. Ama buradaki manzarayı seyretmenizi öneririm. Tabi ben böyle güzel feneri görünce fotoğraflamadan geçemedim 😉

Ve tabii ki o ünlü Şile bezinden yapılmış entarileri görmeden, dokunmadan ve almadan dönmemenizi tavsiye ederim. Gerçekten diğer yörelerde dokunanlardan daha farklı olan Şile bezi dokumalarını Şile merkez dükkanlarında görebilirsiniz.

Çocukla yaz tatilinde nerelere gidelim, nasıl gidelim diyorsanız blog yazılarımı tıklamaya devam edin 😉

Saklıgölde yer alan göl kenarı restoranları ve kayıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us