Şikago’da Çocukla Gezilecek Yerler III – Downtown dışında çocuklarla yapılacak 10 önemli etkinlik


İşte geldik Şikago ile ilgili aileler için hazırladığım rehber serimin sonuncu yazısına…

İlk yazım Şikago hakkında bilinmesi gereken 10 önemli bilgiyi içeriyordu.

İkinci yazımda Şikago’da çocuklarla gezilecek 10 önemli adresin yer aldığı aile rehberi tadında notlarım toparladım.

Üçüncü yazımsa,  Şikago şehri dışında çocuklarla neler yapabiliriz ve nereleri gezebiliriz gibi soruları olan ve alternatifler arayan ebeveynler için geliyor. Şehir dışındaki hayatı merak ediyorsanız ve vaktiniz yeterince varsa aşağıda bahsedeceğim zevkinize uyan yerlerin birkaçına çocuklarla gitmenizi tavsiye ederim.

1. Fair Oaks Farm

2. Brookfield Zoo

3. Şikago Çevresindeki Göller

4. Cracker & Barrel

5. Mitchell Museum of American Indians

6. Six Flags of Great America

7. Şehir Merkezi Dışındaki AVM’ler

8. Medieval Times

9. Chicago Botanic Garden

10. Genel Bilgi

Fair Oaks Çiftliği oyun ve piknik alanları
Fair Oaks Çiftliği oyun ve piknik alanları

FAIR OAKS FARM

Herhalde çocuklarla en seveceğiniz yerlerden birisi Fair Oaks Farm. Çocuklarınız inek, kuzu veya domuz gibi çiftlik hayvanlarını merak ediyorsa mutlaka bir günlük gezi yapmalısınız 😉

Evet Fair Oaks Farm bildiğiniz inek çiftliği. Tabi buraya gidiş yolunuz üzerinde birçok irili ufaklı başka çiftliklerin olduğunu görebilirsiniz. Büyük kırmızı renkli buğday ambarları, büyük tarlalar, büyük tarım aletleri, otantik Amerikan çiftlik evleri ve Amerikan kartalını gökyüzünde süzülürken bulabilirsiniz, kameralarınız açık olsun 😉

Çiftlikte ne gibi etkinlikler var?

Indoor etkinlik alanı: Amerikan okul otobüsleriyle çiftlikte tura başlamadan önce bir etkinlik alanında bekliyorsunuz. Burası harika ben bayıldım. Çocuklar için atlı karınca (daha doğrusu inekli ve domuzlu karınca), duvara tırmanma, sağma işlemini anlatan hatta denemenizi sağlayan manken inekler, çiftlik hayatıyla ilgili resim yapabilecekleri değişik alanlar vs…Çocuklarla beraber sizde bu alana girin ve mutlaka sağma işlemini deneyin, muhteşem ben çok hızlı hallettim ;))

İnek çiftliği gezisi: Tur için sizleri çağırdıklarında sıraya sokuyorlar ve bilekliklerinizden kontrol ediyorlar! İşte bu turun en önemli özelliği, bana göre tabi, ineklerin nerelerde yaşadığını, nasıl yem verildiği, yıkandığı ve en önemlisi nasıl sağıldığını canlı canlı seyredebiliyorsunuz… Bunun için sizi şu Amerikan okul otobüsü tarzında konforu az olan araçlara bindiriyorlar ve başınızda rehber eşliğinde turunuzu alıyorsunuz. Bu turu atlamayın derim çünkü birçok bilgi ediniyorsunuz. Mesela bir ineğin 4 ayrı midesi olduğunu ben bu yaşımda çocuklarsa şimdiden öğrendiler 😉

Çiftlikteki ineklerin yaşantısı, otopark alanı ve çiftlik marketi
Çiftlikteki ineklerin yaşantısı, otopark alanı ve çiftlik marketi

Yemek saati: Tabi sadece çiftliğin o süper kokan havasında sizi gezdirmiyorlar, biraz da bu taze taze sağılmış sütlerle yapmış oldukları ürünleri sattıkları kafe (“cowfe” deniyor), marketlerine, restoran veya fırınlarına yönlendiriyorlar.  Cowfe’de mutlaka “sweedish peynir” li tost ve yanına kakaolu süt öneririm. Tabi siz kahve alın canım kendinize 😉 Arkasından mutlaka ev yapımı dedikleri dondurmalarından çocuklara tattırın. Yalnız Amerikan porsiyonlarının bize göre 2 katı olduğunu dikkate alarak siparişinizi verin.

Outdoor etkinlik alanı: Minik karınlar doyurulduktan sonra artık onları çayıra salma zamanı geldi. Çiftliğin arka tarafında çocukların yapabilecekleri dış mekan etkinlikleri var. Buraya Mooville diyoruz. Çeşitli zıplama alanları, süt şişesine tırmanma, daha minikler için tren ve piknik masalarında geçirilen rahat zaman. Gözünüzün alabildiğince ufuk çizgisine kadar giden tarlaları seyredin, bırakın çocuklarda özgürce koşsun eğlensin.

!!Müthiş deneyim: Siz hiç bir inek ya da domuz nasıl doğar görmüş müydünüz? Evet işte burada görebilirsiniz. Ayrı ayrı çiftlik evleri içinde inek ve domuzlar için doğumhaneler hazırlanmış. Evlerin üzerinde yanan trafik ışıklarına dikkat edin. Kırmızı  ise “doğum yok”, Sarıya dönmüşse “doğuma hazırlanan inek olduğu” ve Yeşil ise artık “doğumun başladığını” gösteren lambalar sayesinde bu müthiş deneyimi yakalayabilirsiniz.

Tabi doğumu seyrederken inekleri bir cam muhafazanın ardından seyrediyorsunuz. Bu nedenle seslerini duymak mümkün değil. Birçok Amerikalı aile çocuklarını (yaşları farketmeksizin) bu alana sokmaktan çekinmiyor. Tabi bu size kalmış bir karar, ben doğum sonrasında anne ineğin bebeğini nasıl temizlediği ve yürümesi için nasıl teşvik ettiği bölümde Ece ve Egeyi çağırdım. Çıkışta da yeni doğmuş bebek ineklerin bulunduğu alanda biraz durup onları mutlu mutlu seyrettik.

Son olarak dönüş yolu için mutlaka fırına uğrayıp, şu büyük kurabiyelerden almanızı öneririm. Tabi birde bu çiftliği size hatırlatacak güzel fotoların yanısıra Cowfe‘den hediyelik bakabilirsiniz.

Çiftlikte yer alan Cowfe deki peynir bölümü... hımmm leziiizzz ;)
Çiftlikte yer alan Cowfe deki peynir bölümü… hımmm leziiizzz 😉

Bilet ücretleri:

Yetişkin: $17

Çocuk (3-12 yaş arası): $12

Adres:

Fair Oaks Farms
856 N 600 E
Fair Oaks, IN 47943

Ulaşım:

Özel araç:

Şikago merkezden giderseniz; I-65 Güney yolu Winamac’e doğru alıp, 220 nolu çıkıştan ayrılın. Sonra Batıya SR14 üzerinden devam edin ve 600E (doğu) ye gelince güneye dönüp tabeları takip edin.

!!NOT: Çiftliğe güneyden gelenler mutlaka City of Momence’e uğrayın. Burası eski Amerikan kasabalarından. Son 30-40 yıldır binalarda değişiklik yapılmamış. Birçok filmde ayrıca burada çekiliyormuş.

Hayvanat Bahçesi girişi- bilet ve park yerleri
Hayvanat Bahçesi girişi- bilet ve park yerleri

BROOKFIELD ZOO

Şikago dışında geniş alan üzerine kurulu olan Brookfield Hayvanat Bahçesi birçok hayvan türünü doğal yaşamları içerisinde gözlemleyebileceğiniz bir “Ormanat Bahçesi” diyebilirim.

Yine Amerikalıların ince şehir planlamacılığı burada da öne çıkmış. Hayvanat Bahçesine girmeden önce arabanızı park edebilmeniz için sizi farklı bir alana doğru yönlendiriyorlar. Alabildiğine geniş otoparkta yer seçmeye doyamayan bizler girişe en yakın yere doğru park ediyoruz. Sonra okları takip ederek bilet gişelerine geldik. Biletlerimizi aldığımız yerde dinlenebileceğiniz, ormanatta “tuvaletim geldi anneee!!é-” çığlıkları atan çocukları düşünerek koyulmuş temiz tuvaletler, su veya içecek alabileceğiniz noktalar. Tabi biz otobanın üzerinden çocuklarla nasıl Zoo ya gideriz diye düşünürken alt geçidi keşfedince çok sevindik. Çocuklar tabi özgürce koşarak hayvanat bahçesinin olduğu yere vardılar.

Bahsetmiştim değil mi, çok büyüüüük bir alan diye. Bu nedenle pusetsiz olmayı düşünmeyin. 6 yaş için bile lazım. Eğer elinizde yoksa dert etmeyin, size kiralık olarak çocukları oturtabileceğiniz çekçekler veriyorlar. En son çıkışta bunları teslim ediyorsunuz.

Brookfield Hayvanat Bahçesindeki hayvanlar ve çocukların neşesiii
Brookfield Hayvanat Bahçesindeki hayvanlar ve çocukların neşesiii

Brookfield Zoo’da neler yapılabilir?

 Öncelikle etrafı küçük trenle gezmenizi tavsiye ederim. Böylece tüm tema ve habitatı bir çırpıda görebilirsiniz.

Daha sonra ilginizi çeken ve minişlerin merak ettiği hayvanların olduğu bölümlere yönelin. Tabi biz büyük maymun, bizon, kanguru, aslan, zürafa ve su aygırlarını seçtik. Önemli olan bu noktalarda hayvanları doğal ortamlarında gözlemleyebilmeniz. Maymunları mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Lütfen koşturarak değil, biraz çocuklara bırakarak ve hedeflerinizi belirterek gezin. Bütün alanı tam manasıyla bir günde gezebilmek sabah 8 akşam 8 mesaisi ister. Bu nedenle vazgeçin.

Yemek saati için alternatifler çok. Kendiniz önceden hazırladığınız sandviç ve meyvelerinizi alıp çimenlik alanlara veya piknik masalarına oturabilirsiniz. Başka bir seçenekte girişte yer alan kafede hamburger, sosisli gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. En son olarak bazı noktalarda büfeler var. Buralardan pretzel, mısır patlağı, dondurma ve başka atıştırmalıkları alabilirsiniz. (Not: Sosisli genel olarak Amerika’da domuz ürünleri kullanılarak yapılır. Sadece Şikago’da dana etinden yapılan var, sorduğunuzda size hangilerinin domuz yapımı olduğunu söylüyorlar. )

Amerikan kartalı kanatlarını açtığında bir uçtan diğer uça genişlik 183 cm civarındadır. Bırrrrr dikkat ;)
Amerikan kartalı kanatlarını açtığında bir uçtan diğer uça genişlik 183 cm civarındadır. Bırrrrr dikkat 😉

 Farklı iklim ve farklı kıtalarda yaşayan hayvanı Brookfield Zoo’da 20 ayrı temayla doğal ortamlarındaki yaşayılarını seyredebilirsiniz. (Biz zürafaların önünde piknik yaptık 😉 ) Lütfen kendinizi kaptırıp hayvanlara yediklerimizden atmayalım, bu onların sağlıkları için tehlikeli olabilir!

Brookfield Zoo da bazı hayvanları yakından görebilir ve bunlarla yakın temas halinde bir saat zaman geçirebilirsiniz. Ancak bunun için önceden rezervasyon yapmalı ve kişi başı $70’dan başlayan ve üzeri ücretleri ödemeniz gerekiyor.

Nehir timsahları
Nehir timsahları

Bilet ücretleri:

Yetişkin: $16.95

Çocuk (3-11 yaş) : $11.95

Çekçek (wagon): $9 (daha kullanışlı, çocuk istediği yerde kendi iniyor ve biniyor.)

Bebek puseti: $10

Adres:

8400 31st Street (1st Avenue and 31st Street), Brookfield, IL 60513

Ulaşım:

Özel araç:

Şehir merkezinden I-290 veya I-55 rotalarını gösteren tabelaları takip ederek ana yol üzerinden devam edin ve Brookfield levhasından giriş yapın. Daha sonra yol üzerinde Brookfield Zoo tabelalarını takip ederek hayvanat bahçesine ulaşacaksınız. Biraz ileride yine park edilecek yerleri gösteren işaretleri takip ederseniz arabanızı $10 ücret karşılığında otoparka bırakabilirsiniz. Yalnız burası çok büyük, dönüşte kaybolmamak adına aracınızı bıraktığınız bölümün işaretini not etmeyi unutmayın.

Toplu Ulaşım:

Metra isimli ulaşım ağını kullanarak Şikago Union İstasyonundan hayvanat bahçesine en yakın olan Brookfield- Holywood İstasyonunda inebilirsiniz. Metralar bir çeşit tren olup, ücreti için ortada dolaşan kondüktüre nakit ödeme yapabilirsiniz. (kişi başı $3 civarında) Holywood İstasyonunda indiğinizde 2 blok kadar yol yürüyüp güney kapısına ulaşılıyor.

Atlı karınca, tram ve gergedan. Yalnız Gergedana dikkat, direk üstünüze doğru yürüyorrr
Atlı karınca, tram ve gergedan. Yalnız Gergedana dikkat, direk üstünüze doğru yürüyorrr

ŞİKAGO ÇEVRESİNDEKİ GÖLLER

Illionois Eyaletinde birçok irili ufaklı göl ve göletler mevcut. Zaten Şikago, Michigan Gölünün çevresinde kurulmuş. Aynı şekilde hem şehrin içinde, hemde şehir merkezi dışında ya da bayağı dışında bir çok göl turizme açık.

Şehir merkezine yakın olmaları açısından Beck Lake Forest ve Lake Ellyn Park tavsiye edilen göller arasında. Buralarda neler yapılabilir? Yürüyüş, bisiklet, piknik, koşu, balık tutabilirsiniz. Şehir içinde olup doğayı hissettiğiniz o kalabalığın yok olduğu huzurun hakim olduğu parklar arasındaki bu çevre düzenlemelerini görmek gerekli.

Gölden bazı manzaralar
Gölden bazı manzaralar

Bunların dışında Lake Genova yine Şikagolular arasında bayağı popüler. Yalnız bu göl Wisconsinde olup, merkezden 2 saat uzaklıkta. Bu bölgede birçok kalınabilecek oteller mevcut. Birçok farklı etkinliklere de çocuklarla beraber katılabilirsiniz. Günü birlik piknik yapabilirsiniz, çocuklarla kamp ateşi yakabilirsiniz, plajda göle girebilirsiniz, golf oynayabilirsiniz, balık tutabilirsiniz, bisiklet kiralayabilirsiniz ve etrafı gezip Amerikan tarihine tanıklık eden bazı mimari yapıları ve müzeleri gezebilirsiniz. Ayrıca meraklıysanız çocuklarla macera yaşayabileceğiniz farklı etkinlikler sunan eğlence alanları da bu bölgede yer alıyor. Mesela Aerial Adventures gibi…

Biz Şikago’dan daha uzakta olan Perry Farm isimli göle yakındık. Burada çocuklarla beraber göle yürüdük, çiftlikteki hayvanlara baktık, park alanında bayağı takıldık ve piknik yaptık. Tamamen doğa içinde olan bir yandan da bakımlı temiz ve korumalı olan göl kenarlarında piknik yapmanızı tavsiye ederim.

Perry Çiftliğinden bazı kareler
Perry Çiftliğinden bazı kareler

CRACKER & BARREL

Şehir merkezinden biraz dışarı çıkınca restoranların daha çok “mall” denilen alışveriş alanlarının bulunduğu yerlerde olduğunu göreceksiniz. Yemek için birçok seçenek var ve tabi kendi zevkinize göre bir yere girmenizi tavsiye ederim. Hele çocuklarla gezerken bazen onlara uygun olan yerleri seçmek gerekecektir. Bunlar neler? Taco Bell, Mcdonalds, suşi ;), subway tarzında farklı çeşitleri bulabilirsiniz.

Ama bir yer var ki bizim favorimiz oldu.

Cracker & Barrel'dan bazı karelerr
Cracker & Barrel’dan bazı karelerr

Cracker & Barrel

Eski Amerikan kovboyları kasabasında yemek yiyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz bir restoran. Bir anda kovboy filmleri zaman tünelinde geçip John Wayne’in atıyla  barın önüne park edip içeriye girecekmiş gibi hissediyorsunuz.

Şehir dışına çıkarsanız mutlaka uğrayın, birşeyler yemek zorunda değilsiniz, şöyle bir göz atıp çıkabilirsiniz. Çünkü içeride Amerikalıların evde, yolda, at üzerinde, çiftlikte kullandıkları geçmiş dönemlere ait birçok araç ve gereç var. Hepsini ayrı ayrı incelemek çocuklar için çok eğlenceli olacaktır. (Eski kovboy mataraları, daktilolar, eyerler…)

Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği servisi olan bu restorana rezervasyon yapmadan gidebilirsiniz. Çocuklar için menüleri var. Ayrıca yemek olarak eski tarzda ev yapımı Amerikan yemeklerini burada bulabilirsiniz. Et, balık ve tavuk üzerine olan yemek menülerinin yanına birkaç çeşit malzeme isteyebiliyorsunuz. Tavsiyem ne alırsanız alın mutlaka ortaya coleslaw ve mısır unundan yapılmış muffinlerden söyleyin. Ayrıca çocuklarınız severse “macaroni ‘n cheese” alın. Bildiğiniz makarna üzerine çedar peynirini biraz daha sulu hale getirip karıştırıp servis ediyorlar. Biz o kadar çok sevdik ki, artık evde yapıyorum 😉

MITCHELL MUSEUM OF AMERICAN INDIANS

Eğer siz de benim gibi yerlileri görmek isterseniz, bulamazsınız. Artık onları sadece müzelerinde veya kendilerine özel ayrılmış topraklarında bulabilirsiniz. İşte Mitchell Müzesini gezdiğinizde yerlilerin yaşamlarından bazı şeyleri müze tadında yaşayabileceğiniz bir nokta. Bunların yanısıra özel programlarda hazırlanıyor. Mesela yerli sanatçılardan müzik, sanat, yerlilerin eskiden kullandığı seramik ev gereçlerinin yapımı veya kendi kültürlerine ait çocuk masalları anlatımı vb… Müzeye gitmeden önce programlar ve yol bilgisi hakkında bilgi alın. Burası ev tadında bir müze bilginiz olsun 😉

Kızılderili kıyafetleri
Kızılderili kıyafetleri
Kızılderililere ait müze binası
Kızılderililere ait müze binası

 

Mitchell Müzesinde Amerikan yerlilerinin kullandığı kano
Mitchell Müzesinde Amerikan yerlilerinin kullandığı kano

 

Bilet ücreti:

Yetişkin: $5

Çocuk: $3

Adres:

Mitchell Museum of the American Indian
3001 Central Street
Evanston, Illinois 60201

 

SIX FLAGS GREAT AMERICA

Şimdi de sıra adrenalin dolu eğlence parkı arayanlara…

Six Flags of America bunlardan bir tanesi ve en donanımlısı diyebilirim. Bu tipte parkları Amerika’da her yerde bulabilirsiniz. Hatta buralara gittiğinizde Amerikalıların, adrenalin dolu olan bu eğlence yerlerini ne kadar çok sevdiklerini kalabalıktan anlayabilirsiniz. Su parklarında aktiviteler, roller coasterlar, go cartlar, sezona göre temalı festivaller, miniklere uygun atlı karınca, trenler, arabalar ve daha birçok benzeri etkinlikler için buraya gitmenizi tavsiye ederim.

Nasıl heyecanlı görünüyor değil mi... Anneeeeemmm ;)
Nasıl heyecanlı görünüyor değil mi… Anneeeeemmm 😉

Aktivite alanında her yaşa ve boya uygun etkinlik bulmanız mümkün. Yalnız boyu “inch” den ” cm” ye çevirmeyi iyi anlamak gerekiyor. ( 1 inch= 2,5 cm civarı. Yani 165 cm iseniz 66 inch oluyorsunuz.)

Park girişinde genelde kuyruk olmayacaktır ama online bilet almanız da mümkün. Ayrıca otopark için $25 gibi bir ücret ödeyeceksiniz 😉

Biletinizi bir günlükte alabilirsiniz ya da birkaç defa giriş olarak da. Bu sizin tercihiniz. Bir gün içinde buradaki çeşitli araçlara çocuklarla binmeniz mümkün değil. Ama zaman kısıtlamanız varsa planınızı yapıp ona göre şehre geri dönebilirsiniz. Çoğu aktivitenin önünde sıra olacaktır, buna hazırlıklı olmanızda fayda var.

Diğer alternatif ise Six Flags‘e yakın bir otelde kalıp birkaç gün keyfinizce burada çocuklarla eğlenebilirsiniz. Hatta size aşağıda bahsedeceğim Gurnee Mill Mall outlete gidip birçok markayı gezip indirimli alışveriş yapabilirsiniz.

Yemek veya diğer ihtiyaçlar için Six Flagste çocuklarla gezerken birçok alternatif karşınıza çıkacak. Artık sizin ve çocuğunuzun zevkine uygun bir karışım yapabilirsiniz.

Bilet ücretleri:

Yetişkin: $68.99

Çocuk: $46.99

2 yaş ve altı ücretsiz 😉 (Heyoo)

Adres:

1 Great America Parkway, Gurnee, IL 60031

Ulaşım alternatifleri için bakınız.

Otopark $25 olup, online ödeme yapabilirsiniz.

ŞİKAGO DIŞINDAKİ MALLER (AVMLER)

Gurnee Mills ya da North Brook Mall.

Alışveriş yapmak ve bütün markaları bir yerde bulmak isteyenlere sesleniyorum. İşte bu iki AVM’yi size ayrı ayrı önerebilirim.

North Brook Mall, özel araçla gittiğinizde şehir merkezinden yarım saat, Gurnee Mills ise bir saate yakın uzaklıktadır.

Gurnee Mills AVM

Bourbonnais yakınlarında kaldığımız için bu iki AVM’ye de uğramadık. Genel olarak alışveriş için gelenlere buralar indirimler açısından tavsiye edildiğini biliyorum.

Hem eğlence parkına gidelim hem de alışverişi rahat rahat yapalım diyorsanız Gurnee Mills Mall’ü aileler tercih ediyorlar.

Kızınızla alışveriş yapıyorsanız birçok markanın olduğunu unutmayın 😉 Bourbonnais de yaptığımız alışverişten biliyorum, baştan çocuklarla anlaşıp gitmekte fayda var.

MEDIEVAL TIMES

Yine bir başka coşkulu 😉  eğlence alanı. Bu sefer Amerikalı değil ama Ortaçağ Avrupasına ait geleneklerin tiyatro usulü canlı olarak sergilendiği bir aktiviteye ne dersiniz?

Ortaçağ Avrupasında krallar, kraliçeler ve onların uğruna dövüşen kahraman şövalyeler ve onların yaşamlarına ait hikayeleri biliriz. İşte Medieval Times da sizlerde, eskiye dönük canlandırmayı yaşayabilirsiniz.

Kral ve kraliçe şövalyelerin kahramanca çarpışacağı alanda ortaçağ müziği eşliğinde yerlerini alıyorlar. Sonra sizlerde başlarınızda taçlarınızla yemek masalarınıza diziliyorsunuz.

Ortaçağa ait yemek ve turnuva gösterisinden bazı karelerr
Ortaçağa ait yemek ve turnuva gösterisinden bazı karelerr

Sonrasında artık Kara Şövalyeyi mi yoksa beyaz şövalyeyi mi görmek isterseniz?

Heybetli kıyafetleri ve atlarıyla gelip seremoni yaptıktan sonra sizlere teatrel bir dövüş sahnesi gösteriyorlarmış.

Tabi bundan sonra ortaçağa ait yiyeceklerinizi yiyorsunuz. Tatlarının ne kadar güzel veya kötü olduğunu bilemiyorum. Ama tabi bu da farklı bir tecrübe zevkinize ve çocuklarınıza göre böyle bir aktiviteye katılmanızı öneririm.

Çocuklar öğrendiğim kadarıyla buradan çok eğlenerek çıkıyorlarmış. Ne de olssa küçük taçlarıyla etrafta gezmek onlarında hoşuna gidiyor.

Bilet ücretleri:

Yetişkin: $61.95

Çocuk: $36.95

3 yaş ve altı ücretsiz heyooo!!

Alternatif paket seçenekleri için bakınız.

Adres:

2001 N. Roselle Road
Schaumburg, Illinois 60195

Yol tarifi için bakınız.

CHICAGO BOTANIC GARDEN

Şikagoya çok yakın mesafede olan ve çocuklarla gezilebilecek harika bir botanik bahçesine gitmeye ne dersiniz?

Chicago Botanic Garden (Şikago Botanik Bahçesi) 9200 adet farklı çeşitte bitkinin oluşturduğu bir habitat. Çocuklarla böyle bir bahçeyi gezerken değişik renk ve ebatlardaki bitkiler ve ağaçlar ve bunların nasıl korunduğuna beraberce bakın. Çeşitli ülkelerden getirilen ve bağışlanan pahalı ağaçlar ve bitki örtülerinin oluşturduğu görsel bir şölen sizi bekliyor. Tabi hal böyle olunca fotoğraf makinanız, selfie stick’inizi mutlaka yanınızda götürün. Çünkü burada yakalayacağınız güzel aile kareleri sonra duvarınızı hatıra olarak süsleyecektir. Böylece bu cennet bahçesinden bir kuple enerji evinize de yayılayacaktır.

Şikago'daki Arboretum ;)) renklere baksanızaa...koş gel nefes al içine çek bu dünyayı diyorrr banaa ;)
Şikago’daki Arboretum ;)) renklere baksanızaa…koş gel nefes al içine çek bu dünyayı diyorrr banaa 😉

Bahçe, çok büyük bir alan üzerine kurulu. Bu nedenle çocuklarla beraber tram olarak isimlendirilen küçük trenlerle bir tur atmanızı öneririm. Hem böylece etrafta göreceğiniz tüm habitat hakkında bilgi de alabilirsiniz. (Tram ücretleri:  Yetişkin $6 ve çocuk (3-12 yaş) $4)

Çocuklarla Şikago Botanik Bahçesi geziniz esnasında çeşitli kuşları da gözlemleyebilirsiniz. “Garden Kafe”de bir ara verip, bisiklet sürebilir ya da güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yalnız kaykay, paten ve maalesef scooter yasak 🙁 Birde evcil hayvan yasağı var.

Sadece bahçe gezisi değil, birçok etkinliğe de Şikago Botanik Bahçesinde çocuklarınızla beraber katılabilirsiniz. İlgli eğitimler, mevsimsel temalara göre farklılık gösterebilir. Programları detaylı inceleyebilmek için bakınız. (Ücret: $24)

Girişi ücretsiz olan bahçeye Loop’tan (yani merkezden) 1 saat gibi bir sürede özel araçla ulaşabilirsiniz. I-94 W (Batı) yönünde devam edip, Lake Cook Road- US 41N (kuzey)yönünde devam edin. Sonra Lake Cook Road çıkışını gördükten sonra sağdan takip edin, bahçeyi sağınızda göreceksiniz. Otopark için hafta içinde $25 ve hafta sonlarında $30 ücret verilmektedir. (Not! Bu açıklamayı Google Mapsten aldım bilginizee)

Ya da Metra treni kullanarak Ogilvie Transportation Center istasyonundan, North (Kuzey) hattında yer alan “Glencoe” kasabasına gidip, istasyonun önünde yer alan “213” numaralı belediye otobüsüne binerek, (10 dakikada) Chicago Botanik Bahçesi’ne varabilirsiniz.

Adres:

1000 Lake Cook Road
Glencoe, IL 60022

Momence kasabası hala eski binalarını koruyor. Bu nedenle birçok Holywood filmi burada çekilmiş. 2002 yılında çekilen Paul Neman & Tom Hanks rol aldığı " The Road to Perdition" bunlardan bir tanesi..
Momence kasabası hala eski binalarını koruyor. Bu nedenle birçok Holywood filmi burada çekilmiş. 2002 yılında çekilen Paul Newman & Tom Hanks rol aldığı ” The Road to Perdition” bunlardan bir tanesi..

GENEL BİLGİ

Şehir merkezinden daha farklı bir kültürel ortamı olan Amerikan kasaba hayatını merak edenler için tavsiye edebileceğim dokuz ayrı adresi çocuklarınızla gezerken bazı önemli noktalara dikkatinizi çekmek isterim.

 • Öncelikli olarak yanınızda mutlaka iyi bir harita bulundurun. Ya da şu navigasyonlardan almanız en yararlısı olacaktır. İster şehir dışında ister şehir içinde gerekiyor. Çünkü Şikago sokaklarında ya da otoyol üzerinde  yol bakım çalışması olduğunda navigasyon cihazı sayesinde yeni bir rotayı hesaplayıp ilerleyebilirsiniz.
 • Otoban üzerindeki tüm yol gösteren işaretlerin sayı ve harften oluştuğunu fark edip paniğe kapılmayın. Amerika’da bütün bir ülke adeta cetvelle çizilmiş yollarla birbirine bağlanmış. Bunlarda sayı ile adlandırılmış. Sonrasında yolun sonu başı demek saçma 🙂 olacağı için yönler belirtilerek gidilecek yerin kolayca bulunması sağlanıyor. Mesela bulunduğunuz noktadan kuzeye doğru gidecekseniz North -N- harfi gelerek alacağınız rotadaki yolun numarasının yanına eklenmiş. Nasıl ama? Bunu çözmemiz bizim bayağı zamanımızı aldı. Ama anlayınca herşey kolay 😉 merak etmeyin. Kısacası hedefe giderken haritanızdan bakarak, ulaşmanız gereken yol numara ve harflerini not edin ve yola öyle çıkın.
 • Şehir dışına özel araç olmadan çıkıyorsanız metra tramvayını kullanmak gerekiyor. Bunun için istasyon önlerindeki makinalardan kredi kartınızı kullanarak ya da nakit ile kart bastırabilirsiniz. Eğer birden fazla kullanmayacaksanız size tavsiyem bununla zaman kaybetmeyin. Trende gezen kondüktöre de nakit ödeme yapabilirsiniz. Eğer kart almışsanız kondüktör kartı istiyor ve karta kişi sayısı kadar delik açıyor ;)) Çok nostaljik değil mi….
 • Çocuklarla şehir dışına çıktığınızda yanınızda mutlaka mevsime göre şemsiye, yağmurluk, şapka ya da yedek kıyafet bulundurun. Ayrıca çocuklarınızın ihtiyaçları için küçük atıştırmalıklar almanızda fayda var. Genel olarak fazla trafik olmasa da yukarıda bahsettiğim adresler aşağı yukarı 1 saatte ya da daha fazla zamanda varılacak noktalardır. Uzun otobanlarda da alışveriş için benzin istasyonu göremeyebilirsiniz.
  Klasik Amerikan Çiftlikleri, şehirden çıkıp kırsala doğru ilerlediğinizde görebilirsiniz.
  Klasik Amerikan Çiftlikleri, şehirden çıkıp kırsala doğru ilerlediğinizde görebilirsiniz.
 • Eğlence parkları veya bahçelerin çevresindeki kafe veya restoran ziyaretlerinizde, haftasonu veya festival dönemine denk geldiyseniz mutlaka yoğunluk olacaktır. Bu nedenle yemek servisleri umduğunuzdan da uzun sürebilir.
 • Yol üzerindeki ya da çevredeki uyarı tabelalarını dikkate alın. Çünkü yanlış bir davranışınızın sonucu polisin yanınızda bitivermesiyle sonuçlanabilir 😉 (Mesela engelli otoparkına gidip parketmeyin, ya da yollarda belirtilen hız sınırını aşmayın.) Kasabalarda genellikle polisler güleryüzlü ve kibar oluyorlar ama mutlaka emirlerine dikkat edin. Ne de olsa adamlar CSI gibilerr.
 • Puset gibi tekerlikli araçlar Amerika’da çok rahat kullanılıyor. İhtiyacınız varsa her yere götürebilirsiniz, hem böylece rahat gezme imkanınız olur.
 • Genel olarak yaz kış soğuğu seven Amerikalılar için,  avm, dükkan, tren, müze vb yerlerde her zaman yüksek derecede soğutma bulunuyor. Bu pek bizlerin alışkın olmadığı bir durum. Bu nedenle de çocuklar için her zaman küçük hafif bir hırka, şal, yelek vb.. bulundurun.
 • Birde yolda bile yürürken size hafifçe çarpan birisi dönüp ” Excuse me” derse şaşırmayın lütfen. Genel olarak Amerikalılar medeniyet seviyesi yüksek insanlar olmaları nedeniyle yolda bile sizi hiç tanımayan bir kadın ya da erkek o gün ayağınızdaki ayakkabıyı beğenmişse gelip bunu sizinle paylaşabiliyor. Ne kadar nazik insanlar anlatamam.
 • Tabi bazıları çok nazik olsa da lütfen kasaba veya şehirde zencilere çok dikkatle bakmayın. Çocuklarınızı da bunu önerin. Maalesef Amerikan tarihinin ve geçmişte kalan kölelik rejiminin baskısı sebebiyle size gelip neden baktığınızı uygunsuz bir şekilde sorabilirler.

Evet Şikago ve çevresinde ailecek yapmış olduğumuz gezimize “The End” deme noktasındayım. Çocuklarla gezerken  neler yapabileceğiniz, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve etkinlikler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Bu yazılarımda çoğu etkinlikler kendi tecrübelerim ve bazı kısımları da diğer aile fertleri veya arkadaşlarımdan öğrenerek yazdığımı belirtmek isterim.

Bütün gezilerimizde çocuklarım arabada yolda sıkılmasınlar diye geliştirdiğimiz birçok oyunun dışında söylediğimiz ve bana artık tamamen ABD’yi hatırlatan şarkının bir kuplesiyle Şikago ile ilgili yazı dizilerimi noktalıyorum 😉

Old MacDonald had a farm,
Ee i ee i oh!
And on that farm he had some cows,
Ee i ee i oh!
With a moo-moo here,
And a moo-moo there
Here a moo, there a moo,
Everywhere a moo-ooo
Old MacDonald had a farm,
Ee i ee i oh!

🙂

Brookfield Zoo'da aile boyu fotoğraf çekimi zamanı
Brookfield Zoo’da aile boyu fotoğraf çekimi zamanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us