Şikago’da Çocukla Gezilecek Yerler I – Şehir hakkında 10 önemli bilgi

Şikago, Orta Batı Amerika’da Michigan Gölü kenarında kurulmuş, Illinois eyaletine bağlı bir ABD şehri. İsmini, bu topraklarda yetişen “shikaakwa” adlı bitkiden almış.

ABD tarihinde politik, ekonomik, spor ve sanat gibi alanlarda önemli oluşumlara etkisi olan ve halende olmaya devam eden bu şehirde gezilesi çook yerler var. Elbetteki tarihi 1833 yıllarına dayanan Şikago şehri, bizim gibi yaşlı kıtada yaşıyanlar için aa daha ne kadarlık tarihi var ki dedirtiyor. Avrupa veya Asya’da yer alan kentlerle karşılaştırmadan başka bir gözlükle etrafı görmeye karar verdik.

Bu gözlük, “nasıl bir yüzyılda medeniyet merkezi olunur” muş bunu görmek içindi. Akraba ziyareti için gittiğimiz Şikago şehrini çocuklarla gezerken bu fırsattan yararlanıp farklı yerleri hep beraber gezdik. Böylece çocuklarımızın da bu kültürle interaktif olmalarını sağlamak çok kolay oldu.

Michigan Nehri kenarında yükselen gökdelenler

Avrupa’dan giden mimarların ellerinde hayat bulmuş bir şehir. 1871’de çok büyük bir yangın çıkıyor. Michigan nehri üzerinde aldığımız bot turunda rehberimiz Jim’in anlattığı yangın hikayesi şöyleydi; O zamanlar bildiğiniz Amerikan filmlerindeki gibi bir kasaba düşünün. Mrs. O’leary, o gece keçisini sağmak için ahıra gitmiş ve gaz lambasını yere bırakmış. Bu sırada çıkan şiddetli rüzgar, kadının yere koyduğu lambayı düşürmüş. İşte bu yangının başlamasına sebep olmuş. Şehirde yaşanan büyük kuraklık yüzünden itfaiye yeterli olamamış ve yangın herşeyi almış…

Sadece Water Tower denilen bina kalmış. Şimdilerde bu binayı sürekli ayakta tutmaya çalışıyorlar. Michigan Avenue üzerinde farklı mimarisiyle hemen fark edersiniz. Bize göre biraz daha tarih kokan bir anıt 🙂

Tabi bu büyük yangından çok büyük dersler çıkarılmış. Hemen şehir masaya yatırılmış ve zamanın en iyi Avrupalı mimarları çağrılmış. Yepyeni bir şehircilik anlayışıyla hareket edilerek şimdinin temelleri atılmış. Göl ve gölden uzanan Şikago nehrinin kenarında yükselen gökdelenlerin ve birçok parkın yer aldığı, kumsallarında ailelerin denize girdiği, bisiklet sürüp piknik yaptığı ve geniş caddelerin arasında nefes alan düzenli ve canlı bir kent ortaya çıkmış.
Şimdi Şikago şehrini çocukla gezerken bilinmesi gereken 10 genel ama önemli bilgi:

1. Şikago ismi nereden geliyor?? Amerika’da bu bölgede yaşayan Patawomi yerlileri, Michigan gölüne akan nehre “büyük, ulu” anlamında olan  ya da bu topraklarda yetişen bir çeşit soğanlı bitki olan “Checaugou” ‘dan  aldığı söylenir.

Şikagonun ünlü buz hokey takımına ait bayrakları her yerde görebilirsiniz- Chicago Hawks takımı

 

2. Şehir planı: Yangın sebebiyle yeniden planlanan şehrin State ve Madison caddeleri 0-0 noktaları olarak tanımlanmış. Böylece diğer caddeler bu iki ana yolun üzerine paralel ve dik keserek numaralandırılmış yani isimlendirilmiş. Bu sayede şehrin büyük bölümünde kaybolmak zor 🙂


Yerel yönetim açısından incelendiğinde şehir; The Loop (Şehir merkezi, en çok gezeceğiniz bölge), Kuzey Yakası (Plaj bölgesi), Güney (Museum Campus; çocuklarla gezilecek müzelerin ve Grant Park’ın bulunduğu bölge)  ve Batı yakası olarak dört ana bölgeye ayrılmıştır.


Şikago Merkez Haritasıyla gezerken nerede olduğunuzu bulabilirsiniz.

3. Şikago’ya neden Windy City denilmektedir? Windy city, tam olarak Türkçeye çevrildiğinde, rüzgarlı şehir manasına geliyor. Evet, Şikago’da gölün ve nehrin getirdiği serinlik sebebiyle genel olarak soğuk ve rüzgarlı bir iklime sahip. Bu şekilde anılma nedeni aslında, eski siyasi hareketliliğinden kaynaklanmaktadır. Halen ABD Başkanı olan Obama’da Şikago’ludur.

 

4. Peki hava durumu nasıl: Genel olarak hep soğuk. Kışın dondurucu. Yazın temmuz ve ağustos ayında ise nemli ve sıcak. Geriye rahat gezilebilecek dönem olarak sonbahar ve ilkbahar kalıyor. Bu mevsimlerde de Mayıs sonu- haziran başı ve eylül-ekim aylarını tercih edin. Genel olarak serin ve ara ara yağışlı olması muhtemel. Benim tavsiyem, hep üstünüze alabileceğiniz ince bir yağmurluk veya şapkalı birşeyler yanınızda bulundurun.

 

5. Ulaşım: Evet her büyük şehirde olduğu gibi ve ne kadar da şehir planlamacılığı sonucunda çoook geniş caddelerde olsa “rush-hour” yani işe gidiş/ dönüş saatlerinde burada da trafik yoğunluğu var. İstanbul’dan sonra diğerlerini pek trafikten saymıyorum.


Şehri turistik gezebileceğimiz ulaşım araçları nelerdir?


Çocuklu ve küçük çocuklu ailelere her zaman tavsiyem “hop on/ hop off turlar“. Çocuklarla çoğu yeri yürümek veya puseti gezdirmek bazen çileye dönüşebilir. Hem onlar için üstü açık otobüslerle gezmek eğlenceli oluyor. Sizde istediğiniz durakta inip tekrar aynı yerden binebilirsiniz.

Otobüste kolay bir ulaşım aracı. Her yerde duraklar var, nerdeyse her blok  başında. CTA (Chicago Transit Authority) sayfasından da gideceğiniz yerlerin adreslerini girerek hangi otobüse bineceğiniz bulabilirsiniz. Mesela havaalanında otelinize kadar hangi hatları kullanmanız gerekiyor ve bilet ücretlerinin neler olacağının tüm bilgisini bulabilirsiniz.

Mutlaka ücreti tam olarak bulundurmaya çalışın. Genel olarak üstü kalsın demek zorunda kalmayın 😉

Otobüs ücretleri için CTA

Şikago merkezde kullanabileceğiniz çeşitli ulaşım alternatifleri

Bisiklet kullanımı en yoğun kullanılan alternatif. Bisiklet yolları ve bisiklet park alanları her yerde. Cadde de bile sürmek zorunda kalsanız, trafik kurallarına uyduğunuz müddetçe çok güvenli yolculuk yapıyorsunuz. Yalnız 16 yaş ve üzeri trafikte kullanabilir, bilginize. Şehir özellikle herkesin bisiklet kullanması için kolaylıklar sağlamış. Yine CTA sitesinde hangi otobüs ve tren hatlarında bisiklet taşıyabileceğiniz belirtiliyor.

16 yaş ve üzeri içinse DIVVY adlı bisiklet sistemini tavsiye ederim. Detaylar için ilgili siteye bakınız. Genel olarak turistlerin tercih ettiği bu sitem ayrıca pratik göründü bana.

Özel vasıta: Biz kiralamadık. Ama kiralamak isterseniz havalanında Terminal 3’de acentalar var. Yalnız şunu da belirtmem lazım, otopark ücretleri inanılmaz!! Mesela bir müzeye gittiniz diyelim ya vale ya da otoparkı kullanmanız gerekiyor. Valeler genel olarak $26 ve otoparklarda $20’dan başlayan tarifelerde…bilginize, şok olmayın.

Şikago’nun ünlü caddesi Michigan Avenue

 

6. Alışveriş: Şikago’nun en ünlü caddesi Michigan Avenue (caddesi) üzerinde olan Magnificent Mile, ismi gibi muhteşemmm. Her yerde marka mağazalar ve birçok alışveriş cennetleri ile dolu. Zaten ABD’de çoğu marka giyim eşyasını outlet denilen yada büyük alışveriş mağazalarından takip ederseniz çok ucuza alma şansınız oluyor. Mesela çocuklar için marka ayakkabı ve montları $15-$20 arasında bulabileceğiniz birçok “Mall” var. Bu tip mallerin dışında cadde üzerinde Burberry, Prada ve Michael Kors gibi markaların mağazalarına rahatça girip göz gezdirebilirsiniz. Şehre yakın outlete uğramak istiyorsanız Fashion Outlets of Chicago veya Gurnee Mills‘i önerebilirim.

Fashion Outlets of Chicago, daha Ağustos 2014’te açılmış çiçeği burnunda ama içinde Burberry veya Prada gibi markaların yer aldığı büyük bir alışveriş cenneti. Buraya havalanından ücretsiz servisler var.

Gurnee Mills ise içinde aile olarak güzel gezebileceğiniz ve her yaş grubuna uygun mağaza ve restoranları barındırıyor.
7. Yemek zamanı: Şikago da her zevke, her keseye ve her çocuğa uyabilecek birşeyle mutlaka bulursunuz… Restoran alternatifi aynı İstanbul gibi bolca. Çoğunlukla Michigan Avenue ve ona paralel giden caddelerin üzerinde yerlerde yiyebilirsiniz. “In” olan mekanlara mutla rezervasyon yaparak gidin ya da çocuklarla yarım saat kapıda /bekleyebiliyorsunuz (Örneğin, Grand Lux Cafe veya Gino’s gibi yerler). Bu tip restoranlarda yemekler çok büyük tabaklarda geliyor, kalanları paket yaptırabilirsiniz. Subway veya 7/24 gibi küçüklere değişik alternatif bulabileceğiniz dükkanları da her yerde bulacaksınız.

Grand Lux Kafe, Michigan Avenue üzerinde yer alan popüler bir restoran

Pretzel: Biz çok sevdik, tuzlu tuzsuz yağlı yağsızz. Yanında aradığımız ayran oldu ama naapalım. Bir yerlere yürürken yol üzerindeki yemek büfelerinde bulabilirsiniz. Bizim simitin susamsız hali olarak çocukların elinde bize de böylece can simiti oldu. Yaşa sen Pretzelll!

Pretzelı çok sevdik bizzz

Pop Corn: Birde mısır patlağı dükkanları var ;))) Çocuklar bunu da çook seviyor. Çeşitli mısır patlağı alternatiflerini bu mağazlardan alabilirsiniz, yalnız azıcık kuyruk bekleme ihtimaliniz var…Çook popüler. Hatta eşe dosta hediyelik bile götürebileceğiniz kutuları var.

Çay dükkanları: Evet, her yerde sürekli bardağınıza bedava kahve ilave edilen bu ülkede artık çay dükkanları oluşmaya başlamış. Çay çeşitleri çook ve tabi fiyatlarda bize göre biraz astronomik kaçsa da çaysız yaşayamam diyenlere duyurulur. Yine Michigan Avenue (caddesi) üzerinde bulabilirsiniz.

Son notum, restoran ve kafe gibi yerlerde garsonlar bahşişi mutlaka hesaba ekliyorlar, eğer koymadılarsa tutarın %10’u bahşiş olarak hesaplayıp bırakmanız gerekiyor. Bahşiş/ tip hesaba eklemediğiniz durumda bu görgüsüzlük olarak nitelendiriliyor, bilginizee.

Lollaplooza Festivali Temmuz- Ağustos döneminde yapılıyor.

 

8. Festival zamanı: Yaz döneminde şehir daha da hareketli ve kalabalık oluyor.  Bunun sebebi de açık havada yapılan festivaller. Festivaller genel olarak büyük parklarda yapılıyor. Şehir dışından gelenler olduğu gibi turistlerde bu partilere katılmayı ihmal etmiyor. Yapılması gereken yanınızda piknik sandalyesi yoksa örtüsü ve sandviç gibi yiyeceklerinizi alın. Yalnız parkın içindeki içecekleri almanız gerekiyor, diğerlerini girişte çantadan çıkartıyorlar. Bunların arasında en hareketli geçenler Blues Festival ve Lollapalooza Festivallerini tavsiye ederim.

Choose Chicago adlı sayfadan Chicago’da tüm yıl boyunca yapılacak etkinliklerin listesini bulabilirsiniz.

İşte çocuklarla Şikago’da müzik eşliğinde piknik yapma fırsatı, oleeeysss!!!

Blues Festivalinde parkta yer alan bir sahne- Toronzo Cannen’i canlı dinledik.

 

9. Havaalanları: Şehirde iki ayrı havaalanı var. O’hare Int’l Airport ve Midway International Airport.

O’hare Int’l Airport: Genel olarak uluslararası havayollarının kullandığı havaalanıdır. (THY’de bu havaalanını kullanıyor) Kalabalık ve yoğundur. Dönüşte havaalanına varışınızı ve uçağa binişinizi buna göre hesaplamanızı tavsiye ederim, çünkü içeride sizi bekleyen birçok kuyruk olacaktır. Şikago merkeze veya başka bir yere gitmek istiyorsanız havaalanından size transfer sağlayacak bir çok alternatif var. Limuzin, shuttle, bisiklet, araç kiralama servisi, toplu taşıma seçenekleri…Detaylar için CDA‘nın sayfasına bakabilirsiniz.

Midway International Airport: Genel olarak ABD/ yerel havayolu firmalarının kullandığı havaalanıdır. ABD içerisinde Şikago’dan başka bir şehire gidiyorsanız bu hava limanını kullanıyorsunuz. Şikago’ya uluslar arası gelip başka bir ABD şehrine uçacaksanız iki havalanı arasında tranfer otobüsleri var. CDA sayfasından inceyebilirsiniz.

 

10. Çocukla Şikago gezisi için anne gözüyle notlarım: Yürüme mesafeleri uzun olabiliyor. Bu nedenle çocukların iklim şartlarına göre; şapka, yağmurluk, ayakkabı, güneş koruyucusu gibi tertibatlar her zaman yanınızda olsun.

Genel olarak müze gezmekten sıkılırlarsa parkları tercih edin, korkmayın rahat rahat bırakın oynasınlar. Çimenlere bastın diye kızan yoook. Yalnız parklarda bisiklet yolları var, bunlara dikkat edin. Bu şeritte olan bisiklet sürücüleri hızlı kullanıyorlar, çocuklara dikkat edin.

Şikago’da sincaplar her yerde-aman dikkatli olun çok yaklaşmayın!

Etrafta bizde olduğu gibi kedi köpek yok. Genel olarak evcil hayvan olarak görüyorsunuz. Bu nedenle Amerikalı çocukların hayvanlarla iletişimi daha yüksek. Sokak hayvanı olarak çeşitli kuş ve sincapları bulacaksınız!! Evet şaşırmayın sincap dedim. Ancak sincaplara dikkat etmenizi öneririm, şehirde yaşamalarına rağmen hala ısırıp saldırabiliyorlar. O nedenle uzaktan gözlerinizle sevin. Mutlaka çocukları da dikkatli davranmaları için uyarın.

Chicago Pass ya da Go Chicago card almanızı tavsiye ederim. Bu sayede birçok müzeye rahat girebilirsiniz, bazen çocuklar kuyrukta  yorulabiliyor. Go Chicago Card’da extra olarak hop on/hop off turlar dahil.

Her müzede çocuklar için kullanabileceğiniz pusetler var. Eşyalarınızı emanete verebileceğiniz dolaplar var, bunlar tabi ki ücretli 🙂

Çocuklar lokasyon değiştirince yemeklerle aralarına bazen birşeyler giriyor. Hele Amerikada oncaaa aburcuburu görünce normalde yedikleri pizzadan bile vazgeçebiliyorlar, biliyorum. Ama dert etmeyin. Böyle durumlarda meyve alıp yedirin, ekmek, süt, yoğurt ve bisküviii. Hatta fırınlardan ekmek veya kurabiye çeşitleri alıp, parklarda piknik keyfi yapabilirsiniz.

Mutlaka yanınızda bolca ıslak mendil bulundurun, ihtiyaç molaları için. Genel olarak restoran veya müze gibi yerlerde tuvaletler temiz ve rahat oluyor…Ancak bunların dışında kalan yerlerde dikkat!! Bebekler için alt değiştirme ünitesi her yerde var.

Birde bırakın kendilerine parkta, müzelerde, kumsalda arkadaş edinsinler. Anlamasalar bile birbirlerinin dilinden, oyun dili arkadaşlıklarına engel olmuyor.

Mutlaka Navy Pier, göl ve nehir turunu çocuklarınızla yapın. Görülmeye değer. Birde onları Cheesecake Factory’e. Çeşit çeşit peynirli keklerden tattırın.

Bir sonraki yazımda Şikago şehrinde çocuklarla gezilecek yerler hakkında notlarımı paylaşacağım.

Herkese boool çocuklu gezmeler dilerimmm.

Çeşmeler fıskiyeli havuzlar olacak değil ya!!! Merkez parkta yer alan bu çeşmelerde çocuklar çok eğleniyor doğrusu 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.