Tarihi kadırganın ışığında Time Out organizasyonu

Müzede Bir Gece

Bir Time Out etkinliği olan “Müzede Bir Gece”, 24 Kasım cumartesi günü Beşiktaş’taki Deniz Müzesinde gerçekleşti.

Müzede bir gece mi? Nasıl olur ki? diye soranları duyuyorum.

Düşünsenize yüzyıllık tarihi eserlerin arasında gezerken şeflerin hazırladığı enfes ikramların eşliğinde çeşitli tarzda müzik gruplarını dinliyorsunuz.

Nasıl bir ambiyans sizce?

Yoksa sizin aklınıza şu ünlü yabancı filmdeki gibi bir ortam mı gelmişti?

Düşünsenize tarihi kadırgalar, Osmanlı İmparatorluğuna ait sancaklar, arma ve tuğralar içeren pahalı bir koleksiyonun arasında müzik ziyafeti…

Deniz Müzesinde bir Gece
Müzede Bir Gece etkinliği öncesinde giriş önünde bekliyoruz herkes gibi

Daha önce çocuklarla beraber yazın ziyaret ettiğim Deniz Müzesinde sergilenen eserler bizi çok etkilemişti. Osmanlı İmparatorluğu döneminde açılan müzede tarihi kadırgalar, sancaklar, gemi maketleri, arma ve tuğraları görmüştük. Esaslı bir restorasyon geçirip 2013 yılında kapılarını ziyaretçilere tekrar açan müze alanında Türkiye’nin en büyük müzesi.

İşte böylesi pahabiçilmez eserlerin sergilendiği salonda sıradışı bir organizasyona katılmak arkadaşlarımla beni cezbetmiş olsa gerek ki biletleri satışa çıktığı anda biletix noktalarından aldık.

Tabi yine de aklımızda soru işaretleri vardı. Acaba yemekler nasıl olacaktı, sunumlar yeterli olacak mıydı, gruplar başımızı şişirebilir miydi?

Yaş ortalamamız 35’i aşmayan 😉 bizim için bunlar önemliydi.

Saat 18.00 da kapılarını müze ziyaretçilerine kapatmış olan Deniz Müzesi, bu sefer saat 19. 00 da eşi benzeri görülmediğini vaat ettikleri bir gece için bizlere açtı.

Lindy hop tarzı 1920 lere ait müzik çalan grubun soft ve insanı mutlu edip başını şişirmeyen repertuarı eşliğinde vegan yemeklerin çoğunlukta olduğu açık büfeden tabaklarımızı doldurduk. Soft içeceklerin sınırsız olarak alabildiğimiz, diğer içkilerinse bir tanesi bedava ilkesiyle verildiği partide müze ambiyansında sohbet bizim açımızdan eğlenceli geçti. (Aslında mekan bahane nerde olsak sohbet şahane)

Sarı yakalıları duydunuz mu?
Sarı Yakalılar akımını duyan var mı? Organizasyondaki sürpriz stantlarıyla evente neşeli bir giriş oldu 😉

Paha biçilmez bir ortamda bulunmanın keyfiyle dünyanın bilinen en eski kadırgasının etrafında ve diğer saltanat kayıklarının çevresinde fotoğraf çekilen bir sürü insan vardı. Tabi düşündüğünüzde belki gelen kişilerin çoğunluğu iş sebebiyle bu müzeyi hiç gezme fırsatı bulamamışlardı. Ya da yolları İstanbul trafiğinin ağırlığı sebebiyle bu tarafa dönemiyordu. İşte güzel olan bu fırsatı harika eserleri görmek için müzeyi gezerek geceyi geçiren insanları tebrik etmek istiyorum.

Müzede Bir Gece Açık Büfe
Müzede Bir Gece de Açık Büfe makarna emektarları, ellerinize sağlık

Müze yetkilileri de aynı şekilde kişilerin eserlere zarar vermesini engelleyebilmek amacıyla gayet güzel hazırlanmış görünüyorlardı. Ziyaretçilerin çoğunluğunun bu eserlerin değerlerini bilerek aşırıya kaçmamış olmaları ayrıca çok sevindiriciydi.

Tarihi kadırganın önünde kurulmuş olan pistte müzik gruplarının sergiledikleri performans nefes kesiciydi. Bir yandan da başta Barbaros ve diğer şanlı deniz tarihimizin komutanlarının yanında onları seyretmek biraz ürkütücüydü 😉  Tabi herkesin müzik zevki farklıdır, kim bilir onlar ne derdi??

Deniz Müzesi ambiyansında harika performans sergileyen gruplardan
Deniz Müzesi ambiyansında harika performans sergileyen gruplardan

Gece yarısından sonra başlayan DJ performanslı “event” için eserlerin sergilenmediği Barbaros Salonu açıldı. Açıkçası eserlerin bu kadar sesten etkilenmeyeceklerini düşünmek biraz polyannacılık oluyor. Bu konuda uzman olmasam da  yüksek sesten oluşan müzik desibelinin etkisinin eserlere zararlarının olacağını düşünüyorum. Zaten bize pek uymayan ortamı bu desibele dayanıklı olanlara bırakıp kaçtık.

Time Out’ un düzenlediği gece fikri bence harika ve devamını bekliyorum. Organizasyonla ilgili bazı yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum, ileri tarihlerde katılmak isteyenler olursa 😉

Müzede Açık Büfe
Müzenin ortamında böyle bir büfe iştah kabartıcı oldu

İkramlar inanılmaz derecede boldu. Sunumları yapan garsonlar ve şefler veya diğer ilgililer her konuda o kadar insanın arasında istekleriniz için yardımcı olmaları da gecenin keyifli olmasına yaradı. Müzede oturmak için yer arayanlar için düşünülmüş pek çok çözüm olması ve temizlik gibi bir sorunun olmaması sevindirdi. Büfe daha çok vegan lezzetler üzerineydi ama bir yandan da makarnalar soslarla lezzetli olmuştu. Sadece belki aradığım farklı tadımlardı. Hani “oooo” nasıl bir şeymiş bu diyip arkadaşlarla içindekileri anlamaya çalışacağımız türden atıştırmalıklar 😉  Genel olarak evde misafir geldiğinde benim bile pratik olarak hazırlayıp sunduğum şeyleri bulup atıştırmak pek beni cezbetmedi. Tatlı olarak verilen ikramlarsa yine bizleri üzmeyen tatta ama beklentimin altında oldu. Müze ambiyansını yaşatacak sürpriz etkinlikler beklerdim. Müzik gruplarının performanslarını başarılı buldum. Yalnız bana göre daha farklı gruplarla çalışılıp kadırgalar saray saltanat kayıklarının ortamına daha alternatif şovlar yapılabilirdi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ortam ve organizasyon coşmaya başladı.
Gecenin ilerleyen saatlerinde ortam ve organizasyon coşmaya başladı.

Çocukla Gezin olarak yaşamınızda bazı zamanlarda kendinize zaman ayırmanızı öneriyorum. Bu illaki böyle bir organizasyon olması şart değil ama arkadaşlarla kahve sohbetleri, sinema, tiyatro veya gündüz farklı sergileri ziyaret etmek gibi kendinizi yaşayacağınız anları çoğaltmaya çalışın. Size iyi gelecek bu saatler çocuklar ile geçireceğiniz daha kaliteli zamanlara dönüşecektir.

Müzede bir gece yaşamak “canım arkadaşlarımla” ve grupların şarkıları eşliğinde eğlenceli geçti. Time Out’ un yaptığı ilgi çekici “event”in ileriki dönemlerde daha cezbedici tatlar ve gruplar eşliğinde, elbette ki eserleri koruyarak organize etmelerini umut ederek takip edeceğim.

Müzenin merdivenlerine atılan yastıklarla grup performanslarını dinlemek hayli keyifli oldu

#soyleona

#muzedebirgece

#timeout

#Volvo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us