Kidzania ile ilgili bilinmesi gereken 12 önemli nokta

Eğlendirirken eğiten ve sektörünün dünyada yıldızı olan Kidzania, Türkiye’de sadece İstanbul’da Akasya Acıbadem Alışveriş Merkezinin 4. katında açıldı. 4-14 yaş grubu çocuklara yönelik yetişkin mesleklerini rol yaparak oynamalarına olanak veren bir ortam.

Çocukken bizde evlerimizde ya da sokakta yapmak istediğimiz meslekleri hayal edip oynamadık mı? İşte şimdi daha güzel çocuklar güvenli bir ortamda ve onları takip eden Züpervizörler eşliğinde işlerini yapıyorlar.

Şimdiki çocuklar çoook şanslı!!

Kidzania çocuk şehrinde bir sokak

Kidzania’yı gördükten sonra benimde tekrar çocuk olasım geldi. Herşey o kadar gerçek ki… Bir şehirde yer alan sokaklar, banka, evler, araçlar, itfaiye, tiyatro, polis, dişçi, inşaat alanları, fotoğrafçı vs… çocukların boyutlarına göre hazırlanmış dekorlarla Kidzania şehrinde hayat bulmuş.

Çocuklar, sokaklarda kurye taşıyor, mal alıp bırakıyor, benzincide araba temizleyip lastik şişiriyor ya da inşaat alanında çalışıyor. Hepsi oradan oraya koşuyor, para kazanmaya çalışıyorlar. Kidzania’ya gelen çocuk merak ettiği bir mesleği yanında danışman eğitmenler (Züpervizörler) vasıtasıyla gerçek hayatta yetişkinlerin yaptığı gibi çalışıp, işini başarması karşılığında da maaşını alabiliyor.

Ne güzel değil mi?

Çocukların çok erken kapitalizm ile tanışması bazılarımıza göre yanlış gelebilir…Evet haklısınız.

Ama, hangimiz evdeki suyu ya da okuduğumuz kitapları pazarda satmak için uğraşmadık o yaşlarda… Ne olduk, probleminiz var mı? Hatta daha iyi bile oldu, para kazanmanın ne kadar zor olduğunu ve ebeveynlerin ne kadar çok çalışması gerektiğini fark ediyorlar.

Diğer ülkelerdeki Kidzania’lar da var mı bilmiyorum ama 90 ayrı faaliyet için 5 saat süre verilmesi biraz ilginç geldi bana. Eh doğal olarak bizde yoğun bir şekilde çalıştık ve sadece 8 ayrı meslek deneyimleyebildik.

Kidzania’da çocuklar istasyonlarda çalışıp, para kazanıyorlar.

🙁 Zaman maalesef kısıtlı.

İstenilen mesleklerin hepsi uygulanamıyor. İşte bu yüzden bazı hayat kurtarıcı bilgileri toparladım. Bu bilgiler en azından daha planlı hareket etmenizi sağlayacaktır ve böylece süreyi daha verimli kullanabilirsiniz.

Kidzania hakkında bilinmesi gereken 12 önemli nokta

 1. Biletleri online alın. Faaliyetlere katılım bütün gün olmadığından zamanı hesaplı kullanmak adına bilet kuyruğunu atlamak yararlı olacak ve size tasarruf sağlayacak. Eğer online bilet almayacaksanız, gişelerde çok bekleyebilirsiniz. Bu nedenle açılış saatinden 15 dakika önce orada olmanızı tavsiye ederim.
 2. Biletinizi alacağınız tarihi seçerken takvim önünüzde olsun. Ulusal ve dini bayramlarla beraber TEOG gibi sınavların olduğu günler yoğunluk daha fazla oluyor.  Yaz aylarında çok rahat olduğunu öğrendim.
 3. Kidzania’da çocukları takip edebilmek ve güvenliklerini sağlayabilmek adına biletleri onaylattığınız gişede size ve ona bileklik takılıyor. Bir sorun olursa ebeveynin bilekliğine uyarı gönderilip iletişime geçiliyor. Çıkışta ebeveyn kendi çocuğunun bilekliğini teslim etmek zorunda, yoksa çıkış izni verilmiyor. Bu nedenle çıkış saatinizden 10 dakika önce bileklik teslimatı için çıkışa gidin. Yoksa uzunca bir kuyrukta bekliyorsunuz.
 4. Çocuklara Kidzania’da kullanabilmeleri için bir çek veriliyor. İçerdeki bankada 50 kidzos‘a dönüştürebilirsiniz. Kidzos nedir?
  Kidzania’da geçerli olan para birimi Kidzos’tur!

  Kidzania’daki aktivitelerde kullanabileceği veya yaptıkları faaliyetlerin karşılığında çocuğa ilk girişte ödenen maaşın parasal birimidir.

 5. Çocuğunuza gitmeden önce faaliyetleri Kidzania‘nın sitesinden gösterin. Bu yine size zaman kazandıracaktır. Eğer bir karar veremiyorsa, hemen girişteki danışma bölümünde çocukların hangi konuya ilgilerinin olduğunu ortaya çıkaran bir test var. Bunun sonuçlarına göre de hareket planınızı yapabilirsiniz.
 6. Ajan eğitimi, araba sürücü belgesinin alınması, doktor ve inşaat işlerinin önünde 20 dakika bekleme süreleri var. Gruplar genel olarak 6 ya da 8 kişi olarak alanların içine kabul ediliyor. Tavsiyem bu tecrübeleri uygulamak isteyen çocuğunuzu ortalık kalabalık olmadan bu bölümlerin sırasına sokmanız. Mesela, ajan eğitimi için Ege ve arkadaşları 40 dakika ayakta bekledi. Öğlen yemeğinden sonra, sıra olarak daha az beklenen meslekleri çocuklar görebilir.
 7. Mutlaka rahat giyinin, bazen sıra beklerken oturma yeri bulamıyorsunuz. Özellikle hamile veya bebekle gelen anneler için oturma alanları arttırılırsa harika olur!! Bebekler için alt değiştirme ünitesi tuvaletlerde mevcut. Ayrıca çocukların boyutlarına göre tuvaletlerde var.
 8. Öğlen yemeği saatinizden, 15 dakika kadar önce pizza ve hamburger yapımı için sıraya girmenizde fayda var. Buralarda para kazanılmıyor, tam tersi çocuklar ödeme yapıyorlar. Pizzalarını kendi damak tatlarına göre ayarlayıp pişirmelerine izin veriliyor. Böylece öğlen yemeklerini de kendileri hazırlamış oluyorlar.
  Kidzania Tiyatro
 9. Kidzania’nın içinde iki adet market var. Çocuklar buradan alışveriş yapmak istiyorlar, ama güzel bir şey satın alabilmek için mutlaka 100 kidzos kazanmış olmaları gerekiyor. Fakat çocuklar 5 saatlik sürede kazanacakları parayla çok küçük şeyler alabiliyorlar. Tabi bu da onlarda hayal kırıklığı yaratıyor. Bu kadar çok işte çalıştıktan sonra istediği hediyelik eşyayı alamamak çocukları açıkçası üzüyor. Tavsiyem; Maaşlarını resim, takı yapımı, meyveli süt hazırlanması, kurabiye yapımı, ajan eğitimi gibi ücretli faaliyetlerde kullanmaları. Bu işler eğlenceli oluyor.
 10. Ebeveynler, Starbucks, Terra Kitchen veya ortak alanlar gibi bölümlerde çocukları bekleyebilir. Öğlen yemeği için pizza yapımı veya hamburger yapımını çocuklar kaçırdıysa üzülmeyin, Kidzania’nın içinde başka restoranlarda yer alıyor. Buralarda Kidzos paralarını kullanamıyorlar :((
 11. 6 yaş altındaki çocuklar alt kattaki her türlü aktiviteye katılamıyor. Sadece 4 yaşa kadar olanlar üst kattaki odaya alınıyor. Burada kendi boyutlarında hazırlanmış evin içinde çocuklar ev işleri yapıyorlar.
 12. 7 yaş ve altı çocuklar ebeveynler eşliğinde içeride aktivitelere katılmak zorundalar. Bana göre 8 yaş çocuğu da ilk gidişinde tek başına bırakılmamalı. Ortama alışıncaya kadar ve zamanını iyi kullanmasını sağlamak adına onunla beraber bir hareket planı yapmakta fayda var.

Kidzania’dan ayrılırken oğlumdaki o mutlu yüz ifadesi buradaki deneyime değerdi. Biz çoook eğlendik, bir kaç kere daha gitmeyi planlıyoruz. Hatta bu sefer kızımı da götüreceğim, o daha 4,5 yaşında olduğu için onu götürmedim. İyi de oldu. Çünkü çoğu faaliyet 6 yaş ve üstü olduğu için kızımda hayal kırıklığı, bende de Kidzania’ya karşı bir anne hassasiyeti oluşacaktı ;))

Ulaşım

Özel Vasıta

E5 Haydarpaşa yönü 4. Km.

TEM’den Harem oklarını takip ederken Göztepe sapağından sonra sağda Akasya Acıbadem AVM’yi gördüğünüzde çıkış yapın. Sonra oklar sizi AVM’ye doğru yönlendiriyor.

Toplu Taşıma

Metro: Kadıköy – Kartal Metro hattı Ünalan istasyonu

Metrobüs: Anadolu yakası Uzunçayır istasyonu

Otobüs: İETT 202 Bostancı – Taksim otobüsü Uzunçayır durağı

Marmaray: Marmaray Ayrılık Çeşmesi durağından Metro bağlantısı ile Ünalan istasyonu

Adres: Çeçen Sk. Acıbadem / Üsküdar

34660 İstanbul Turkey

Telefon: 0850 200 54 39

 

 1. Aslan ÇAM diyor ki:

  Çok Teşekkürler Ben 10 yaşındayım ve kidzania’ya covid 19 bitince 4. kere gidecem daha yeni farkettim bu siteyi

  • Berrin Kuray diyor ki:

   Merhabalar Aslan,
   Siteyi fark etmene sevindim. Kidzania’yı bizde çok seviyoruz. Umarım bir an önce kovidli günler biter ve çocuklarla yine dolar. Çocukla Gezin sayfamızda seninde ziyaret ettiğin yerler varsa paylaşımlarını beklerim. Ayrıca siteye üye olursan, yeni haberlerimizi sana post edebiliriz. Hoşçakal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng