Karlar Ülkesi – Çocukla Haftasonunda Tiyatro

Sömestr tatilinde, ben, Ece ve Ege, hep beraber, Zorlu PSM Drama Sahnesinde sunulan “Karlar Ülkesi” oyununu seyrettik. Zorlu PSM’nin ücretsiz olarak sergilediği müzikal aslında Andersen‘in “Karlar Kraliçesi” masalından yola çıkılarak hazırlanmış.

Daha önce kitabını okuduğum bu eserden hatırladığım, iyi ve kötünün arasındaki güç çekişmesini anlatan üzücü 🙁 bir masaldı. Sahnede seyrettiğimiz performansta biraz hikaye değiştirilmiş ve yeni öğeler eklenmiş. Özlem Saraç tarafından hikayelenen Karlar Kraliçesi’nin bu yeni versiyonu, mevsimlerin doğa üzerindeki etkilerini anlatan bazen hüzünlü ama genel olarak neşeli bir müzikale dönüşmüş.

karlar ulkesi_2

 

Zorlu PSM’nin sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde hazırladığı bu tiyatrodan biz çok etkilendik. Konu, çocukları oyunun içine sürükleyen bir dilde anlatılmıştı. Müzikler ve danslar da dört yaşındaki kızımı soluksuz seyrettirecek kadar canlıydı :))

Drama Sahnesinde daha önce Kibritçi Kız Müzikali‘ni  izlemiştik. Fakat oyuncuların sözlerini çoğu zaman net duyamamıştık :(( Bu eksikliğin artık kalmadığını buradan söylemem gerekiyor. Mikrofon kullanımına geçildiğinden, müzikaldeki tüm şarkıları rahatlıkla dinleyebildik. Bu sorunun düzelmiş olmasına da çok sevindim :)) En arka sırada olmamıza ve yine çocukların ağlamalarına 🙁 rağmen, tüm performansı rahatlıkla dinleyebildik.

 

karlar ulkesi_3
Karlar Ülkesinde kar toplantısı

 

Karlar Ülkesi, mevsim ve doğanın tüm renklerini çocuklara müzik ve görseller ile anlatırken bir yandan da dostluğun önemini de vurgulaması ile değer içeren mesajlar vermektedir. Bir annenin gözüyle baktığımda, hayal dünyasının kapılarını açan bu eser, diyebilirim ki, çocuklarımızı tiyatroya daha da yakınlaştıracaktır.

Hem sonu da mutlu bitiyorrr ;))

 

Karlar Ülkesinde sonbahar coşkusu
Karlar Ülkesinde sonbahar coşkusu

 

Haftasonunda çocuklarla Karlar Ülkesi’ni izlemeye karar verirseniz, Zorlu PSM ve Drama Sahnesi ile ilgili bir annenin bakışıyla “gerekenleri” not ettiğim yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Rahat ve keyifli bir ziyaret gerçekleştirin!

 

ve Karlar Kraliçesi...
ve Karlar Kraliçesi…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.