Harika Bilim Serisi- Keşfedin Nasıl Çalışır

Bir ampulün içinde neler olduğunu ya da yürüyen merdivenlerin nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Hafriyat makinelerinin toprağı nasıl kazdıklarını, teknelerin nasıl yüzdüğünü ya da uçakları havada tutan şeyin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? Pencereleri açın ve etrafımızdaki en basit makinelerden helikopterlere kadar her şeyin nasıl çalıştığını keşfedin.

Keşfedin Serisini, İşbankası Kültür Yayınlarının Nişantaşı şubesinde buldum. Çocuk kitaplarını açıp teker teker incelemeyi sevdiğim ve dükkandaki çalışanında her gelenle gayet yakın ilgilenmesi sonucunda kendimi evimde gibi hissedip her raftaki kitabı rahatlıkla alıp kurcalayabiliyorum 😉

Aslında biraz da cebe zararlı bir dükkan ama kitaba verilen paraya hiç acımıyorum. Hele ki evdeki minnaklarla her akşam bir okuma saati düzenliyorsanız ortaya onların ilgilerini çekecek türde yayınları bulmak zevkli bir uğraş oldu benim için.

Harika Bilim Serisi, popüler bilim dallarına dair, resimli açıklamalarla destekleyerek zenginleştirilmiş kalın kartondan hazırlanmış pencereleri olan bir dizi. Birden fazla bilim dalına ait konuları anlatan farklı kitapları açıp incelediğinizde her sayfada incelenen konuya ait bir tema ve bunu açıklayan resimler var.

“Keşfedin Nasıl Çalışır”da mesela müzik ile ilgili bölümü açtığınızda önünüze tüm müzik aletleri çıkıyor. Her resmin açılan kulakçıları altında da ilgili aygıtın nasıl çalıştığını ve mekanizmasını gösteren bir illüstrasyon bulunuyor. Kitap doğal olarak 7+ çağına hitap ediyor bana göre, çünkü anlatımlar bazı yerlerde daha karışık. Ama çocuğunuz etki tepki aygıtlarına meraklı ise küçük yaşta da olsa bu pencereleri açarak komik çizimlerde anlatılanları incelemeyi eğlenceli buluyor.

Tabi daha küçük yaştaki çocuklara erken bir kitap olsa da bana göre çocuk ilgileniyorsa ve ilgisi varsa beraberce kaliteli ve keyifli bir zaman geçirebileceğiniz, çoğu konuyu daha kolay anlatabileceğiniz bu yardımcı kitaplar serisini öneririm. Tabii ki bir ansiklopedi özelliği yok. Ama eğlenceli çizimlerde verilmiş ince detayları sünger gibi çekebiliyorlar.

Bu kitapları ayrıca okullarında inceledikleri konulara göre sınıflarına götürüp projelerinde yardımcı malzeme olarak kullanabiliyorlar.

Serinin diğer kitaplarına bakarsak;

  • Keşfedin Nasıl Çalışır
  • Keşfedin Bilim
  • Keşfedin Matematik
  • Keşfedin Vücudunuz
  • Keşfedin Gezegenimiz
  • Keşfedin Dinozorlar
  • Keşfedin Uzay
  • Keşfedin Hayvanlar
  • Keşfedin Sanat….

diye devam eden birçok konuda İngilizceden Türkçeye çevrilmiş “flap- book” baskıların tamamını İşkültür üzerinde bulup beğendiklerinizi satın alabilirsiniz.

Çocukların ilgili olduğu konuya göre uzunca bir süre onları oyalayacak, ansiklopedi olmayan ama keyifli bir anlatımla bilim konularına giriş yapan kitap arıyorsanız Harika Bilim Serisini sizlere öneririm.

Kitapta yer alan bir temanın anlatımı, resimleri ve açılan pencerelerden nasıl çalıştığını anlatan açıklamaları

Kitap: Harika Bilim Serisi

Yazar: Çeşitli

Yayınevi: İş kültür Yayınları

Fiyat: 35 TL (yayınevi sitesinde 24,50 TL)

Yaş aralığı: Okul çağı, 7-16 yaş arası

Kitap konusu: Popüler Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.