Haftasonunda Çocukla İstanbul Modern

İstanbul Modern, Karaköy‘deki 4 nolu Gümrük Antreposunda 2004 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmış modern bir sergi platformu.

Özel olarak yönetilen müzelerin sayısı son on yıllık dönemde artış gösteren bir grafikte.

İstanbul Modern’de diğer örnekleri gibi sanatı topluma sevdirmek, anlaşılır kılmak ve gelişmeleri izleyiciye rahat ve kolay bir şekilde takip edilebilmesini sağlamaya çalışmakta.

İstanbul Modern ve sergi alanı
İstanbul Modern ve sergi alanı

Nasıl mı?

Geçmişten günümüze değişen Türk sanat anlayışını sergilemekte, bunların özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza dinamik bir şekilde sunumunu sağlamaktadır. Gençler, interaktif ( yani kendilerininde dokunup inceleyebileceği ya da etkinliğe katılabileceği) olan bölümlerde kültür ve gündelik yaşamlarında izlediklerinin takibini yapabilmektedir. Bu güncel sergiler, eğitimler, sinemalar, video alanları, kütüphane ile desteklenmektedir.

Sergi alanında düz ve açık alanda duvarlara asılmış olan bu çarpıcı tablolar, afişler, heykeller, tasarımlar, karanlık odalardaki videolar ve rehberli turlar ile Türk modern sanatının ne yöne doğru gittiğini görmek merak uyandırıyor…. Düşündürerek ufkunuzu açan bu yapıtların çocuklarımızın hayal dünyalarını daha da canlandıracağı kesin. Öyle ki bu onların meraklarını arttırıp, üretme fiillerini daha da kolay ortaya çıkarmalarını sağlayacaktır.

İstanbul Modern sergi alanı
İstanbul Modern sergi alanı

Annenin gözüyle İstanbul Modern notları

 • Hafta içi gitmek için uygun bir zaman, Perşembe günleri ücretsiz. 12 yaş altındaki çocuklarda ücretsiz.
 • Hafta sonunda gidiyorsanız bir miktar bilet kuyruğu ile karşılaşıyorsunuz, hazırlıklı olmakta yarar var.
 • Grup halinde gidiyorsanız rehberli tur alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
 • Eğitim yönüyle de öne çıkan İstanbul Modern çocuk, genç, yetişkin her yaşa hitap edecek atölyeler ile takvimi sürekli dolu tutuyor. Tavsiyem; Çocuklarınız için bu atölyelere önceden rezervasyon yaptırmanız. Sizde arkadaşlarınızla restoranın güzel manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlayıp nefes alabilirsiniz ;))
 • Sırt çantalarını içeriye almıyorlar, mutlaka vestiyere bırakmanızı istiyorlar. Bu nedenle bebeğinizle gezecekseniz, ve eğer sırt çantanız varsa, yanınızda bir poşet bulundurun ve ihtiyaçlarınızı buna doldurun ;))
 • Restoran bölümünde her türlü yiyecek var. Ancak menü biraz ortalamanın üzerinde bir pahalılıkta. (Örn: Americano kahve 10 TL yada bir çay 6 TL) Buna göre yanınızda yiyecek veya içecek götürün. Maalesef bunları da vestiyerde bırakmanızı isteyebilirler bilginize…
İstanbul Modern ve restoran bölümü
İstanbul Modern ve restoran bölümü
 • Dışarıda, Saat Kulesinin olduğu alanda banklar var, güzel havalarda orada oturup çocuklarınızın koşmasına izin verin. Hatta sandviçleri burada  yedirebilirsiniz.
 • Birşeyler atıştırmak istiyorsanız, en yakın ve doğru düzgün yerler Karaköy tarafında. (15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde). İstanbul Modern‘in yanında bulunan, eski tabiriyle Amerikan Pazarı, şimdiyse nargilenin boolca olduğu kafeleri pek tavsiye etmiyorum. Ama zorunluluk durumunda yapılacak birşey yok ;)) çocukla olunca…
 • Rehberli tur istemiyorsanız kulaklık edinip dinleyerek sergiyi gezebilirsiniz.
 • Gençleri mutlaka götürmenizi tavsiye ederim ya da gitmelerini teşvik edelim. Onlar içinde atölyeler var. Ayrıca interaktif bölümleri çok sevecekler.
 • Bebek puseti ile geldiyseniz alt kattaki sergi bölümüne inebilmeniz merdivenden zor olacaktır. Zaten 5 yaş altı çocukla da aşağıya merdivenle inmeyin. Çünkü merdivenler demir zincirle bağlı ve inişte oynayan merdivende çocukları tutmak güvenli olmayabilir. Bu nedenle girişte solda kalan vestiyerin yanındaki asansörü kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Girişte yönlendirme tabelasını görebilirsiniz.
Girişte yönlendirme tabelasını görebilirsiniz.
 • Her katta bir adet tuvalet var. Bebek odası yok ama tuvaletlerde bez değiştirme ünitesi yer alıyor. Genel olarak temiz tutulmaya çalışılan bir ortam diyebilirim.
 • Otopark mevcut. Ancak ücretlidir. Ücret tarifesi için bakınız.
 • Hediyelik eşya mağazası çok renkli ve yok yok… İstanbul Modern için geçmiş sergilerin sanatçılarından tasarımlar yapılması istenmiş. Bunları mağazada görebilirsiniz. Farklı ve marjinal hediye arayanlara tavsiye ederim.
İstanbul Modern ana kapıya giriş merdivenleri
İstanbul Modern ana kapıya giriş merdivenleri

Müzeyi gezerken dikkatimi çeken genellikle yabancı turistlerimizi Topkapı Sarayı ve Sultanahmet çevresinde görürüz değil mi? Evet… Artık İstanbul Modern onlar için bir durak haline gelmiş. Hem modern Türk sanatını görmek adına hem de harika manzarasında bir kahve yudumlamak adına…;)) Bu da gurur verici bir durum.

Yüzyıllık Aşk
Yüzyıllık Aşk

Tabi Yüzyıllık Aşk bölümünde çok turist grubu göremedim. Ama gençlerimizin ne kadar çok bu bölümle ilgilendiklerini görseniz şaşarsınız. ??? Garip mi bu merakım..İlginç.. Çünkü herşeyin arkadaşlığın, komşuluğun, sevgili olmanın bu kadar çabuk tüketilip değiştirildiği dönemin çocuklarının bunların tam tersi dönemlere ait ülkemizin çok değerli sanatçıları tarafından çekilen Yeşilçam sinemasına ve bunlara ait belgelere gösterdikleri ilgi beni şaşırttı.

Mutlaka gençleri alın götürün. İnteraktif bölümde birçok eski filmin veya eserin plakları var. Pikaba yerleştirin ve cızırdayan o sesler arasında eski Türk filminin bir bölümünü perdede seyredin. Sonra da onlara, bu muhteşem sanatçılara hayranlarından yazılmış güzel mektupları okutun.

Pikapta eski şarkıları dinleme ve setyretme keyfi
Pikapta eski şarkıları dinleme ve setyretme keyfi

 

Mağaza bölümünde kitap
Mağaza bölümünde kitap

Üst kata çıkın ve fotoğraf bölümünü gezdirin. Bütünden detaya bir fotoğrafta nasıl ilişki kurulabileceğinin güzel örneklerini seyrettirin.

Arkasından eşsiz manzarada hot chocolate’ınızı yudumlarken kırmızı kürenin önünde çektirdiğiniz selfie’yle gününüzü saklayın.

Eğitim odası
Eğitim odası
Mağaza
Mağaza

Ziyaret bilgileri

Pazartesi kapalı

Salı- Pazar: 10.00- 18.00

Perşembe  : 10.00- 20.00

Ücretler

Yetişkin: 17 TL

İndirimli: 9 TL

Sinema gösterimi: 9TL

12 yaşından küçük çocuklar ücretsiz.

İstanbul Modern kart sahiplerine etkinlik ve girişler ücretsiz.

Müzekart + sahibiyseniz yılda bir kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Yüzyıllık Aşk ve sinema magazinleri
Yüzyıllık Aşk ve sinema magazinleri

Ulaşım

Özel vasıta:

Karaköy’den Kabataş yönüne ilerlerken önce Nusretiye Cami ve sonra eski Amerikan Pazarını geçince sağda kırmızı harflerle İSTANBUL MODERN yazılmış tabelayı göreceksiniz. Buradan sağdan giriş yapın ve ilerleyin, sağdaki otoparkı göreceksiniz.

Toplu Taşıma:

En kolay yol tramvayla ulaşım. Tophane durağında indikten sonra ışıklardan karşıya geçiyorsunuz (deniz tarafına) ve sol tarafa doğru Nusretiye Camii’ne yürüyün. Burayı geçtikten sonra kırmızı harflerle yazılmış İstanbul Modern tabelasını göreceksiniz.

Taksim’den finikülerle Kabataş’a inin, tramvayla Tophane durağına ulaşın.

Marmara’yla Yenikapı, Taksim, vapurla Beşiktaş ve Eminönü’nden de Tophane’ye giden otobüsleri de kullanabilirsiniz.  26, 26A, 26B, 28, 28T, 30D nolu otobüslere duraklardan binebilirsiniz.

Olafur Eliasson- serginin en çarpıcı yapıtı- Kırmızı Duygusal Küre
Olafur Eliasson- serginin en çarpıcı yapıtı- Kırmızı Duygusal Küre

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası

Antrepo 4, 34433 Karaköy- İSTANBUL

Tel      : 0212 334 7300


           

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us