2. İstanbul Tasarım Bienali


Geçen haftalarda başlayan ve 14 Aralık 2014 tarihine kadar devam edecek olan 2. İstanbul Tasarım Bienali, şehirde görülmesi gereken noktalardan.

Öncelikle nedir bu tasarım bienali derseniz, yaptığımız ziyaretin sonuçlarını anlatmak isterim size.

“Gelecek artık eskisi gibi değil” başlığı altında yapılan sergi, bir bakıma biz yetişkinlere ileride dünyamızın nasıl değişebileceği hakkında bilgiler veriyor.

“BACK TO THE FUTURE” mı olsaydı acaba bienalin ismi? Kaykayın üstünde havada nasıl uçulabileceğini görseydik ;))

Sergi alanı girişi
Sergi alanı girişi

Gelecek ile ilgili çok farklı senaryolar oluşturulmuş. Kimler tasarlamış? Üniversiteli öğrenciler. Genel olarak, moda, teknoloji, şehir planlamacılığı, insan hayatının nasıl değişebileceği, şehir hayatında insanları hangi koşulların beklediği üzerine çalışmalar yapılmış. Bu başlıklar altında oluşabilecek durumlar ve bunlara ait çözüm tasarımları geliştirilmiş.

Çocuklarla İstanbul Tasarım Bienalini gezmek gelecekteki tasarımların ne işe yarayabileceğini anlamamı kolaylaştırdı bir kere. Çoğu tasarımı oğlumla beraber çözdük. Zaten bir tanesi de onun bana kendi kendine hayal ettiği ve anlatmaya çalıştıklarından biri olunca…

 

Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil!

Beni en çok etkileyen çözüm, gelecekte meyve ve sebzenin nerede yetiştirilebileceği üzerine oldu. Artık her yer “şehirleşme” başlığı altında sitelere dönüştüğünden, tarım yapılacak yerler hızla azalmakta. Öğrenciler, bu sorunun çözümü için insanların yaşamadığı, sadece her katında ayrı bir çeşit sebze veya meyve için ekim yapılabilecek bir gökdelen tasarlamışlar. Bravo!! Yaşayın…eh tabi gelecekte çözüm sözü artık onların ;))

Çocukla gezecek olanlara notlarım az. Çünkü 7 nolu antrepoda sadece görebileceğiniz sergilenenler, hala inşa halinde olan bir yer. Başka hiçbir şey yok.

  •  Pusetli anneler, buraya gelirken ne olur sizin ve çocuğunuzun hiçbir ihtiyacına cevap verebilecek bir istasyonun olmadığını bilin.
  • Çocuklar için yemek/ tuvalet ihtiyacını yolun karşı tarafında yer alan dükkanlarda halledebilirsiniz. (Maalesef tuvalet diye sorduğunuz yer hala inşaat halinde…Zorunluluk anı için yanınıza bolca ıslak mendil alarak ziyaret edebilirsiniz)
  • Etrafınızdaki gençleri burayı ziyaret etmeleri yönünde teşvik edin.
  • Ziyaret ücretsizdir.
  • İstanbul Modern ziyaretinizle birleştirmek isterseniz, 15 dakikalık yürüyüşle 7. antrepoya varıyorsunuz. Burası bir saate yakın sürede gezilebilecek bir alan.
Tasarlanan Moda
Tasarlanan Moda

Ulaşım

2. İstanbul Tasarım Bienali, Karaköy Limanı 7 no’lu antrepoda yapılmaktadır.

Özel araç: Karaköy’den Kabataş’a doğru ilerlerken Nusretiye Camii ve İstanbul Modern’i geçin. Mimar Sinan Üniversitesinden önce antrepoları göreceksiniz, sağdan içeriye girin ve park edin. Park ücretsiz.

Toplu taşıma:

En kolay yol tramvayla ulaşım. Tophane durağında indikten sonra ışıklardan karşıya geçiyorsunuz (deniz tarafına) ve sol tarafa doğru Nusretiye Camii’ne yürüyün. İstanbul Modern’i geçtikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde kalıyor.

Taksim’den finikülerle Kabataş’a inin, tramvayla Tophane durağına ulaşın.

Marmara’yla Yenikapı, Taksim, vapurla Beşiktaş ve Eminönü’nden de Tophane’ye giden otobüsleri de kullanabilirsiniz.  26, 26A, 26B, 28, 28T, 30D nolu otobüslere duraklardan binebilirsiniz.

Gökkuşağı merdiveni
Gökkuşağı merdiveni

Çocuklarla İstanbul Bienalini kaçırmayın, çünkü gelecek onların..

Sizde bu gelecekte onlara refakat etmeye ne dersiniz ;))

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.