Zeka Açıcı Aile Oyunu- Hafıza Kartlarıyla Oynadık!

Hafıza Kartı oyunu birbirinin aynısı olan kartları hatırlama ve eşleştirme oyunudur. İkiden fazla kişi ile oynanabilir.

Görsel dikkati, kısa süreli ve işleyen belleği geliştiren bir oyundur. Yapılan araştırmalara göre çocuğun ilk öğrendiği hareket biçimlerinden birisi el-göz koordinasyonudur. Uzmanlar insan beyninin gelişmesini ellerin hareketlerdeki dengesi ile bağlantılı bulmaktadırlar.

Yer, masa üstü veya düz bir zemine gelişigüzel ya da karışık ve arkaları çevrilerek konulan kartlar, her kişi tarafından sırayla ikişerli açılır. Amaç ilk açılan kartın aynısını bulmaktır. Ne kadar çok eşleşme bulunursa o kadar yararlıdır, ve o kişi oyunu kazanır. Oyun esnasında eşleşme yaparken çocuk ya da yetişkin hem kendi açtıkları hem de diğerlerinin açıp tekrar kapattığı kartların ne olduğunu ve o görselin nerede olduğunu hafızaya alır. Böylece kişi veya çocuğun görsel dikkat yoğunluğu ve süresi artacaktır.

Memory Card

El-göz- hafıza arasındaki ilişkinin sürekliliği tekrar arttıkça mükemmelleşmeye başlar. Koordineli çalışan bu üç unsur sayesinde hafıza güçlenir, hiperaktivite azalır, farkındalık ve yaratıcılık artar. Dikkatini oyun esnasında bir noktaya toplayan çocuk bunu günlük yaşantısına da yansıtacaktır.

Uzmanlar, eğitici kart oyunlarının bir çeşidi olan hafıza kartlarını, çocukların yaratıcılığını ve hafıza gelişimini desteklemek amaçlı tavsiye ediyorlar.

Oyun sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde önemli bir etkinliktir. Hafıza kartları çocuklarda dikkati artırdığı gibi zamanımızn en büyük hastalığı olan alzheimerı önleyici bir hafıza oyunu olduğu söylenebilir. Çünkü yetişkinde günlük telaşlarının ardından oynadığı hafıza oyunu ile hatırlama becerisinin kalitesini artırabilecektir.

0-3 yaş arasında bebeğiniz varsa kartları onun tanıyabileceği nesnelerin oluşturduğu setlerden almanızı tavsiye ederim. Çünkü bu yaşlarda ilgi göstermeyebilirler. Zaten bu yaş aralığında oyununuz bebeğinizle iletişim kalitenizi artırmak ve görsel hafızasına yeni şeyler eklemek olmalı.

Hafıza kartları kırtasiye, kitabevlerinde hatta müzelerde hediyelik eşya bölümlerinde satılmaktadır. Bizde geçen ay Efes antik şehrini ziyaretimizde görüp beğendiğim ülkemizin tarihi kalıntılarının fotoğraflarından oluşmuş hafıza kartı setini çocuklarıma souvenier niyetine aldım.

Evimizde başka çeşitleri de olmasına rağmen üstündeki tarihi kalıntıların ve yerlerin fotoğraflarını inceleyerek oynamayı çocuklar çoook sevdi. Açıkçası bu kartların eşlerini çocuklarla beraber buldukça bende çok keyif aldım.

Çocuklar evde hafıza kartlarını oynamayı çok seviyorlar

Bu arada benim içinde bayağı bir beyin jimnastiği oluyor, hatta diyebilirim ki çocuklarımın dikkatleri şu anda benden daha iyi…

Yaşlandıkça yetişkinler olarak bizimde birçok zeka ve dikkat arttırıcı sportif oyunlara yönelmemiz çağımızın vebası alzheimer hastalığının önlenmesinde etkili oluyormuş.

Neler mi yapılabilir? Briç, örgü, kitap okuma, yeni bir dil öğrenmek, dans eğitimi, evde hafıza geliştirici oyunlar mesela bulmaca, puzzle ya da hafıza kartları gibi oyunları oynamak yararlı bir beyin jimnastiği sağladığını belirtiyor sevgili uzmanlar, benden söylemesi. Kısacası çocuklarla evde bu tip oyun faaliyetleri bizler içinde faydalıymış 😉

Hafıza Kartı Oyunu evde oynayalım

Şimdi her akşam okuldan gelen çocuklarımla hafıza kartlarını oynamak veya puzzle yapmak gibi etkinliklerle beynimize jimnastik yaptırıyoruzzz.  Zaten en güzeli de eğlenerek öğrenmek değil mi?

  • berrinkuray diyor ki:

   merhaba
   bu kartları kitapevlerinde bulabilirsiniz.
   Kapakta yer alan ve tarihi yerleri gösteren kartları soruyorsanız, müzelerde hediyelik eşya dükkanlarında satılıyor.
   iyi günler dilerim

  • berrinkuray diyor ki:

   biz Efes Antik kentinde yer alan müze kafede bulmuştuk. Aslında tüm devlet müzelerinin bünyesinde yer alan müze kafe ve hediyelik eşya mağazalarından temin edebilirsiniz. Mesela İstanbul için Topkapı Sarayı veya Arkeoloji Müzesi gibi devlet müzelerinin hediyelik eşya dükkanlarına bakmanızı öneririm. Ayrıca İngilizce olarak set halinde verdiğim kartları renkli olarak bastırıp kartonlara yapıştırıp kendi hafıza kartı setinizi de oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng