Gölcük Gölü

Bolu’ya yakın dağların tepesinde şirin mi şirin bir göl, Gölcük Gölü. Çam, köknar, kayın ve çeşitli ağaçlarla çevrilmiş bir set gölü.

Milli parka girişten itibaren göle uzanan iskele, kır gazinosu, yürüyüş parkuru ve piknik masalarıyla çocuklarla günübirlik gezilecek yerler listeme giriverdi. Hele birde o romantik dillere destan göl kenarındaki ev yok mu… Karlı bir kış gününde bu orman evinde kalabilmeyi düşlemek bile insanın içini ısıtıyor. Ama çok dalmamak lazım o hayallere çünkü burası Orman Bakanlığına ait devlet konuk eviymiş.

Gölcük Gölünün etrafında yer alan yürüyüş parkuru sadece 1300 metre. Ama isterseniz kişi başı 5 TL’ye toplu taşıma golf arabası tarzı servis araçlarıyla etrafı gezebiliyorsunuz. Ayrıca bisiklet ya da ginger kiralayabilirsiniz.

Aslında sağınızda uzun ağaçlar ve solunuzda gölün harika manzarası eşliğinde hafif tempolu bir yürüyüş yapmak burada yapılacaklar arasında en iyi fikir. Tabi ikincisi her zaman favorim olan bisiklet sürmek.

Göl çevresini yarım saatten az bir sürede yürüyüş yolunu kullanarak gezebilirsiniz.

Gölcük Gölü ‘ne Ulaşım

Bolu merkezden 13km lik uzaklıkta olan Gölcük Gölüne İstanbul’dan 3,5 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. TEM karayolu üzerinden Bolu otoban çıkışına girin. Bolu merkezden de Seben yolunu takip ederek Gölcük Gölü tabelalarına dikkat ederseniz rahatlıkla göle ulaşabilirsiniz.

Bolu merkezde Seben ve Kıbrıscık ilçe minibüsleri ile Gölcük Gölü Tabiat Parkına ulaşım sağlanabiliyor.

Gölcük Milli Parkında otopark yer alıyor.

Google Maps:

Gölcük Gölünde Nerede Kalınır

Gölün hemen kenarında yer alan ev Orman Bakanlığına ait olduğundan kalınamamaktadır. Ancak gölün çevresinde yer alan ormanın içerisindeki bungalovlar herkese açık. Tabi öncelikli olarak gitmeden önce müsaitlik durumunu sormalısınız.

Bolu şehri ya da Abant gölü ve çevresindeki otellerde ya da pansiyonlarda da kalabilirsiniz.

Sarıyer Halk Eğitim Fotoğraf sınıfı arkadaşlarımla geziyorsam perspektif çalışması yapmadan dönemezdim 😉 Belki sizde çocuklarla farklı kareler yakalayabilirsiniz.
@laledoganarici ya bu fotoğraf için teşekkür ederim, instagramda onu takip etmenizi öneririm.

Gölcük Gölünde Ne Yenir

Gölcük Gölünün girişinde bir kır gazinosu yer alıyor. Burada restoran hizmeti veriliyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini burada bulabilirsiniz.

Eğer mangal yapmak isterseniz, milli parka girmeden önce yer alan dükkanlarda kiralık mangal ve kömür bulunuyormuş. Ayrıca buradan ette satın alabileceğinizi söylediler. Yine buradaki dükkanlardan diğer bakkal alışverişlerinizi yapabiliyorsunuz.

Gölün üzerinde yer alan bu nilüfer yapraklarının açacağı ilkbaharda da çocuklarla burada piknik yapmak keyifli olmaz mı? Belki kurbişleri de buluruz onlarla 😉

Gölcük Gölünde Çocuklarla Neler Yapılır

Gölcük Gölü Tabiat Parkında çocuklarla muhteşem orman havasında keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Öncelikli olarak piknik ve mangal için çok uygun bir ortam. Çocuklar, gölün çevresinde bisiklet ya da scooter sürebilir, ip, top oynayabilir ya da onlarla beraber göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Mangal veya piknik yapmak istemezseniz kır restoranında çocuklarla yemek yiyebilirsiniz.

Çocuklar için mini bir park var, burada oyunlar oynayabilirler.

Çocuklarla Gölcük Gölüne ilkbahar, yaz veya sonbaharda rahatlıkla gidebilirsiniz. Kış mevsiminde göl yolu açık olur mu bilemiyorum, bu nedenle konuyla ilgili önerim yok.

Merak etmeyin göl çevresinde ve kır restoranında tuvalet hizmeti yer alıyor.

Gölcük Gölünde ayrıca 8,10 ve 14 kmlik yürüyüş parkurları bulunuyor. Eğer çocuklar yürümeye alışkınlarsa onlarla beraber doğada güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yol üzerinde su ve tuvalet ihtiyacını karşılayacak tesisler yer alıyormuş.

Yılın belli zamanlarında Orman Bakanlığından izin almak şartıyla gölde olta balıkçılığı yapılabiliyormuş.

Göl çevresinde çocuklarla mutlaka yürüyüş yapın.Temiz hava bol oksijen ve hareket iyi gelecektir. Tabi yürürken ağaçları, hayvanları ve gölü de anlatın onlara…

Çam, köknar, kayın ve gürgen ağaçlarının karışımından oluşan ormanın renk tonları ile göl kenarında yer alan masal evin görüntüsünün suya yansıması ile oluşan manzara her mevsim ayrı bir güzel olacaktır.

Gölcük Gölüne yapacağınız ailecek gezinizde sürekli kadrajınız hazır olsun, çünkü burası aile fotoğrafı çekmek için Türkiye’deki en güzel noktalardan biri diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.