Gökçeada'da çocuklarla gezilecek yerleri Çocukla Gezin sayfalarından ulaşabilirsiniz. Kale'nin bulunduğu tepeden manzara

Gökçeada Çocukla Gezilecek Yerler

Gökçeada tatilinizde ailecek gezmekten keyif alacağınız birçok yer bulacaksınız. Çocukla Gezin olarak üç dört günlük tatilimizde tarihi köyleri, tuz gölünü, kale ve limanı gezmekten boool keyif aldık.

Rum köyleri

Adanın eski yerleşim yerleri olan Rum köylerinin o nostaljik havasını bulabileceğiniz birkaç köyünü çocuklarla gezmelisiniz. Arnavut taşlı daracık sokaklarda yürümeye çalışırken eski evler güzel manzaralar sağlıyor. Çoğu köyün içine araba girişi yasak. Yaz aylarında köylerine dönen Rumlarında işlettikleri kafelerde kahvaltı, kahve keyifleri yapmadan dönmeyin.

Çocukla Gezin Zeytinliköy sokaklarında
Gökçeada Zeytinliköy’de restore edimiş bu evler şirin mi şirin

Zeytinliköy en bakımlı, turizme daha açık, sakinlerinin de sizi güzel ağırladığı nostaljik bir köy. Manzarasında kahvaltı yapabileceğiniz,  taze dövülmüş dibek kahvesini köpürterek içebileceğiniz, Barba ustanın sakızlı muhallebisinden yiyerek şekerinizi düzelteceğiniz, eski kahveler tadında ailecek oturup keyif yapacağınız işletmeler yer alıyor. Huzur dolu bir köy yürüyüşü ve tarihi dokular arasında boool foto çekerek gezmenizi öneririm.

Kaleköy'de yer alan kaleden geriye kalan kalıntılar
Kaleköy’de yer alan Kale’den geriye kalan kalıntılar. Bir an önce bu eserlerinde restorasyonun yapılmasını umuyorum.

Kaleköy, Kaleköy Limanı ve Kalesi.

Merkezden minibüslerle ulaşabileceğiniz köyün içine girmeden önce Kaleye doğru tırmanın çocuklarla.

Bebekli ailelere tırmanışı pek tavsiye edemiyorum. Çünkü kalenin etrafında ve içinde pusetle dolaşabileceğiniz güzel bir yol yok, daha çok keçi yolu gibi birşeyi takip ediyorsunuz.

Kaleden görülen manzara inanılmaz etkileyici. Yıldız koyu ile Kaleköy Limanı arasında kalan kale kalıntılarının yanı başına oturup günbatımında Semadireği seyre dalmak başka bir keyiftir eminim.  Ama yürüyüş yolu ve kalenin çevresi düzenli bir halde olmadığı için çocuklu ailelere önermiyorum. Zaten bizde sabah gezmeyi tercih ettik.

Kaleköy'de Mustafa'nın Kayfesinde kahvaltı ve kayfe keyfi önerilir
Kaleköy’deki kilisenin yanında yer alan bu çınaraltında becerebilirseniz muhteşem bir kahvaltı sizi bekliyor. Ama o kadar dolu oluyor ki çalışanlar size bakamıyabilir bile.

Kaleköy yine eski bir Rum köyü. Buranın içinde tarihi bir kilise, dar sokaklara eşlik eden nostaljik evler, kilisenin önünde kahvaltısıyla ünlü Mustafa’nın Kayfesi, adanın doğal sabun dükkanı görülecek yerlerden. Taş evlerin hala ayakta olduğu ve kentsel sit alanı ilan edilen Kaleköy’ün manzarasında huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Kaleköy Limanı, Gökçeada’nın sahilde yerleşimi olan tek noktası. Limanın içine özel aracınızla gündüz girebilirsiniz, akşamsa limanın hemen girişinde yer alan otoparka bırakmanız gerekiyor. Çünkü geceleri trafik yasağı var. Bu aslında iyi bir uygulama, çünkü sahilde çocuklarla rahat rahat yürüyüş yapabilirsiniz. Pusetli aileler içinde güzel bir gezi alanı olabilir. Aynı şekilde akşam çocuklar için trambolin gibi aktivitelerin bulunduğu ve daha birçok oyuncağın olduğu ücretli bir oyun parkı da bulunuyor.  Gün batmadan  sahildeki balık restoranları, çay bahçeleri ya da kafelere gelip güzel bir manzara eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gökçeada Tuz Gölü ve manzarası
Gökçeada Tuz Gölü ve manzarası

Tuz Gölü

Aydıncık plajının arkasında kalan Tuz Gölü 1 km genişliğinde bir alanı kaplıyor. Denizden gelen kumlarla oluşan tepenin ardında kalan deniz suyu ve yağmur suyuyla oluşmuş. Buraya başka bir yerden su kaynağı gelmiyor. Yazın kaldığımızda gölün neredeyse ortasına kadar çocuklarla yürüdük. Fotoğraf çekmeyi sevenler için diyebilirim ki çoluklu çocuklu gelin burada ailecek çekilin. Harika kareler yakayalabilirsiniz.

Tuz gölünün nimetlerinden yararlanan birçok insan sahil boyunca yürüyüş yapıp sonra birde denizin açıklarında yıkanıyor. Çok komik olsa da bu görüntüler, sağlıklı bir hareket. Tabi bizim çocuklarda nasıl olduğunu merak edince bu işten kaçamadık. Doğruuuu Tuz Gölüne. Halihazırda açılmış çamur kuyularından çocuklar kendilerine sürdüler, tabi bizde 😉 Bu noktada bir uyarı da bulunmam gerekiyor. Yara bere veya küçük bir çizik bile olsa cildinizin üzerinde tuz hemen yakıyor. Yetişkinler olarak dayanabilirsiniz fakat çocuklar bu konuda daha hassas olabiliyor. Bunu önlemek için yanınızda giderken küçük şişe su götürün ki yanan yerleri temiz suyla temizleyebilirsiniz. Torbalarıyla gelip, kil ve tuz karışımından alıp gidenlerde vardı. Eğer küçük bebeğiniz varsa sizde bu şekilde sürünüp doğal ve ücretsiz spa programından yararlanabilirsiniz.

Eminim daha birçok gezilecek görülecek yerler vardı Gökçeada’da. Mesela çoğu yerde göl ve şelaleler sizi bekliyor, ya da yol üzerinde aracınızla gezerken görebileceğiniz köyler bulunuyor. Bizim pek zamanımız kalmadı ziyaret edebilmek için. Ama Gökçeada’da aile tatili  açısında en pratik ve en kolay lokasyonların yukarıda bahsettiklerim ile plajlar olduğunu düşünüyorum.

Gökçeada hakkında genel bilgi, ulaşım ve alışveriş hakkında daha önce yazdığım Gökçeada Çocukla Tatil Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

Gökçeada plajları hakkında detaylı bilgileri Gökçeada’da Çocukla Nerede Yüzülür sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.