Fenerbahçe Parkında Papatya Zamanı

İstanbul’un Anadolu yakası semtlerinden Kadıköy’de deniz kenarında yer almaktadır. Küçük bir köprünün üzerinden geçerek ulaşılan Fenerbahçe Parkı bir adacığın üzerine kurulmuştur.

Kadıköy’ün en yeşil ve havadar alanlarındandır. Burada yapılacak en güzel şey kahvaltılıklarınızı ve bir termos çayınızı alıp erken saatlerde bir piknik masasına kurulmaktır. Çocuklar çimenlerde top oynarken, sizde şöyle adalar manzarasına karşı çayınızı rahat rahat yudumlarsınız. Ohhh birde hava güzelsee…

Parktaki Yürüyüş Yolları

İstanbul’da Lale Festivali coşkusunun yaşandığı Nisan ayında, papatyaları görmek isterseniz doğru adres Fenerbahçe Parkı olacaktır. Burada laleleri yürüyüş yolu boyunca ve birkaç noktada dekoratif olarak görmeniz mümkün. Lale döneminde lalelerden pek nasibini alamamış olan mekan, yerine Emirgan ya da Göztepe parklarını tavsiye ederim. Buradaysa papatyalardan taçlar veya bilezikler yapma zamanıdır.

Haftaiçi ziyaret ettiğinizde sakin ve huzurlu olan park, haftasonunda bayağı kalabalık olabiliyor. Yazın, sabah kahvaltısı için gelenler yoğunlukta. Öğleden sonra ise Bağdat Caddesinde sıkılmış gençleri burada görebilirsiniz. Aileler ise akşam üzeri parka gelmeyi tercih ediyorlar. Kışın ve bahar aylarında park sakinleri daha çok kedi, kuş ve hatta şanslıysanız biraz açıklarda görebileceğiniz yunuslar oluyor.

Fenerbahçe Parkında Oyun Alanı

Çocuklar için büyük bir park var. Girişten sonra sağ koldan devam ederseniz parkı görürsünüz. Burada çocuklar bayağı eğleniyorlar, sizde asırlık sakız ağacının altında ya da çimlerin üzerine oturup haftasonu çocukla Fenerbahçe Parkının tadını çıkarabilirsiniz.

Etrafta yürüyüş, koşu, bisiklet ve hatta yaz aylarında yüzme gibi farklı sporları yapan birçok kişiyi görebilirsiniz. Marina, yakın olduğu için yelkenlilerin Marmara Denizi’nde adalara doğru süzülüşlerini seyredebilirsiniz.

Romantika Kafe isimli vintage tarzda dekore edilmiş bir restoran var. Denizin yanında masaları olması açısından haftasonu ya da haftaiçinde çok keyifli oluyor. (Tabi müsait masa bulabilirseniz)

Romantika Kafe

Parkın içinde belediyenin işlettiği bana göre daha huzurlu ve keyifli çay bahçeleri var. Bir tanesi hemen girişten sonra düz devam ettiğinizde önünüze çıkacaktır. İkincisi ise ilerde parkın yanında bulunuyor. En güzeli ise düz yürüyüp martı heykelinden sağa doğru döndükten sonra biraz ileride kalıyor. Bu çay bahçesi sahile yakın konumda olması sebebiyle manzarası harika.

Baraka
Baraka

BARAKA!!!

Evet, Fenerbahçe Parkına ilk yirmi yıl önce üniversiteden arkadaşlarla gelmiştim. Taaa Avcılardan otobüs yolculukları sonunda bir bahar günü parka ulaşmıştık toplucaaaa. Park sakin sessiz ve hava sıcaktı. Neden o kadar yolu tepip buraya gelmiştik ?? hatırlayamıyorum, gençlik tabi bool zaman vardı.

Şimdiki gibi etrafta açık çay bahçesi yoktu, sadece küçük bir balıkçı barakası vardı. Merdivenlerden aşağıya indik ve muhteşem deniz manzarası ayaklarımızın altında ve önümüzde çeşitli balıkçı kayıkları eşliğinde tostlarımızı çaylarımızı içmiştik. İşte o zamandan sonra özellikle gençlerin arasında kulaktan kulağa bu barakanın manzarası dolaştı ve popüler oldu. Şimdilerde kayıkların çekildiği yere masa ve sandalyeler çıkartılıyor.

Yine keyifli yine huzurrlu olan bu salaş çay bahçesini bulmak isterseniz; Parkın girişinden sonra soldan devam edin. Yolun üzerinde olan Romantika Kafeyi geçin ve buradan bir 25 metre sonra solunuzda kalacak şekilde denize doğru aşağıya inen merdivenleri görünce BARAKA‘yı bulacaksınız. Hatta bayraklarını da görebilirsiniz.

Parkta keyif zamanı
Parkta keyif zamanı

Fenerbahçe Parkında çocuklarla neler yapılır, bir annenin gözüyle;

 • En güzeli piknik. Yazın veya bahar aylarında piknik sepetinizi alın ve haftaiçinde piknik masalarına koşunnn. Parkın içine trafik giremiyor, deniz, temiz hava, temiz çimenler, çocuk parkı alanı çocuklara emanett….
 • Siz önde çayınızı yudumlarken ada manzarası eşliğinde, çocuklarda rahat rahat top oynasınlar, çimenlerde yuvarlansınlar. Bisiklet, scooter sürsünler. Paten ve kaykay için alan yok 🙁
 • Bu parkta mangal gibi faaliyetler pek hoş karşılanmıyor.
 • Büyük bir çocuk parkı var. Burada da çocuklar eğlenebilir, koşabilir.
 • Bu parkın en güzel özelliği rahat rahat çimenlere örtü serip güneşin tadını çıkarmak. Ama kedilere dikkat, çok alışkınlar hemen yanınızda bitiyorlar.
 • Papatyaların tarla oluşturduğu bu havadar parkta bilezikler ve taçlar yaparak çocukları süsleyebilirsiniz. Tabi bu noktada mutlaka foto lazımmm.
 • Çimen ve piknik masaları ile aranız iyi değilse, tavsiyem büyük çocuk parkı. Burada çocuklar eğlenirken sizde çınarın altında bankta oturabilirsiniz.
 • Her yer bank dolu, yine çocuklar koşarken ya da bebeğiniz uyuduysa bir bankta oturup manzara seyredebilirsiniz.
 • Çoğu anne pusetleriyle burada yürüyüş hatta koşu yapıyor, tavsiye ederim. Yürüyüş yolu küçük taşlarla muntazam döşenmiş, bu nedenle pusetle rahat gezebilirsiniz 😉 hafif sarsıntı ihtimali var.
 • Romantika kafe olduğu için herşeyi bulabilirsiniz. Denizin hemen kenarında bulunması ve otoparktan direk girişi olması sebebiyle sanırım biraz tuzlu bir yer.
 • Çay bahçeleri de belediye tarifesinde bilginize. Tost, hamburger, limonata, çay, kahve vb…mevcut.
 • Bebek ve çocuklar için mutlaka kafe ve çay bahçelerinde birşeyler bulmanız mümkün. Tabiki ikisinde de mama yok, sıcak ya da soğuk su gibi ısıtmak veya soğutmak için gerekli olan tertibatı Romantika Kafe sağlayabilir.
 • Parkın genelinde tek bir yerde tuvalet hizmeti mevcut. Bu da Romantika Kafenin girişine doğru (1 TL gibi bir ücreti var).
 • Ancak kafede oturursanız burada da tuvalet bulmanız mümkün. Bebek bakım odası veya ünitesi gibi yerler parkta bulunmuyor.
 • İsparkın bir uygulaması olan Sarı bisikletle buraya gelip parkın içinde bisikletinizi bırakabilirsiniz. Bunun için bisiklet parkları mevcut.
 • Parkın hemen yanında büyük bir İspark otoparkı var. Haftaiçi rahat yer bulabilirsiniz. Haftasonunda ise park etmek bir kabusa dönüşebilir.
 • Yazın veya havanın güneşli olduğu zamanlarda bir de haftasonu ise kalabalıktan dolayı yer bulamayabilirsiniz. Mutlaka parkın içinde kahvaltı, öğlen yemeği veya akşam yemeği yemekte ısrarcı değilseniz, parka doğru gelirken sağda solda bir çok işletme bulacaksınız. Tavsiyem buralarda öğününüzü almanız, özel vasıtanızı buradaki valelere bırakıp, sonrasında Fenerbahçe Parkında bir yürüyüş yapmanız.
 • Girişi ücretsiz olan parklarımızdan ;))
 • Yazın veya çok güneşli havalarda çocuklar için koruyucu krem ve şapka gerekiyor. Terleyebilecekleri ihtimalini de düşünürsek, yedek çamaşır bulundurabilirsiniz. Kışınsa soğuk olacağından şapka ve eldiven mutlaka almanızı tavsiye ederim.
Fenerbahçe Parkı Otopark Alanı


Ulaşım

Özel vasıta

Boğaz köprüsünü geçtikten sonra E-5 karayolu üzerinde hiçbir yere sapmadan düz devam edin. Fenerbahçe Stadını sağınızda göreceksiniz. Bu noktadan sonra ikinci ışıklarıda geçip sağ koldaki sokaklardan birinden dönüş yapın. Sahil kıyısını paralel devam eden bu yolu takip edin. Unutmayın sahil hep sağınızda kalacak. Sağınızda ve solunuzda yer alan kafe ve restoran gibi işletmeler bitince ilerde küçük ve beyaza boyanmış bir köprü göreceksiniz. Bu köprünün bitiminde solda İspark otoparkı var. Aracınızı park ettikten sonra ağaçlık alana doğru yürüyün, park burada başlıyor.

Toplu taşıma

Metrobüsle, Söğütlüçeşme’de inip parka doğru yürüyebilirsiniz, ya da bir taksiye atlayabilirsiniz.

Kadıköy’den FB1 ve FB2 otobüs hatlarına binebilirsiniz.

 

Parktan adaların seyrine doyum olmaz
Parktan adaların seyrine doyum olmaz

Adalar manzarasının yaz akşamları nasıl olduğunu hep merak etmişimdir. Bu yaz işallah mehtaplı bir gecede parka çocuklarla uğramak çok keyifli olacak…bilmem benden önce uğrarsanız “mehtapta fenerbahçe parkı” fotolarınızı gönderin buradan herkesle paylaşalım ne dersiniz?

 1. Gezgin Anne diyor ki:

  Fenerbahçe Parkı’nı oldum olası çok sevmişimdir. En güzeli de çocukların rahat rahat koşturabildiği nadir alanlardan İstanbul’da. Haftasonu gidip bakayım hala papatyalar duruyor mu? 😀

  • berrinkuray diyor ki:

   İstanbul’u anlatan parktır Fenerbahçe Parkı.
   Hala papatyalar varsa bana da haber verin 😉 çocuklarla tekrar gidelim…sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us