Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti bir UNESCO Dünya Mirası.

Güzel İzmir’imizin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde önemli bir Roma kentiydi bir zamanlar. İhtişamıyla şimdi bile başımızı döndüren bu antik şehrin tarihi yapılan kazılarla Neolitik döneme kadar gidiyor. Menderes deltasının bereketi ve denize açılan kanalıyla tarihsel dönemler boyunca zenginliği, döneme ait lüks yaşam olanakları, Roma döneminde Asya’nın başkenti olan, kültürel ve sanatsal gelişimiyle hep cazibe merkezi olmuş.

Geziye başlamanızla sizi karşılayan ihtişamlı sütunlarla sıralanmış geniş mermer caddeler, epiksel tatta yaratılmış agorası, arenası ve kütüphanesiyle size eski mitolojik yaşamı bu haliyle bile göstermeye kadir mimari eserler.

Kentte yer alan en önemli bina Celcus Kütüphanesi.

Yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek bir açık hava müzesi olan Efes ile ilgili çocuklu gezileriniz için bazı önemli noktaları size bahsetmek istiyorum.

 • Müze kartınız varsa veya maximum kredi kartı kullanıyorsanız ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Giriş ücreti: 30 TL.
 • Müzedeki eserlerle ilgili bilgi almak istiyorsanız danışmadan size telefona benzer bir elektronik rehber veriyorlar.  Yalnız bu cihazın kullanımı için sizden hem ücret hem de depozito alıyorlar.  Cihaz ücreti: 20 TL cihaz depozitosu :100 TL (cihazı teslim ettiğinizde geriye ödüyorlar merak edenlere ;))
 • Efesi gezerken mutlaka yanınıza pusetinizi almayı unutmayın. Çünkü en az 2 saatte bitireceğiniz bir ziyaret olacak, bir de her eserin önünde tarihi hikayeleri dinlerseniz daha da uzayacaktır. Çocuklar bu sırada yorulabilir ya da uyumak isteyebilirler.
 • Müze kafe hem üst giriş hem de alt girişte yer alıyor. Tabi her türlü içecek ve aburcubur ihtiyacınızı buradan giderebilir, tarihin her dönemine adını yazdıran bu kentin mermerleri üstünde  zevkle kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
 • Müze kafenin yanında bulunan hediyelik eşya mağazasından çıkamadım diyebilirim. Çocuklar için birçok efesle ilgili kitap ve oyunlar vardı. Tabi biz yetişkinler içinde hem hediyelik olabilecek hem de evimizin dekorasyonu için harika objeler de yer alıyor.
  Kentte yer alan en önemli antik eser Nike. Zafer Tanrıçası olarak bilinen bu rölyefte Nike bir elinde defne diğerindeyse palmiye dalı tutar biçimde betimlenmiştir.
  Kanatlı Tanrıça Nike’ın heykeli 1884 yılından bu yana Paris Louvre Müzesinde Daru merdiveninin en tepesinde sergilendiğini biliyor musunuz?  Heykelin sağ kanadının başlangıcı ile sol kanadı arasında farklılık gözle görülmektedir, çünkü  sağ kanadın başlangıcındaki girinti Semadirek adasındaki o bitmek bilmeyen rüzgarın etkisini gösterir nitelikte bir özelliktir;) Merak edenler için Paris yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 • Tuvaletler girişten önce bulunuyor. Zaten bebekli anneler siz doğal ortamda bakımınızı yapabiliyorsunuz, farklı bir alternatif yok malesef 🙁
 • Yazın, eski Yunan ve Roma dönemine göre kostüm giymiş  kent halkı ve gladyatörler sizi ağırlıyorlarmış. Tabi çocuklarla Efes’i gezerken harika bir etkinlik bu!!!
 • Yalnız biz Şubat ayında gezerken üstümüzde hırkalarla gezdik. Yazın buradaki sıcağı düşünemiyorum. Bu nedenle yaz döneminde ziyaret ederseniz şapka, gözlük, güneş kremi, boolca su ve ıslak mendil bulundurmayı unutmayın sevgili anneler babalar 😉
 • Kentte inanılmaz bir kedi populasyonu var. Çocuklar onlara yemek vermeye bayılıyor, zaten kediler insanlara inanılma alışmış.
Kentte yer alan ana caddenin üzerinde bulacağınız bu tapınak muhteşem bir girişle karşılıyor sizi

Mitolojik zerafetiyle bizi ağırlayan sevgili Efes,  Japon turistin spontan bir şekilde büyük tiyatro da verdiği akıllardan silinmeyecek müzik ziyafetiyle uğurladı.

ve o gün bizler buranın ne kadar kutsal olduğunu anladık.

 

Çocukla Gezin ekibi olarak keyifle ziyaret ettiğimiz Efes Antik Kentine ait diğer video ve fotoğraflarla karışık hazırladığımız Efes Antik Kenti videomuzu da seyretmenizi öneririm.

Umarım ilgili yazı, fotoğraf ve videolar geziniz için yararlı olur.  Sosyal medyada paylaşım yapmanız bizim için çok önemli, çünkü ne kadar çok aileye faydamız dokunursa kültürel zenginliğimiz artacaktır.

Bizi takipte kalın, sevgilerle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng