Çocukla Türkiye Sirki


Sarıyer ilçesi semtlerinden Ferahevler’de Türkiye Sirki kuruldu. Dünyanın ilk uluslararası hayvansız sirk gösterisi!

Okul çocuklarına, Sarıyer Belediye Başkanı tarafından bedava biletler dağıtıldı. Hal böyle olunca bizde gidip izleyelim dedik 🙂

Sirk sadece akrobasi,dans, müzik ve illüzyon gösterilerinden oluşuyor. Hayvanlarla yapılan bir eğlence yok 🙂 Bu duruma sevindim. Çünkü o kaplanları ve aslanları o kadar insanın karşısına sakin bir şekilde nasıl çıkardıkları hep beni düşündürmüştür 🙁

Cambazların, dansçıların, illüzyonistlerin ve başka çeşitli yeteneklerini sergileyen ve işini zevkle icra eden artistlerin hazırladığı bir performans sunuldu. Tabi seyir halinde, herkesin kendi zevkine göre beğendikleri farklıydı. Ece mesela, dansçıları sevdi. Ege’de illüzyon yapan bayanları, bende perdeye sarılarak hava da dans eden kıza hayran oldum…

Evet, sirkin ismi Türkiye Sirki. Bu adı neden koymuşlar biz anlam veremedik?? Hayalimizde “Türk” akrobatları görmek vardı, ama gösterileri yapanların hepsi yabancı uyruklu insanlardı 🙂 İsim sizi yanıltmasın yaniii.

Sanırım bu sirk tüm Türkiye’deki şehirleri gezecek. Mesela 6 Mart – 15 Mart 2015 tarihleri arasında Kocaeli’ndeler!

 

tsirk_4

 

Sirkin koşulları ile ilgili notlarım:

1. Su, patlamış mısır ve pamuk şekeri sirkin girişinde satılıyor.

2. Tuvalet dışarıda bir prefabrik kabin halinde. İhtiyatlı gitmekte yarar var.

3. Biletlerin üzerinde çadırın ısıtmalı olduğu belirtilmiş. Sirki, bizden önce oğlu Çağan ile seyreden arkadaşım, Makbule, çadırın içinin soğuk olduğu hakkında beni uyardı. Çok teşekkürler Makbule, çok makbule geçti ;))

Bende buradan sizi uyarmak isterim. Neler gerekiyor?

Çocuklar ve kendiniz için yanınızda bere, eldiven, şapka bulundurun. Sirke giderken mutlaka kazak ve pantolon hatta içlik giydirin. Birde ben yanımda battaniye götürdüm. Gülmeyin lütfen 😉 Gerçekten! bir zaman sonra çocuklar plastik sandalyede oturmaktan gelen rüzgarı alttan yiyorlar. Ben battaniye sayesinde onları korudum.

Soğuk sebebiyle sirkin ikinci yarısında ayrılan çook küçük seyirci oldu 🙁 bilginize…

4. Mutlaka bir saat ya da yarım saat önce orada olup yerinizi alın. Çünkü biletlerin üzerinde yer numarası, gün ve saat belirtilmiyor. Herkes istediği yere oturabiliyor. Yarım saat erken giderseniz iyi bir yere oturabilirsiniz.

5. Sirkin sahneye en yakın bölümü loca olarak ayrılmış. Localar için ayrıca kişi başı 10 TL ödeyerek geçebilirsiniz. Ama bence gerek yok, çünkü arkalardan da gösteriyi rahat seyredebilirsiniz.

6. Çocuklara, sirkte sadece akrobasi ve illüzyon olduğunu belirtin. Çünkü sirkten beklentileri genellikle hayvanlı gösteri olabiliyor.

7. Bileti seyretmek istediğiniz gün gişeden alabilirsiniz. Ama ihtiyatlı davranıp birkaç gün öncesinde almakta yararlı olur. Gidemezseniz de geriye iade edebiliyorsunuz. Tabi gösterinin zaman aralığında olmak şartıyla…

tsirk_3

Bilet ücretleri

Yetişkin: 15 TL

Çocuk: 10 TL

Loca: Kişi başı ekstra 10 TL

Biletler sadece gişede satılıyor ya da biletixten alabilirsiniz (fiyatlar biletixte 2 TL daha fazla).

Biz, sirkin bu halini çok beğendik ve eğlendik. Hayvanlara, zarar verilmemesi de çocuklarımı sevindirdi. İkisi de daha önce gittikleri sirklere göre, bunun daha eğlenceli hatta heyecanlı olduğunu söylediler.

Evet, Türkiye Sirki gösterisinde, bazı akrobatik hareketlerde gözlerimi kapadığımı buradan itiraf ediyorum. Hele bir tanesi vardı ki, burada anlatmayacağım çünkü en iyisi seyretmek, benden çıkan ünlem şöyleydi:  ” Ay ay annecim, kızı tutuuun!!” Ama gözlerimi açtığımdaysa sahnedeydi ve heyecanla herkes onu alkışlıyordu 😉 Kısacası hem çocuklar eğlendi, hem de biz yetişkinler.

tsirk_2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.