Çocukla Haftasonunda Gidilecek Yerler – Yeniköy Spor Kulübü

İstanbul’un güzide semtlerinden Yeniköy… Boğazın Avrupa yakasında Tarabya ile İstinye arasında salınan koy…
Vikipedi’den yapmış olduğum araştırmaya göre, Romanya’nın Geni bölgesindeki aileler yerleştiği için Geniköy olarak döneminde adlandırılmış. Sonra Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise yeniden kurulan bu semtin ismi Yeniköy olarak değiştirilmiştir.
Elbetteki tarih döngüsünde bir çok şeyden etkilenerek gelişen köyler, kasabalar, şehirler gibi Yeniköy’de Osmanlı’daki halinden günümüze değişim gösterdi. Hatta son yıllarda lokomotif gibi uçan İstanbul’un ekonomisinden Yeniköy’de nasibini almaya başladı.
Yeme-içme mekanlarının mantar gibi çoğalması ve  sonucunda kaldırımları işgal eden masalar ile Yeniköy bambaşka bir hayata doğru yelken açmaya başladı.

Yeniköy Parkı
Yeniköy Parkı

Ama ben size bu Yeniköy’den bahsetmeyeceğim. Daha önceki,  dingin huzurun olduğu 1980ler 1990lar tadında olan. Zamanın temposunun biraz daha yavaş aktığını hissettiren Yeniköy’den bahsediyorum. Bunun içinde biraz Yeniköy parkına uzanalım.

Sekiz sene önce oğlumun doğumuyla beraber ziyaret etmeye başladığım Yeniköy Spor Klubü manzarasıyla beni çok etkilemişti. Denizin kıyıya vuran sesi ve yavaş yavaş salınan bir teknenin Boğazdan geçişi… İşte bu manzara bu his beni İstanbul’un durmak bilmeyen temposundan alıp, çocukluğuma ’80’lerin dingin durgun ve bir o kadar da sararmış karelerine götürdü.
Önceleri oğlum Ege ile bol bol parkında oynadığımız sonrada çay bahçesinde tost ve paşa çayı yaptığımız günler sonraları kızım  Ece ile prenses çay günlerine dönüştü ;)))

Tesisin park yeri (valeler alıyor.)
Kuşları Besleme Alanı
Kuşları Besleme Alanı

Semt sakinlerinden öğrenmiş olduğum üzere, Yeniköy parkının içinde olan Yeniköy Spor Klubü tesisleri daha önceleri, 1990’ların başlarına kadar, yaz aylarında denize girilen bir kumsalmış ;)) Çoluk çocuk herkes buraya gelirmiş. (Yaaa, nasıl üzüldüm, keşke eskisi gibi Marmara Denizi temiz olsaydı)
Eh sonraları çarpık kentleşme ile düzensiz şehir hayatından nasibini alan denize kimsecikler gelmeyince, spor klubü burayı çay bahçesi olarak işletmeye başlamış. Bu sayede klüp takımına ve çocuklarına destek olunmuş.

Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi (1805 yılından)
Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi (1805 yılından)
Parktan bir bölüm
Parktan bir bölüm
On yıllarca semt halkının buluştuğu, akşam çay sefalarının yapıldığı, gündüz hanımların uğrak yeri olan çay bahçesi,  şimdilerde  hafta sonları çocuklu ailelerin kahvaltı için tercih ettikleri bir adres olmaya başladı. Şu son iki üç yılda ise artan talep karşısında bahçe, restoran olma yönünde gelişmekte ve Yeniköy’ün sevilen birçok sanal alem ortamlarında  “popüler, tavsiye edilen” adreslerinden biri olmayı başardı.
Çocuklarla hafta sonunda açık alanda gezmek isteyenlere, Yeniköy Spor Klubünü tavsiye ederim.
Şirin, sakin ve huzurlu bir çay bahçesi görünümünde olan tesiste Boğaz manzarasında çocuklarınızla beraber kahvaltı yapabilirsiniz. Manzaranın yanı sıra bu tesisin diğer avantajı da Yeniköy parkının içinde olması.
Boğazda balıktan dönenler
Boğazda balıktan dönenler

İşte buraya bir gezi düzenlemek isterseniz sizlere hayatı kolaylaştıracak bazı notlarımda şöyle;

 • Pusetle rahat gezebilirsiniz. Hatta yazın bebeğinizi buraya getirin ve uyutun. Sizde çay& tost keyfi yapın.
 • Evde bayat ekmeğiniz varsa çantanıza koyun. Sonra sahilden balıklara atarsınız. Çocuklar bunu çook seviyorlar. (Ya da arka taraftaki parkın içinde kuşlar için bölüme gidip, güvercinleri de besleyebilirsiniz)
 • Tuvalet mevcut. Bebek emzirme odası yok.
 • Menü tabi ki bebeklere uygun değil. Ama biberon ısıtmak için gereken sıcak su ihtiyacınıza yardımcı olabiliyorlar.
 • Çocuklara göre şeyler mevcut. Hamburger, kaşarlı köfte gibi yemek alternatifleri olduğu gibi sadece tost ayran ya da çorba da yapabilirsiniz.
 • Çocuklar kahvaltının arkasından ya da yemekten sonra parkta çeşitli oyunlar faaliyetler yapabilirler. Sizde bu sırada rahat rahat kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
 • Paten veya kaykay için pek uygun bir alan yok, sadece basketbol potası önünde bu faaliyeti yapabilirler. Bisiklet için fena olmayan uygun bir yol var. Futbolu da çimenlik alanda rahat oynuyorlar.
 • Menemenleri başarılı sayılır, kahvaltılıkları da taze. Yemekleri içinde ortalama diyeceğim, çok yüksek beklentileriniz olmasın. Ama rahatlıkla yenebilirler. Kesinlikle aç kalmazsınız, merak etmeyin.
 • İzmir lokması!!! Tavsiye ederim, sıcak sıcak geliyor ve bir de üstüne tarçın misss ;))
 • Diğer kahvaltı mekanlarına veya restoranlara göre menü fiyatları makul.
 • Kışında gitmek isterseniz kapalı alanları mevcut.
 • Park etmek için mutlaka ara sokakları kullanın ya da tesisin valesine verin. Çünkü anacadde üzerine konulan tüm arabalar trafik tarafından çekiliyor 🙁
 • Unutmayın burası hala eski mekanlar gibi… Çoğunlukla servis yavaş olabiliyorrr, bilginize.. Sürekli takip ilgi ve en önemlisi sabır gerekiyor..
İçecek menüsü ;)
İçecek menüsü 😉
Kahvaltı menüsü ;))
Kahvaltı menüsü ;))

Adres: Köybaşı cad. Yalı sok.
No:3 Yeniköy, 34464
Sarıyer/ İstanbul

Tel:+90 212 262 6110


Ulaşım

Özel vasıta

Maslakyönünden gelip İstinye’ye indikten sonra Sarıyer’e doğru devam eden Köybaşı caddesi yolu üzerinden tesise ulaşabilirsiniz. Bu istikamette Yeniköy’e geldiğinizde solunuzda Shell benzinciyi ve bunun tam karşısında olan Yeniköy Parkını göreceksiniz. Trafik ışıklarına geldiğinizde sağa dönün ve tekrar sağa dönüp ara sokağa girin.  Tesisin tabelasını göreceksiniz. (Trafik ışıklarına gelince hemen solunuzda McDonald’s var, bu noktada size referans olabilir.)

Toplu taşıma

Metro ile Maslak-İTÜ durağında inip, Sarıyer yönüne giden minibüs ya da otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. (Yeniköy parkı durağında ineceksiniz)

Tesisten FSM'ye bir bakış
Tesisten FSM’ye bir bakış

Çocuklarla rahat gezilebilen, oynanabilen ve kuşlara balıklara yem verilen bu huzurlu aile ortamı Yeniköy Spor Kulübü Tesisleri…Hep aynı kal, bizde seninle İstanbul’un huzurlu sesini bulmaya devam edelim…..

  • berrinkuray diyor ki:

   Tşkler Cengiz Bey, eski spor klubü haliyle paylaştığım bir yazı.

   Sizinde blog paylaşımlarınız güzel, takip edeceğim.

   İyi günler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us