SON ADA’NIN ÇOCUKLARI- Çocuk Kitapları

Dünyanın en güzel adasında,

neşeyle ve barış içinde

yaşıyorduk bir arada.

Ama bir gün adaya

esrarengiz bir adam geldi…

Ve herşey değişti.

Kimse yaklaşan tehlikenin

farkında değildi.

İşte bir özgürlük destanını anlatan başarılı bir hikaye.

Zülfü Livanelinin elinden çıkan çarpıcı ve düşündürücü bir çocuk kitabı. Yine tabi yetişkinlerin okumasını tavsiye ediyorum. Zaten çocuklarınızın okuduğu kitaplara mutlaka sizde göz atmayı ihmal etmeyin. Şimdiki çocuklarla bazen ebeveyn bazende arkadaş modunda davranırsak hayatlarında olup bitenden haberdar oluyoruz.

Neyse ben kitapla ilgili eleştirimi sizlere aktarmak istiyorum.

Bir ada hayal edin, herkes tek katlı evlerinde mutlu bir hayat yaşıyor. Tüm ada halkının beraber yaptıkları ortak bir iş var. Bundan kazanılan parayla da geçimlerini sağlıyorlar. Çocuklar istedikleri gibi özgür ve şehrin kalabalığı gürültüsünden uzak. Doğa, hayvanlar, arkadaşlıklar olabildiğince doğal. Herkesin birbiriyle selamlaştığı, sohbet ettiği, paylaştığı ve yardımlaştığı harika bir köy. Hikaye buraya kadar ne güzeldi ta ki aralarına endişeleri ve hırsları büyük olan adamın gelmesiyle değişiyor. Bu adamın egosu yönetmek…Yönetirken de tabi onların doğal ortamlarını birbirlerine katarak, alabildiğine korkuyla bölerek koşuların arasındaki güveni yok etmeyi başarır. Sonunda ada her şekliyle yaşanmaz hale gelir. Hikaye bu yaa adam olanlardan torunları vesilesiyle güzel bir ders alır.

Son Adanın Çocukları

Hikaye çok anlamlı. Kitabın sayfaları arasına serpiştirilmiş çizimleri çok beğendim. Çocuk kitaplarında genel olarak renkli resimler olur ama burada tarama tekniği ve duygu katılmış derin çizimler çoktu. Dediğim gibi hikayenin başlangıcı ve devamı hatları genel olarak güzel kurgulanmış. Ama daha çok çocuk değil de biraz daha yetişkine uygun bir kitap gibi. Bazı yerlerde yazım üslubu basit kalmış ama yine de sıkılmadan tüm macerayı bir solukta merakla okuyorsunuz.

Son Ada’nın Çocukları hitap ettiği yaş aralığına hayata daha bilinçli analiz etme ve düşünme yetisinin gelişmesi gibi özellikleri kazandıracaktır. Genç okuyuculara sosyal ilişkiler ile doğal çevreyi önemsemek gibi temel prensipleri öğreten bir kitap.

Zülfü Livaneli yazmış olduğu Son Ada adlı eserinin konusunu çocuklar için düzenlediği Son Ada’nın Çocukları, başkan, martılar, ada halkı, tilkiler, dilsiz çocuk arasında yaşanan hüzünlü hikayenin bir umuda bağlandığı bir ada hikayesi olarak genç okuyucuları bekliyor.

Son Adanın Çocuklarından bir başka sayfa. Ada halkı yeni gelen komşularıyla tanışıyor.

Kitap Adı: Son Ada’nın Çocukları

Yazar: Zülfü Livaneli

Resimleyen: Canan Barış

Sayfa: 198

Fiyat:11,78TL

Yayınevi: Doğan Egmont

Yaş : Gençlik 10+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us