Uzak Komşu Yakın Anılar Polonya – Sakıp Sabancı Müzesi’nde

 

2014 yılı Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerinin 600. yıl dönümü olarak kutlanıyor. Dile kolay 600 yıl!! işte bu kadar zamandır ticaret ve eğitim gibi bir çok konuda yakın ama mesafede uzak iki komşu olmuşuz Polonya’yla.
Bu yıl dönümü sebebiyle hem Polonya’da hem de Türkiye’de yürütülen kültür programı çerçevesinde önümüzdeki günlerde ve yıl sonuna kadar İstanbul, Mardin, Bursa, İzmir ve Ankara’da gerçekleşecek olan bazı faaliyetleri araştırdım, bulabildiklerim şöyle oldu;
 • Sakıp Sabancı Müzesi’nde, 8 Mayıs- 28 Mayıs 2014 tarihleri arasında Polonya’nın dünyaca ünlü yönetmenlerine ait “film gösterileri“,
 • Polonya’da Ses Manzaraları” başlığı altında dört günlük İTÜ’de gerçekleşecek performanslar,
 • 7 Mart-15 Haziran 2014 tarihleri arasında Sabancı Müzesinde gösterilecek olan “Uzak Komşu Yakın Anılar” sergisi,
 • 2 Mayıs-5 Haziran 2014 tarihleri arasında  Kuad Galerisinde “Kopuşlar ve Kavuşmalar” adlı karma sergi,
 • İstanbul Tanpınar Edebiyet Ödülleri kapsamında yine Polonyalı yazarlarla çeşitli okul ve Atatürk Kütüphanesinde “söyleşi ve atölye“,
 • Polonya afişleri” Galeri Salt Beyoğlu ve Ankara Bilkent Üniversitesi’nde sergileniyor
 • Bursa Sanayi Müzesi’nde 10 Mayıs 2014 tarihinde “Türk Örgüler- Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesinin Kumaşları” adı altında bir proje gerçekleştiriliyor.

Bunlar ve benzeri diğer etkinlikleri, aşağıdaki linki tıklayarak daha detaylı bulabilirsiniz;

http://turkiye.culture.pl/tr/wydarzenia

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), eski adıyla “Atlı Köşk” olarak bilinen ve Emirgan’da yer alan Sakıp Sabancı Üniversitesi’ne ait bir müzedir. Uluslararası geçici sergileri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser ve seminerleri ile çok yönlü bir müzecilik anlayışında olan müzenin İstanbul’a başka bir tat getirmiş olduğunu buradan ifade etmek isterim.
Tatilde çocuklarla gidilecek yerler listeme Sakıp Sabancı Müzesi’nide almıştım. 23 Nisan ve TEOG sınavları sebebiyle hafta içinde dört günlük bir ara bulduk!! (Bu tabi gidilecek yerlere olan araç ve insan trafiğini azaltan güzel bir etmen oldu.)
Bursa'da dokunmuş ve Polonya'ya gönderilmiş duvar halısı
Bursa’da dokunmuş ve Polonya’ya gönderilmiş duvar halısı
SSM’de sürekli olan bazı sergilerin yanı sıra Polonya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri tarihsel sırayla konu alan ve bunun çeşitli alanlardaki etkilerini gösteren “Uzak Komşu Yakın Anılar Polonya” sergisini çocuklarım ve arkadaş ailelerle beraber gezdik.
Açıkçası bu kadar yakın ilişkilerde olduğumuzu farkında olmayan, ama Polonezköy’e de gidip gelen, ben, müze sayesinde iki apayrı kültürün barış içerisinde uzun yıllar yaşamış olduklarını anladım. Askeri çatışmalardan uzak gelişen toplumsal etkileşimin, hem ticaret hem eğitim ve hem de kültüre olan etkisini müzede sergilenen birçok şeyde görebiliyorsunuz. Buna en çarpıcı örnek, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Polonyalı rahipler için Bursa’da hazırlanan kolsuz ayin cüppeleri. O kadar güzel hazırlanmış nakşedilmişler ki…paha biçilmezler..
Bursa'da dokunmuş ve Polonyalı rahipler için hazırlanmış ayin cüppeleri
Bursa’da dokunmuş ve Polonyalı rahipler için hazırlanmış ayin cüppeleri
Ve ilişkiler konusunda başka çarpıcı örnekte buradan zamanında gelin almışız mesela, nasıl mı?

Muhteşem Yüzyılı seyreden kaç kişiyiz? Hürrem Sultanı merakla takip edenler kaç kişi? Peki aklımızda canlandırdığımız Hürrem nasıl?

Bütün bunları neden mi soruyorum? Ben gördüm!!! Hem de SSM’de büyük bir tablosu var. Hürrem Sultan’ın anladığım kadarıyla geldiği soyun Lehlerden olduğu düşünülüyor. O sebeple Polonya ilişkileri kapsamında ona ait bir tablo sergide yerini almış. Merak edenler için işte size bu tablonun fotoğrafı ;)) Artık yorumlarda sizden olsun lütfen……(Laf aramızda bende hayal kırıklığı oldu, ama vayyy vay demedim değil hani)
Hürrem Sultan
Hürrem Sultan

Müzenin girişinde sağda açık bir seminer alanı var. Burada filmler seyrediliyor. Çocuklarla beraber Polonya’nın nasıl kurulduğu, tarih boyunca nasıl geliştiği, savaşlarla nasıl değişiklikler yaşadığı ve ekonomik büyümeyle modern Polonya’ya dönüşünü destansı bir şekilde anlatan çizgi filmi seyrettik. Böylece çocuklar müzede neyi gezeceklerini aşağı yukarı anlamış oldular.

Duvar halıları
Duvar halıları
Rahip pelerinleri
Rahip pelerinleri
Gezimizin ardından, müzenin bahçesine çıktığımızda muhteşem boğaz manzarası bizleri karşıladı. Öylesine güzel bir botanik bahçe ki…. Her yerde farklı ağaç ve çiçekler mevcut. En önemlisi bunların çoğunluğunun önünde bilgilerinin olmaları. Çocuklarla beraber bu yazıları da okumayı ihmal etmedik. (Çoğunluğu Latince lütfen okutun, iyi pratik sağlıyor 😉 )
Burada uluslararası sergilenen koleksiyonlar dışında mobilya ve dekoratif eserler koleksiyonunu, at heykellerini ve ilgi duyarsanız hat ve kitap sanatına dair belgeleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.
Anish Kapoor İstanbul’da, Geçmişten Günümüze Yelpaze, Empresyonizmin yaratıcısı Monet, Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde Rembrandt ve Çağdaşları, Heykelin büyük ustası Rodin, Abidin Dino ve başka birçok ünlü sanatçıya ait eserlerde burada belirli dönem aralıklarında sergilenmiş. Bunlardan bazılarını gidip ziyaret etme şansım olmuştu. Yazıma birkaç fotoğrafı da o sergilerden ekliyorum.
Anish Kapoor'dan
Anish Kapoor’dan
Anish Kapoor'dan duvardaki yarık
Anish Kapoor’dan duvardaki yarık
Anish Kapoor
Anish Kapoor

Annenin gözünden Sakıp Sabancı Müzesi ile ilgili notlar;

 • Mutlaka çocuklarla gidin. Girişte 14 yaşa kadar olan çocuklara refakat eden kişiden de ücret alınmıyor!
 • Bebekli ve pusetli anneler sizde gezebilirsiniz. Müzenin içinde asansör var. Ancak müzenin bahçesinden yukarıya çıkış için biraz yokuşlu bir yolu takip edeceksiniz. (Ya da müzeye kestirme olan merdivenleri teker teker çıkmak lazım)
 • Çocuklar genel olarak sıkılmıyorlar ama oldu ya hani çocuk işte….Müzenin bahçesinde oynayabilir.Trafiğe kapalı.
 • Çocuklar için hafta içi ve sonunda eğitim atölyeleri mevcut. Bunlar için mutlaka önceden rezervasyon yaptırın, bunun için linki tıklayın ; http://muze.sabanciuniv.edu/tr/sayfa/egitim-programlari
 • Mutlaka içecek vb..yanınızda bulundurun.
 • Tuvalet var. Emzirme odası gibi bir yer yok. Bez değiştirme ünitesi bayanlar tuvaletinde mevcut.
 • Burada yemek alternatifi pek yok. Bir adet restoran var ama biraz pahalı kaçmışlar.
 • Müzeden çıkışta sağ kolda güzel çay bahçeleri var, buraları tavsiye ederim. Şöyle manzaraya karşı çayınızı yudumlayıp soluklanırsınız. Çocukların yiyebileceği bir çok alternatif de mevcut.
 • Unutmayın! Özel araçla Emirgan’a gelirseniz ya İsparklı yerlere ya da valelere aracınızı bırakın. Ara sokaklardan çekmiyorlar ama cadde üzerine bırakılmış tüm araçların çekildiğine şahit oldum ;)) Ayrıca müzenin sahilden girişte solda küçük bir otoparkı mevcut.
Hat Sanatları sergisinden
Hat Sanatları sergisinden

Ulaşım

Özel araç: Maslak yönünden gelirken İstinye’ye doğru dönün. Buradan itibaren 3 trafik ışığından ve Emirgan okunu da gördükten sonra sağdan sahil boyunca takip edin. Müzeyi sağınızda göreceksiniz.

Otopark: İçeriye arabayla girip, solda kalan otoparka rahatlıkla park edebilirsiniz. Yer bulamazsanız, sahil boyunca olan İsparkları da kullanabilirsiniz.

Toplu taşıma

Metro: İTÜ Ayazağa durağında indikten sonra Emirgan yönüne giden otobüs ve minibüslere binin. Emirgan durağında veya müzeye yakın bir yerde inin.

Otobüs:
Taksim, Kabataş, Beşiktaş ve Sarıyer yönünden binebileceğiniz otobüs no’ları;
42T Bahçeköy- Taksim
22RE FSM-Kabataş
22 İstinye-Kabataş
40T İstinye- Taksim
40 Rumelifeneri- Taksim
25E Sarıyer- Kabataş
40B Sarıyer- Beşiktaş

Vapur: Emirgan’a direk gelen bazı boğaz turları olduğu gibi, Anadolu yakasından Kabataş ya da Beşiktaş’a da geçip Emirgan’a giden otobüslere aktarma yaparak rahatlıkla müzeye ulaşabilirsiniz. Vapur seferleri için; http://sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/cengelkoy-istinye-368.html linkini tıklayarak size uygun saat ve hattı bulabilirsiniz.

Hat Sanatları sergisinden
Hat Sanatları sergisinden

Ziyaret saatleri ve ücretler:

Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar: 10:00-18:00
Çarşamba: 10:00-20:00
Pazartesi müze kapalı.

Tam bilet: 15 TL
İndirimli bilet: 8 TL
14 yaş ve altı çocuklarla refakatçi ücretsiz
60 yaş ve üzeri ücretsiz
Müze kart kullananlar ise indirimli bilet ücretinden (8 TL) giriş yapabilirler.

Adres: Sakıp Sabancı cad. No:42 Emirgan/İstanbul

Tel:     212 277 2200

Anish Kapoor'dan ayna (ince gösteriyoooo ;)) )
Anish Kapoor’dan ayna (ince gösteriyoooo ;)) )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us