Bir Tatlı Huzur Otagtepe Parkı

İstanbul ve onun dillere destan semtleri… Gez gez bitmeyen şehrimmde bu sefer rotamda Otağtepe vardı.

Otağtepe,  Anadolu yakasının en güzel ilçelerinden biri olan Beykoz’a bağlı Kavacık semtinin bir mahallesidir.  Avrupa yakasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden Anadolu’ya geçerken, heybetiyle dalgalanan Türk bayrağını gördüğünüz noktadadır.

Osmanlı tarafından İstanbul ilk kuşatıldığında Sultan Yıldırım Bayezıd’ın otağı bu tepeye kurulmuş olması sebebiyle Otağtepe adıyla anılıyormuş.

Parka girdiğinizde Vehbi Koç’un büstünün yer aldığını  ve isminin Otağtepe Parkı olmadığını göreceksiniz. Neden mi? Çünkü tepenin yakınlarında bir zamanlar yapılan inşaatlar sebebiyle bu alan kullanılmaz ve çöp halde bırakılmış. Tema Vakfı ile Vehbi Koç Vakfı elele vererek yapmış oldukları peyzaj düzenlemeleriyle, İstanbul halkına harika manzaralı bir dinlenme alanı kazandırmışlar. İşte bu nedenle parkın ismi  “Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi” olarak geçmektedir.

Koç Holding desteği ile Tema vakfı tarafından kurulan parkta bölgenin doğal ekolojisine uygun 136 tür bitki ilk açılırken dikilmiş. Bugün 15 bin 300 bitki türü ve bin adet mevsimlik bitki var diye belirtiliyor. Başlıcaları olarak tesbih ağacı, saçlı meşeyi, sarkık keçi söğüdünü, kelebek çalısını, kutsal bambuyu, keçi sakalını, inci çaylısını, kartopunu park alanında görebilirsiniz.

Otağtepe Nilüfer Göleti ve üzerindeki minyatür köprü. Biz nilüfer bulamadık ama…belki mevsimi mi değildi acaba?

Parkta yürüyüş yolları, oturma alanları, çardaklar, nilüfer göleti, minyatür köprüler ve İstanbul’a ait müthiş bir manzara bulacaksınız. İnstagramdaki fotoğraflara baktığımda açıkçası çekim yapmak için çok heyecanlandım. Havanın güzel olduğu bir günde gidebildiğim için Boğaz ile boğazdan geçen irili ufaklı gemiler net görüntü verdi. Burası adeta bir fotoğraf cenneti ve huzur arıyorsanız işte tam yerindesiniz.

Çocukla Otağtepe’yi gezmek görmek isterseniz sizlere bazı önerilerim olacak:

Parkın çevre düzenlemesi harika. Çocuklar çimenler üzerinde istedikleri gibi koşabilirler. Yalnızca nilüfer gölüne dikkat edin!

Pusetle gezmek için elverişli yürüyüş yollarına sahip. Sadece yokuşlu alanlarda hepimize kolay gelsin.

Maalesef parkta piknik yapmak, çimenlere örtü örtmek, mangal yakmak, etrafa çöp atmak yasak. Dolayısıyla çocuklarla piknik için elverişli değil.

Ayrıca profesyonel fotoğraf makinasıyla çekim yapmak yasak. ( Tripod olmadan yaparsanız park görevlileri izin veriyorlar)

Çocuk oyun parkı yok.

Etrafta çay kahve içebileceğiniz, tost yiyebileceğiniz kafede yok. İyi ki de yok.

Otağtepe seyir terasından Boğaz ve Rumeli Hisarı manzarası harika değil mi?

Çevre peyzajı ve bakımı harika ve park tertemiz. Burada yapılacak en güzel şey etraftaki banklara oturarak manzaranın keyfini çıkartmak. Çocuklar koşarken yürüyüş yapmak ve evinizin duvarında harika duracak aile fotoğrafları çekmek. Yazın işallah tekrar çocuklarla beraber gidip çekim yapmayı istiyorum.

Manzaraya doyup, özgürce çimlerde koştuktan sonra günü nasıl değerlendirelim derseniz? Parkın yakınında bulunan Otağtepe Cafeye uğrayabilirsiniz. Anadolu Hisarı’na 10 dakikalık yürüyüşle inip, Göksu deresi kenarındaki çay bahçesi veya kafelerde oturabilirsiniz. Benim önerim Öğretmenler Evi olacaktır, buradan Rumeli Hisarı’nı seyredip, birşeyler atıştırıp, küçük oyun parkında çocukları sallayabilirsiniz.

Parka giriş ücretsiz.

Otopark mevcut.

Seyir Terasında yer alan birkaç dinlenme yeri. Bu muhteşem manzarada insan huzur buluyor.

Otağtepe’ye nasıl gidilir?

Toplu taşıma;

Otağtepe’ye Avrupa yakasından gitmek isteyenler öncelikli olarak Üsküdar ve Kadıköy’e ulaşmanız gerekli. Bunun için vapur, metrobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Üsküdar’dan halk otobüsleriyle veya Kadıköy’den 14M nolu otobüsle Otağtepe Durağına ulaşın. Sonrasında Otağtepe Cafe’nin karşısındaki yan yoldan yukarı Doğal Sokak’a girerek Doğa Kültür Merkezi’ne yaya olarak 10 dakikada varabilirsiniz.

Özel araç;

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile Anadolu yakasına geçin. Anadolu Hisarı sapağından ilerleyip, Otağtepe tabelalarını takip edin. Parkın büyük otoparkı var… (Biz gittiğimizde otoparka ücret vermedik, ama bazı bloglarda okuduğum kadarıyla otopark ücreti alınmış.)

Parka ait otopark alanı

 

Çocuklu bebekli Otağtepe gezinizde bir diğer alternatif rotada Kanlıca’ya gitmek olabilir. Buradan geçen otobüslerle 10 dakikada ulaşabileceğiniz gibi Anadolu Hisarı‘ndan buraya kalkan vapur seferlerinin saatlerini öğrenip deniz havası alarak varabilirsiniz.

Göksu deresi çevresindeki çay bahçeleri.

Herkese bol gezmeler, yazımı paylaşmayı unutmayın 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us