Origami Tavşan Nasıl Yapılır?

Okul sonrası başka bir ev etkinliği tabi ki origami.

Kağıt katlama anlamına gelen Origami kelimesi, 1946 yılında Japonya’da gelişmiş bir sanattır. Bir parça kağıttan neler yaratılabileceğini gösteren hayal gücüne dayalı çocuklar için eğlendirici bir etkinlik. Origami’nin birçok çeşitleri var. Ama bunlar ayrıca başka bir yazı konusu 😉

Evde veya seyahat esnasında çocukları hem meşgul edecek hem de yeteneklerini geliştirecek güzel bir faaliyet.

Kısaca origami çocuğun gelişiminde neleri sağlar?

Çocuklar bu işi başarabilmek için öncelikle dikkatini yoğunlaştırır, modeli izler ve yönlendirmeleri takip eder. Böylece sonuca varan çocuk sabırlı olmayı öğrenir. Ayrıca el göz koordinasyonu gelişir. Düz bir kağıttan üç boyutlu nesneler oluşturmak ise hem görsel hem düşünsel hafızayı etkiler. Bu da matemetiksel ilişkileri çözmesine yardımcı olacaktır. Origami için dilin etkin kullanılması gerekir. Bu sayede çocuklar verilen yönlendirmeleri hem iyi dinler, hem de sonuca varabilmek için karşılaştıkları problemleri anlatabilmek adına iletişim dilini geliştirmeye çalışır.

Hem görsel, hem sosyal hem de matematiksel yönlerini geliştiren origami etkinliğini çocuklarla yapmak evdeki en güzel faaliyetimiz. Hele titiz anneler size bunu daha çok tavsiye ederim. Hiç bir yer kirlenmiyor ve toparlamayı zamanla çocuklar öğreniyor 😉 Ayrıca yollarda yanınıza alacağınız kağıt ile hatta almanıza bile gerek yok, bulduğunuz kağıt mendillerle bile çocuklar origami yapabiliyor. Yani yanınızda fazla ağırlık yapmayacak tek aktivite.

İşte geçen perşembe evde origamiden tavşan yapalım dedim. Basit bir çalışma olmalıydı, çünkü kızım Ece kendi kendine başarsın istiyordum. Tabi burada yönlendirmeyi abimize bıraktım. İyi de oldu, ikisi bir takım olarak iş yapmayı eğlenerek öğrenmeye başladılar. (Ayrıca kardeş ilişkisini tamamlayan bir faaliyet oldu kısacası. Bir taşla iki kuş vurmak buna denir 😉 )

Evinizde renkli kağıtlarınız varsa bir adet alın ve A4 boyutunda ise kare olacak şekilde kesin. Çocuğunuzun istediği renkte tavşan yapmasına izin verin.

Renkli kağıt yok ise düz beyaz bir kağıdı yine kare haline getirin. Bu önemli, çünkü tüm origami etkinlikleri sadece kare bir kağıtla yapılıyor. Ölçü önemli değil, tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

Tavşanımızı yapmak için hemen aşağıda yer alan yönlendirmeleri sırasına uygun olarak tamamlayalım.

Sırayla yönlendirmeleri dikkatlice yapmaları için çocuklara yardımcı olalım 🙂

İşte bu kadar. Gerçekten tavşanı yapmak çok kolay bir etkinlik. Sonrasında çıkan üç boyutlu tavşanımıza istediğiniz süslemeleri yapabilirsiniz.

İşte Bizim Gülen ve Saçlı Tavşanımız ;)
İşte Bizim Gülen ve Saçlı Tavşanımız 😉

Evet sıra sizde, haydi anneler çocuklarınızın origamik 😉 tavşan fotoğrafını mektupvar@cocuklagezin.com adresine gönderin, en çılgın tavşanı blogumuzda isminizle yayınlayalım.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.