KADIRGA KOYU- ASSOS’TA ÇOCUKLARLA TATİL

Kadırga, Assos’un hemen yanındaki upuzun sahiliyle özellikle yaz aylarında yerli turistin çok rağbet ettiği bir koy.

Burası her bütçeye uygun otel ve kamping alanlarıyla dolu. Tesisler denize sıfır değil, önlerinde arabaların kullandığı yol ve ardından da sahil yer alıyor.

Osmanlı zamanında donanmanın merkezi Midilli adasıymış. Savaşa giden kadırgalar adaya yakın olan bu koya getirilir tamir edilirmiş. İşte bu sebeple buralar Kadırga koyu diye anılmakta.

Kadırga koyu ile Midilli adasının  arasındaki uzaklığın sadece 12 km uzaklıkta olduğunu biliyor musunuz?

Ben gidince öğrendim.

Mavi bayraklı olan bu sahilde yüzmek özellikle sıcak günlerde keyifli olsa gerek, çünkü deniz suyu sıcaklığı Eylül ayında bile bizi ilk girişte zorladı diyebilirim.

Ayva bu sene boooldu Ayvalık bölgesinde her yerde ayva ağaçları dopdolu. Dallar neredeyse yerlere kadar eğiliyorrr.
Ayva bu sene boool 😉 Ayvalık bölgesinde her yerde ayva ağaçları dopdolu. Dallar neredeyse yerlere kadar eğiliyorrr.

Kadırga koyu ve Assos’ta hem taş hem de çabuk derinleşen deniz olduğunu bildiğimden çocuklarımla kalacağım otelin havuzlu olmasını tercih ettim. Hatta kaydıraklı olan ve koyun en güzel konumunda bulunan Assos Dove Otele bayram dönemi için rezervasyon yaptırmıştım. Tatil için Assos’a gidecek çocuklu aileler için Assos Dove Otelle ilgili bazı gözlemlerimi aktarmak istiyorum:

 • Otel konum olarak Kadırga koyunun en uç noktası ve en güzel yerinde bulunuyor. Otel bir yönden Midilliyi diğer yönden de Assos Antik Liman ve Behramkale’yi manzara olarak görüyordu. Tabi bu sebeple unutulmaz günbatımı fotoğrafları çekebildim 😉
 • Resepsiyon görevlileri güleryüzlü ve çok yardımcılar. Ancak otel politikası maalesef onlar tarafından bize dile getirilince ay ne güzel yermiş diye başlayan konuşmalarımız aman nasıl bir hizmet anlayışına dönüşüyor. Arkadaşlar, Assos Dove Otele giderseniz bilin ki daha odanızı veya tesisi görmeden sizden tatilinizin tüm bedeli talep ediliyor.
 • Tesis iki katlı ve 4 ayrı odalı apart adalar şeklinde konumlandırılmış. Midilli adası, Kadırga koyu, tesisin havuzu olarak her oda farklı manzaralara sahip. Midilli manzaralı bahçe katı olan odamız bize pek şirin geldi. Ama maalesef oda temiz değildi. Sabunluk kırıktı ve 4 kişi olmamıza rağmen her gün 4. havlu için oda görevlilerine telefon açmak zorunda kaldım. Tesiste bulunduğumuz sürede, ki bu 4 geceydi, biz talep ettiğimizde yatak çarşafları değiştirildi. Yine yerler pis siler misiniz dedik, ancak o şekilde halledildi. Odada yer alan dolap 3 kişi için bile yeterli değildi, ki biz 4 kişi olmamız sebebiyle çocukların giysilerini hep bavuldan çıkartarak kullandık.
 • Çocuklar tesisteki kaydıraklı havuzu bildiklerinden ilk adımımızı havuza attık. Bir büyük havuz, bir çocuk havuzu ve birde havuzların olduğu yerde bulunan spadaki kapalı sıcak havuzu görebilirsiniz. Yalnız bu kapalı havuza ses sebebiyle çocukların girmesi yasaklandı. Ama spadaki erkek görevli her nasılsa kapalı alanda sigarasını içebiliyordu, hiç hazzetmedim doğrusu. Nasıl bir temizlik anlayışı ? ve tesisin havlularını da bize veren kişiydi ayrıca. Havuzların temizliğini de sorguladım diyebilirim çünkü etrafta yüzen birçok siyah renkli parçacıklar vardı.
 • Deniz açısından baktığınızda Dove Otel kendisine ait olan özel koylarında sizi ağırlıyor. Bu açıdan güzel bir avantaj fakat koyun en taşlıklı yeri burası. Tesiste yer alan üç plajdan bir tanesi ayrıca hanımlara ayrılmış. Tabi rahat girmek isteyen teyzelerimiz burayı kullanıyorlardı. Yalnız o kadar kayalıktı ki inerken çıkarken çok zorlanıyorlardı. Biz odamıza yakın olan iskeleli olan ve diğerlerine göre daha az insanın yer aldığı bu muhteşem berrak suyu olan plajda girdik hep. Ancak otel yönetiminin yapılmış olan bu iskele ve çevresine yeterli bakım yapmamış olması nedeniyle çocuklarla yüzerken ayaklarımız hep yaralandı.
 • Oteli bize sevdiren açıkçası manzara dışında bir de yemekleriydi. Özellikle soğuk mezeler bölümü şahaneydi. Yalnız restoranda et ve balık bölümünün pişirildiği bölümde yeterli havalandırma yoktu.
 • Otelde pusetle, bisikletle, scooterla her şekilde rahat gezebileceğiniz güzel bir peyzaj yer alıyor. Özellikle günbatımlarında ve doğuşunda yakalayabileceğiniz birçok harika kare var.
 • İçinde yer alan açık hava oyun parkı gayet yeterliydi. Biz bıkmadan her akşam oradaydık. Yalnız kapalı çocuk oyun odası ve oyun salonuna derhal temizlik ve bakım gerekiyor.
 • Basketbol sahası olması en sevdiğimiz özellik oldu. Fakat tek basketbol topuyla idare etmek bu kadar misafire yeterli değildi tabi.

Kısacası bu tesis internetten bakınca güzel fakat böyle bir tatil için için ayıracağınız bütçeye değmeyeceğini söyleyebilirim. Biz her şarta alışkın olduğumuzdan ve sürekli mobil gezdiğimiz için tatil esnasında bu tip konuları çok irdelemiyoruz. Ama çocuklu bebekli kalmak isterseniz mutlaka bu şartların varlığını bilip ona göre Assos Dove Oteli konaklamada seçin.

Kadırga sahili sabah saatlerinde böyle sessiz ve sakin....
Kadırga sahili sabah saatlerinde böyle sessiz ve sakin….

Bunun dışında Kadırga koyunu gezmek görmek isteyenler için önerilerim;

 1. Koy taşlık olması sebebiyle mutlaka deniz ayakkabısı bulundurun. Ayrıca deniz hemen derinleşiyor bilmenizde yarar var.
 2. Koyun arkasında yer alan tesislerden havuzlu olanları özellikle çocuklu aileler tercih edebilir.
 3. Burası huzurlu ve sakin bir yer, ama bayram tarihlerinde çok kalabalık olduğu kesin.
 4. Sahildeki şezlong ve şemsiyeler tesislere ait genel olarak.
 5. Assos Antik Kent ve limana gitmek isterseniz koydan kalkan minibüslerle 10 dakikada ulaşabilirsiniz.
 6. Yerel halk çoğunlukla balıkçılık yaptığı için çocuklara boolca balık yedirebilirsiniz.
 7. Midilli adası 12 km gibi bir uzaklıkta. Merak edenler yanınızda pasaport bulundurursanız günübirlik uğrayıp çocuklarla Midilli adası turu yapabilirsiniz.
 8. Denizaltında görülmeye değer birçok balık sürüsü tatilinize heyecan katacak. Bu nedenle yanınızda deniz gözlüğü bulundurun.
 9. Bu bölgeye yakın olan Adatepe köyüne uğrayıp kahve içmeyi, eski taş konakların arasında çocuklarla gezip bol bol fotoğraf çekmenizi öneririm.
Kaz Dağlarında yer alan Adatepe köyüne Küçükkuyudan dağa doğru çıkan yol üzerinde 4 km mesafededir.
Kaz Dağlarında yer alan Adatepe köyüne Küçükkuyudan dağa doğru çıkan yol üzerinde 4 km mesafededir.

Çocuklarla tatilinizde biraz deniz, biraz kültür tarih ve biraz da huzur arıyorsanız Kadırga Koyu ve çevresini listenize ekleyebilirsiniz. Kaz Dağlarının eteklerinde yer alması ve Ege Denizinden gelen imbat rüzgarıyla her daim harika bir hava var bu bölgede. Ailece Kadırga koyuna yapacağınız gezinizde notlarımın faydalı olmasını umarım. Herkese iyi tatiller!

Nasılda güzel bir su ...içilesi ;)
Nasılda güzel bir su …içilesi 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.