Kışa Hazırlık- Fesleğen Nasıl Kurutulur?

Çocukluğumdan beri fesleğenin o insanı rahatlatan kokusuna bayılırım.

En çok sinek kovucu özelliğiyle ülkemizde bilinen  fesleğen, balkonları, cam kenarlarını ve bahçeleri süsleyerek çiçekleriyle baharı müjdeler.

Fesleğen, Avrupalı veya Amerikalı mutfak reçetelerindeyse çorbalarda, makarnalarda, salatalarda ve dillere destan pesto sosununun hazırlanışında başrol oynar.

Fesleğenin de diğer bitkiler gibi birçok faydaları vardır. Şişkinlik, mide krampı, hazımsızlık gibi sorunları giderir, cildi rahatlatır, ağız yaralarını tedavi eder, sinirleri teskin eder, uykusuzluk durumuna yardımcı olur, çayı yapılırsa bağırsak gazlarını giderir, vs…

Yemeklerde veya soslarda da bizim mutfakta bolca kullanmaya başladığım fesleğeni, geçen yaz kendim kurutmaya başladım. İyi de oldu, taze taze aldığım ve kuruttuğum mis kokulu demetlerle yaptığım soslar evde misafirleri ağırlarken çok işime yarıyor.

Taze Fesleğen

Fesleğeni kurutmanın püf noktaları

  • İstediğiniz kadar fesleğeni alıp, yıkayın.
  • Güneşe çıkarmadan ıslaklığı geçinceye kadar süzün.
  • Sonra saplarından ayırmadan bir tepsinin üzerine alın.
  • Sıcak havalarda 5-6 günde kuruyabilir. (güneş, rüzgar alırsa kararır)
  • Daha sonra dallarında sıyırıp, avucunuzun içinde öveleyip kavanozlara alın.
Yazın fesleğeni güneş görmeyen bir ortamda kurutabileceğiniz gibi, gerektiğinde fırında da en düşük derece de kurutabilirsiniz.

Fesleğen ile ilgili tavsiyeler

Fesleğen, yemeklere katıldığında kokusunu hemen kaybettiğinden, yemek pişiminin sonunda atılması tavsiye edilir.

Evde ayrıca kendiniz taze fesleğenle yazın birçok sos yapıp, kışın kullanmak için kavanozlarda saklayabilirsiniz. (Domates veya pesto sos gibi)

Pesto Sos

Kurumuş fesleğenin zamanla kokusu kaybolacaktır. Bu nedenle ağzı sıkı bir kavanozda ve güneş almayan bir ortamda saklamanızı öneririm.

Tohumlarını aktardan temin edebileceğiniz fesleğeni, Mart- Nisan ayları arasında çimlendirip, bütün yaz boyunca dekoratif anlamda cam kenarında, hem de taze taze mutfağınızda kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us