Doğabilimci Profesörün Heyacanlı Yolculuğu

Böcekler için İlkyardım Merkezi’nin böcek bilimcisi olmak isteyen kahramanı Camilla, hayran olduğu Profesör Lucillo Visberghi Gölgelitepe’nin hayat hikayesini öğreniyor. Profesörün yol arkadaşı Cesco, bir zamanlar sadece meraklı bir çocuk olan Lucillo’nun nasıl dünya çapında üne kavuştuğunu, onun başından geçen heyecan dolu, olağanüstü maceralarını anlatıyor. Ancak Lucillo’nun işleri her zaman yolunda gitmez. Kötü kalpli biri ona hayatı dar etmek için elinden geleni ardına bırakmamıştır. Bu kötü kalpli kişi ise, hiç beklenmedik biridir!

Kitaptan tadımlık alıntı 😉

Bir sabah Lucillo kahvaltıda, anne babasına:

“Ben yola çıkmak istiyorum” dedi.

“Yola çıkmak mı?” diye sordu kont babası.

“Peki nereye gitmeyi istiyorsun, bize bunu söyler misin, lütfen?”

“keşfedilmemiş yerleri keşfetmeye!”

“Keşfedilmemiş yerleri keşfetmek için henüz çok küçük olduğunun farkında değil misin?”

“İki hafta sonra cuma günü on bir yaşında olacağım!”

Profesör Lucillo, çocukluğundan itibaren keşfetme tutkusu içinde olan bir insan. Hikayede, anne ve babasıyla yapmış olduğu bu diyaloglara bolca yer veriliyor. Aslında ailesi zaten varlıklı bir çocuk olan Lucillo’nun gelecekte yapacağı iş bile o doğmadan planlanmıştır. Anne ve babasının tüm engellemelerine rağmen üniversiteyi de bitiren Lucillo, onlara haber vermeden dünyayı ve böceklerini keşfetmek için hayata atılır. En büyük yardımcısı olan mor şemsiyeyle dünya çevresinde yapacağı sihirli bir devrialem artık kahramanımızı beklemektedir.

Bu kitap çocuklara tutkulu oldukları işten vazgeçmemelerini, yetişkinlere de ne yaparlarsa yapsınlar çocuklarının kaderleriyle başbaşa kalıp hayallerine giden o yolda engel olmamaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Açıkçası oğlum Ege okuduktan sonra benim de resimleriyle önce ilgimi çeken hikayeyi incelemek adına elime almışım. Evdeki işler güçler, alışveriş ve okul arasında her bulduğum boşlukta hiç çekinmeden okumaya devam ettim. Tabi haliyle 2 günde bitirdim. Eser, sürükleyici bir hayal gücüyle yazılmış, elimden düşüremedim. Bazı resimler bana bile korkutucu geldi, ama sonra hikayenin komik ve farklı tarafıyla birleşince gözüme daha güzel göründüler.

Eser: Doğabilimci Profesörün Heyacanlı Yolculuğu

Yazar:  Guido Sgardoli

Resimleyen: Andrea Rivola

Yayınevi: YKY Yayınları

Sayfa: 129

Yaş: 8-12 +

Fiyat: 14 TL

Yelda Gürlek’in çevirdiği Doğabilimci Profesörün Heyecanlı Yolculuğu, İtalyan yazar Guido Sgardoli’den bir solukta okunacak etkileyici bir hikaye. Çocuklar ve gençler için yazdığı kitaplar, yetişkinler tarafından da çok sevilen Sgardoli’nin pekçok kitabı ve ödülü bulunuyor. Böcekler için İlkyardım Merkezi adlı eseri ise serinin ilk kitabıdır. Aslında veterinerlik fakültesinden mezun olan Guido Sgardoli hayvanlara duyduğu sevgiyi sözcüklere ve onların oluşturdukları biçimlere olan tutkusuyla birleştirdi. Okumanın kendisine yetmediği zamanlarda da yazmaya koyuldu. Eserleri ile Andersen ödülleri, Liber Kitap Ödülü, Roma Kütüphaneler Ödülü gibi daha pekçok ödüle layık görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Game bài đổi thưởng
Link with us