Coppelia bir bale masalı

Moskova Devlet akademik Klasik Bale Tiyatrosu, geçtiğimiz günlerde TIM Maslak Show Center’da Coppelia isimli bale gösterilerini sundular.

1977 yılında Bolşoy balesinin en parlak yıldızlarından olan Natalya Kasatkina ve Vladimir Vasilyov tarafından Büyük Moskova Klasik Balesi kurulur. Daha sonra 1977 yılında topluluk Moskova Devlet Akademik Bale Tiyatrosu ünvanına layık görülür.

Günümüzün önde gelen 3 Rus bale topluluğundan biri olan Moskova Devlet Akademik Bale Tiyatrosu kendilerine has bir grup tarzı yaratırlar ve zengin repertuarlarıyla dünyanın en çok tanınan bale gruplarından biri haline gelirler. Topluluğun solistleri birçok altın madalya, ödüller ve Paris Dans Akademisi’nden beş büyük ödül sahip olmalarıyla beraber dünya çapında tescillenmiş dansçılardır.

Bale dünyasında, Leo Delibes‘in zevkle dinlenen Coppelia adlı bestesi aynı Çaykovski’nin Fındıkkıran’ı gibi ayrı bir yerdedir. Çünkü 7’den 77’ye her yaşa hitap edebilen beyaz bir bale eseridir.

baleden bir sahne önde Ekaterina Berezina
baleden bir sahne
önde Ekaterina Berezina

Profesör Coppelius mekanik bir bebek yapmak için çok çalışır. Sonunda bunu başarır ve gerçek ölçülerde olan çok güzel bir bebek yapar. İsmi “Coppelia” olan bu bebek hareket edip koşabilmektedir. Çekici, sevecen ve neşe dolu olan “Swanhilda“, “Franz” isimli gencin kalbini kazanmayı başarır. Franz, Swanhilda’yla evlenmeyi istemektedir. Swanhilda çok mutlu olur. O gün Profesör bebeği verilen davette yanında götürür. Herkes onun güzelliğinden büyülenir, Franz bile. Swanhilda ve kız arkadaşları, sevgililerini bu bebekten kurtarabilmek için plan yaparlar. Balenin konusu genel hatlarıyla işte bu iki sevgilinin tekrar biraraya nasıl geldiklerini anlatır.

TIM Maslak Show Center’ın Ana Salonunda kullanılan dekorlar farklı bir döneme götürdü bizleri. Beyaz bale olması sebebiyle klasik bir bale seyrettik. Bayanların taşlı ve renkli kostümleri, saçları ve makyajlarıyla ilgili her detay ince düşünülmüştü. Birde bunlara Rus balerin ve baletlerin duruşlarındaki zarafette eklenince gittiğimize değdiğini düşündüm. Masaldaki mekanik bebeğin yüzünden gelişen bir dizi komik rastlantılar ve balerinlerin mimikleriyle oluşturdukları pandomim de baleyi çocuklar için daha rahat ve keyifle seyredebilmelerini sağlayan başka bir faktör oldu.

başka bir sahne
başka bir sahne

Bale konusunda tek bilgim, hoşuma gitmiş ve zevk alabilmişsem o gösterinin paha biçilmez olduğudur. Müzikler ve danslar benim için şiir gibiydi.

Swanhilda rolündeki Ekaterina Berezina ve Franz rolündeki Nikolay Chevychelov, Uluslararası Bale Yarışmalarında ödül kazanmış balerinlerdir. Onların danslarını İstanbul’da seyredebilmek ayrıca çok özeldi.

Salonda 7 yaşın altında birçok küçük seyirci olmasına rağmen hepsi onlardan büyülenmişti, ve sessiz bir şekilde baleyi sonuna kadar izlediler.

Ana salon
Ana salon

TIM Maslak Show Center‘a daha önce birçok gösteri için gitmiştim. Sarıyer bölgesinde, en güzel sahne sanatlarının seyredilebileceği yerlerden birisidir. Bir seyirci olarak burayı değerlendirmek gerektiğinde tek dezavantajın ön iki sıra ve en kenar koltuklarda oturmak olduğunu belirtmem gerekir. Maalesef yerinizi bu noktalardan aldıysanız tüm sahneyi sürekli yukarıya bakarak seyretmek zorunda kalıyorsunuz. Fakat havalandırma, ışık ve ses sistemleri, bakımı ve konforu hala yeterli olan gösteri merkezlerimizdendir.

Bale Sevdası

Bir anne olarak çocuklarla performans seyretmek istediğimde ise genel olarak görüşlerim şöyle;

*Özel aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz. TIM’in tam karşısında büyük bir otopark alanı mevcut. Tabi çıkış esnasında trafik oluşmakta. Burada yer bulamazsanız, Acıbadem Maslak hastanesinin otoparkını kullanabilirsiniz. Her iki otoparkta ücretlidir. Onlarda müsait değilse hastanenin valesine arabayı verebilirsiniz. (Vale ücret: 15 TL)

*Çıkışta taksiyi şansa bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız yukarıya Acıbadem Maslak’a doğru yürüyün. Girişte hastanenin taksilerini bulabilirsiniz.

*Tiyatroya girişte çantalar kontrol ediliyor. Bu nedenle yanınızda yiyecek veya içecek bulundurmayın. Bunları çıkarmanızı istiyorlar.

*Merak etmeyin, içerde iki ayrı büfede birçok yiyecek ve içecek çeşitleri var.

Tım Maslak dinlenme salonu ve kafe
Tım Maslak dinlenme salonu ve kafe

*Hatta erken giderseniz oturup kahve ve hot cholocate keyfi yapabilirsiniz.

*Ana salonun orta bölümünden koltuk alırsanız çocuklarla daha rahat sahneyi görebilirsiniz.

*Tuvaletler temiz ve rahat. Fakat gösteri aralarında tabi ki çok kirlenebiliyor. Islak mendil bolca gerekli.

*Vestiyer hizmeti mevcut.

Darülbedayi Tepebaşı Tiyatrosu maketi
Darülbedayi Tepebaşı Tiyatrosu maketi

Bale gösterilerinde hep zarafetin, dinamiğin ve estetiğin klasik müzik ile birleşmesi ve denilebilirse asil bir tavrın ortaya çıkışını simgelediğini hissederim. Bu akımın diğer sanat dallarına ilham verdiğini ve bir şekilde tarih içinde şekillendirdiği düşüncesindeyim. Bu nedenle Coppelia’da da hem yaratılan müzikleri, hem danslardaki teknikler ve kostümlerin güzelliği eminim birçok şey üzerinde etkilerini göreceğiz.

baleden başka bir sahne
baleden başka bir sahne

 

Ulaşım

Özel araç:

Boğaz köprüsü yolundan geliyorsanız, Levent çıkışından Zincirlikuyu- Maslak istikametini takip edin. Sarıyer tabelalarını takip ederseniz, sağda Acıbadem Maslak hastanesini göreceksiniz. Buradaki trafik ışıklarından sağa aşağıya doğru devam edin. TIM Maslak’ı yolun solunda göreceksiniz.

Fatih Sultan Mehmet köprüsü istikametinden geliyorsanız, 4.Levent çıkışından yine Maslak güzergahını takip edin. Sağda Acıbadem Maslak Hastanesini gördüğünüzde ışıklardan sağa dönün, TIM Maslak gösteri merkezi solunuzda yer alıyor.

Otoparkı da hemen sağınızda göreceksiniz.

Tim Maslak Park Alanı

Toplu taşıma:

Beşiktaş’tan geliyorsanız Sarıyer hat minibüslerine binin. Acıbadem Maslak Hastanesinde inin. Yoldan aşağıya istikamette yürüdüğünüzde kısa bir yürüyüşle TIM Maslak Show Center’a ulaşabilirsiniz.

Taksim veya Mecidiyeköy’den geliyorsanız, Metro ile Darüşşafaka istasyonunda inin. Metro bağlantısı olarak Acıbadem Maslak tabelalarını takip edin. Hastane otoparkının içinden diğer yönde yürüyerek kısa bir yürüyüşle TİM Show Center’a ulaşabilirsiniz.

TIM Maslak adres: Büyükdere Caddesi Derbent Mevkii

(Darüşşafaka Kampüsü Yanı) Maslak

34457-Sarıyer/İSTANBUL

TIM Maslak telefon: (212) 286 6686

 

bale_sahne_son
coppelia, çocukların sevgisiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.