Çocuklarla Vialand’e Gidiyoruzzz

Çocuklarla Vialand’e gitmeyi isteyip bizim gibi bir türlü gidemeyen var mı?

Yazın daha iyi olur dedik gidemedik yıllardır.

ve bu sene ağustosun son gününde arkadaşlarla beraber çıkartma yapabildik.

Avrupa’daki benzerleri arasında ödüllü olan bir tema park Vialand. Çok büyük bir alana kurulu.

Birçok eğlence ve heyecana dayalı park üniteleri var, gez gez bir günde zor tamamlanan bir parkur.

Girişteki şatolu ambiyans ve açılışa özel her sabah yapılan Vialand dansı sizi havaya sokuyor.

Böyle aktivite alanlarını gezmek görmek ve o heyecanı hissetmek ise bence büyümeden önce yapılması gerekenlerden.

Çocuklarla eğlence parkurunda ilk ya da en son yapabileceğiniz bana göre en muhteşem eğlence ünitesi Atlı Karınca 😉

Uzun uzun anlatmak yerine anne gözüyle çocuklarla Vialand gezimizle ilgili izlenimlerimden bahsetmek istiyorum:

Bilet

Online ya da kapı önündeki bilet gişelerinden alabilirsiniz.

Günlük biletin yanına “hızlı geçiş” kartı isteyebilirsiniz. Öğlen saatlerinde parkta kuyruk olmaya başlayınca bazı ünitelerde nerdeyse 40 dakika belki 1 saat bekleyebiliyorsunuz. Zaman kaybetmek yerine bu kartı alarak eğlenceye devam edebilirsiniz. Biz aldık mı diye soranlar varsa; HAYIR. Tercih size ait 😉

Eğer bu tarz eğlencelere ayda bir haftada bir gideriz ailecek diyorsanız sezonluk kart almak daha hesaplı oluyor.

Yoğun sezon, bayram dönemlerinde ve hatta aylara göre bilet fiyatlarında değişiklik oluyor.

Ücretlerde öğrenci tarifesi yok. Sadece çocuk/ yetişkin ayrımı var.

Miniklere yönelik eğlence parkının girişinde bulunan bu tatlı şirin evlerin önünde bol bol foto çekebilirsiniz.

Ulaşım

Özel vasıtanızla gidiyorsanız araç ya da cep telefonu navigasyonunuza adresi girdiğinizde sizi otopark önüne kadar doğru bir şekilde götürüyor.

Birçok semtten sağlanan ücretsiz servislerle Vialand tema parka ulaşabilirsiniz. Bunun için önceden bilet almış olmanız gerekiyor ve mutlaka servis kalkış saatlerini müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Ayrıca birçok toplu taşıma aracıyla Vialand AVM’ye ulaşabilirsiniz.

Ufukta Nefeskesen’in platformunu görebilirsiniz. Ön tarafta yer alan trafik alanı ise minikler için araba yarışı yapabilecekleri emniyetli sürüş alanı

Çocuklarla Vialand ziyaretinizde hayat kurtarıcı püf noktaları

AVM sabah 10’da açılıyor. Saat 9.30 gibi bilet gişesinde olabilirseniz kuyruğu atlatabilirsiniz. Yalnız otoparkta saat 10 da açıldığı için mutlaka aracınızı yakınlarda bir yerlere park edin.

Kapalı otoparka park etmenizi öneririm. Çünkü açık otoparktan tema parka yürüme mesafesi uzun.

Çocuklu bebekli ailelere ilkbahar sonu, yaz mevsimi başları ve yaz sonu Eylül Ekim Kasım dönemlerini öneriyorum.

Yağmurlu günlerde gitmeyin. Şimşek savar olmasına rağmen ünitelerin çalışması durduruluyor. Boşuna zaman ve para harcamış olursunuz.

Güneşli günler için yanınızda şapka, güneş kremi, yedek kıyafet ve su bulundurun.

Vestiyer yok, emanet kasaları bulunuyor. Çoğu park ünitesinde çantaları bırakabileceğiniz dolap yer alıyor. Eğer küçük bir çantanız varsa yanınızda taşıyabilirsiniz. Ama paketiniz büyükse bir emanet dolabı kiralamanızda fayda var.

Eski İstanbul sokaklarından Vikinglere doğru koşan coşan çocuklarrr

Yemek için dışarıya çıkmaya lüzum yok. Çok sağlıklı bulmasam da fast food ve büfe noktaları yer alıyor. Eh bazı durumlarda istisnalar olabilir diyerek bizde hamburger yedik…

Girişte çocuklar için pusetler yer alıyor. Yanınızda puset yoksa ücreti karşılığında danışmadan alabilirsiniz.

Tema parkta yer alan ünitelerin önünde belirtilen kurallara mutlaka uyun ve çocuklarınıza da uymalarını önemle belirtin. Boy uzunluğu ve yaş sınırı konusunda park çalışanları hassas davranıyorlar. Buradan özenleri için onları tebrik ediyorum. Yalnız bazen bunun güvenlik önlemi olduğunu anlayamayan kişiler gereksiz kirlilik yaratabiliyor. Ne olur bu gibi güvenlik durumlarında akılcı düşünüp hareket edelim. Her ünitenin önünde yer alan kuralları okumanızı ve size uyuyorsa sırasında beklemenizi öneririm.

Timsahlarla yaptığımız jet ski de bayağı heyecanlı geçti. Dümeniyle açılıp kapanan ve sonrasında üstünüze su sıçratan bir eğlence

Nefeskesen….seyretmesi bile benim nefesimi kesti. Gerçi girmeyi çook istedim, kuyrukta yoktu… Neden girmedim? Boyum muydu kısa olan? Hayır? Çok mu korkacaktım? Yoooo… Amerika’da binmiş olduğum bu tip roller coaster’larda mutlaka omuzları da destekleyen başınızın üstünden geçip sizi kilitleyen bir emniyet kilidi daha mevcut.  Nefeskesende maalesef bu yoktu. O hızla ilerlerken bir düşünün döndürüldüğünüzü, tüm omurga yapınıza büyük baskı. Benim gibi sırtla ilgili şikayeti olanlara bu nedenle binmelerini tavsiye etmiyorum. Kısacası binmeyişim sağlık nedeninden 😉

Nefeskesen’e  150 cm ve üzeri girebiliyor. Birde anne ve babaların izni şartı var. Vialand Tema Parkı yönetimi  150 cm aşsa bile çocuklarda oluşacak herhangi bir sağlık probleminden sorumlu tutulamayacağını bildiren bir yazıyı ünitenin tam da giriş kapısının önüne koymuş. Çok yerinde bir uyarı, tebrikler! Biz ne yaptık diye soranlar var mı? Uyarıyı anlayıp, çocukları bindirmedik 😉

Maceraperest, Vikingler, 4D sinemalar, Jetski, Atlı Karınca, Çılgın Nehir, Saray Salıncağı, Fatih’in Rüyası, Safari Tüneli biraz heyecan kattıkları için 9 yaş ve üzeri çocuklarla sizinde çook keyif alarak yapabileceğiniz eğlence alanları bana göre.

Fatih’in Rüyasında çocuklara İstanbul’un nasıl fethedildiğini seyredebileceğiniz raylar üstünde ilerleyerek deneyimlediğiniz bir aktivite ünitesi.
Önündeki Saray salıncağındaysa adeta çocukluğuma döndüm, çocuklardan çoook ben eğlenmişimdir herhalde.

Vikingler ve Çılgın Nehir aktivitelerinde mutlaka ıslanıyorsunuz. Ünitelerin önünde yer alan büfelerden yağmurluk alsanız bile sizi az koruyor. Çıktığınız noktada 1 TL ile çalışan kurutucular var, ama sıra uzun olunca beklemek eziyet olabilir. Bu nedenle yedek kıyafet bulundurun, kendiniz için de!!! Hava çok sıcaksa gerek yok, ama bahar aylarında mutlaka yanınıza birşeyler alın.

Daha minikler için harika eğlence alanları mevcut. Gelin Oynayalım, Sihirli Oda, Atlı Karınca, Çarpışan Arabalar, Bulut Expresi, Cesur sürücüler, Mini Kule, Madenciler gibi 3- 8 yaş arası çocuklarınızla birlikte hoşça vakit geçirebileceğiniz aktivite alanları var.

King Kong için çok merakla gitmiştim. Yakından seyrettiğim kadarıyla çok da gerekli bir ünite değil. Sırada yavaş ilerleyince binmeye lüzum görmedim.

King Kong’un kaldırdığı trenle çocuklarla yükselip manzara seyredebilirsiniz.

Adalet Kulesi için 30 dakika bekledim çocuklarla. Boy sınırının üstünde oldukları için geçiş izni aldık. Çok iyi bir emniyet sistemiyle güvenliğinizi sağladıktan sonra kulenin üstüne yavaş yavaş çıkartıyorlar. Ayaklarınız boşlukta sallanırken Vialand’in kurulu olduğu semtin tüm manzarasını seyredebilirsiniz ya da çocukların yaptığı gibi gözleri kapatabilirsiniz. Bu arada cep telefonu yasak olduğunu belirtmeliyim. Sonra bir anda aşağı düşüyorsunuz, ama eminsiniz bir şey olmayacak. Öyle bir hızla iniyorsunuz ki sesiniz çıkmıyor, çıkamıyor. Durduğu noktada ise ahhh biraz daha devam etseydi diyorsunuzzzz!!!! Bir daha çıkar mısın diye bana sorsanız cevabım Evet. Ama oğlumu çıkartmam, çünkü boy sınırına uygun olmasına rağmen düşerken hafif olması sebebiyle oturduğu yerden küçük bir miktar havalanmış. Tabi ani ve sert bir duruş nedeniylede canı acıdı. Bana kalırsa Adalet Kulesi için 150 cm sınırının yanı sıra  40 kilo üstü bireyler için uygun olduğu kuralı da eklenmeli.

Adalet Kulesi Heyecanına Adım Adım

Osmanlı Sokağı ve Gelin Oynayalım bölümünde çocuklar ve arkadaşlarınızla beraber anı olarak saklayabileceğiniz güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Sabah 10 da çocuklarla girdiğimiz Vialand Tema Parkından çıkarken saatlerimiz 16.00’ı gösteriyordu. Bizim çocuklar için bu kadar eğlence yeterli gelmiş olmalı ki, çıkalım deyince hiç ses çıkarmadan AVM’ye doğru yürüdüler. Ehhh biz annelerde vaktimiz var öyleyse alışveriş yapalım dedik tabi ki 😉

Başarılı bir eğlence parkı deneyimi yaşatan Vialand ve çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Umarım sizlerde hoşça vakit geçireceğiniz anlar yaşarsınız.

Booolca ıslanıp adrenalin yaşayacağınız gerçek bir aile eğlencesi VİKİNGler. Sonrası için yedek kıyafet bulundurun 😉

Vialand gezimizle ilgili park kadar eğlenceli bir video hazırladım. Göz atmak isterseniz Vialand Tema Parkta Eğleniyoruzzz a tıklayıp seyredebilirsiniz, çok keyifli bir mini film oldu 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.